23.09.2019
připravila: Veronika Motyčková
Autor interiéru, architekt Pavel Hanzal, a spoluautorka, architektka Anna Horáková, vycházeli z architektury domu tvořené dvěma hmotami. Této danosti koncepci přizpůsobili. Výsledkem je projekt vizuálně kompaktní, do detailu harmonicky ukotvený.
Porozumění ve vztahu investora a architekta je zásadní. Vzájemná důvěra se pak propisuje do mnoha detailů, které finální výsledek výrazně ovlivňují. V případě architekta Pavla Hanzala, kterého investoři oslovili na základě doporučení, nastalo v průběhu realizace například důležité rozhodování, zdali zvolit cestu rozpočtového navýšení a dotažení realizace bez slevování ve výběru materiálů a řešení, či rozdělení realizace do více etap.
Foto: Lukáš Hausenblas
Což bývá typickou situací, se kterou se architekti často, ale neradi setkávají. „S klienty jsme se potkali na jedné z mých předchozích realizací. Viděli na živo moji práci, s jakými materiály pracuji a jak k architektuře přistupuji. K realizaci jejich nemovitosti jsem byl přizván v době, kdy byl dům ve fázi hrubé stavby, měl jsem tedy šanci zasáhnout do dispozice příček. Skořápka byla víceméně vymezena, definovány nebyly jakékoli vnitřní plochy, obklady,“ říká architekt Hanzal a ke změnám dispozice dodává: „V rámci půdorysu jsem zasáhl například do propojení jídelny s okolním prostorem do jednoho polyfunkčního společenského prostoru.
Foto: Lukáš Hausenblas
Hlavním solitérem vzájemně propojených zón se mělo stát na míru vyrobené atypické sezení, pohovka, která bude působit majestátním dojmem. Cílem bylo prostor zvětšit a využít maximum přirozeného světla. A co se týká stavařiny, zásadnější zásah jsem udělal do dveří. Mám rád minimalistické dveře bez zárubní, namísto dveří v klasickém rozměru jsem zvolil dveře o výšce dva metry šedesát, které jsou tak ve většině případů až ke stropu. Poměrně významné dispoziční úpravy byly u koupelen a fitness, jak z hlediska velikosti, tak z hlediska vybavení.“
Vizuální propojení
„Z pohledu definice materiálů interiéru byl zásadní výběr podlahy. Hledali jsme výraznější odstín, který by se líbil majitelům barvou i kresbou. Vybrali jsme dřevěnou třívrstvou podlahu tónovanou do ořechu, podle které jsme pak ladili dýhu na nábytku i lazuru na krovu ze smrkového dřeva tak, aby se interiér nesl v jedné lince. Kromě dominantního dřeva jsme v interiéru pracovali se škálou dalších materiálů zajímavých už ne tak výraznou barevností, ale spíše charakterem povrchu a materiálu jako takového.
Foto: Lukáš Hausenblas
V celém interiéru se často objevuje na podkladu bílých stěn sklo v čiré (Sklenářství Zajíc) i matné lakované podobě (dodavatel Alfa Styl), stěrka vzdáleně imitující beton i její vizuální alternativa v podobě velkoformátového obkladu, převážně bílá dvířkovina na nábytku o vysokém lesku a antracitové akcenty převážně na kovových doplňcích,“ vysvětluje autor interiéru. Některé nábytkové solitéry si majitelé přivezli ze svého předchozího bydlení. Architekt se kombinování staršího vybavení s novým zpočátku obával, především toho, že dva podobné typy dřeva spolu těžko ladí. Nicméně sám uznal, že jde-li o dva odlišné odstíny dřevin, výsledek to neovlivní a opticky nijak neruší. V rámci realizace si splnil i několik výzev týkajících se materiálového řešení.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kromě citlivého kombinování dřevěných ploch s deskovinou Senosan ve vysokém stupni lesku se architekt rozhodl otestovat možnosti lakovaného satinovaného skla, které solitérně vyznívá napříč několika zónami v interiéru ve formě obkladu i jako součást nábytku. „Ne každý dodavatel chce s tímto materiálem pracovat. I my jsme řešili několik výrobních omylů. Spojili jsme se však s renomovanými výrobci, kteří se inovativních řešení nezaleknou a přistupují k novým věcem shodně odvážně. Co se týče koupelen, navázali jsme na letité zkušenosti ve spojení s firmou Dorint. Práce se satinovaným sklem v kuchyňském zázemí se ujal tým lidí ze Sykora Home.
Foto: Lukáš Hausenblas
I na nábytku zpracovávaném firmou Astena se satinované sklo dodávané firmou Alfa Styl často objevuje. Výsledek velmi dobře navazuje na další povrchy, které jsme aplikovali ve velkých plochách počínaje velkoplošnými obklady, konče použitím betonové stěrky imitující beton,“ dodává Pavel Hanzal, který se návrhu projektu a následné realizaci včetně kontroly procesů věnoval téměř jeden rok. Majitelé domu, který nabízí kromě standardního obytného zázemí také fitness a wellness zónu, s důvěrou ponechali architektovi téměř „volné ruce“. Architekt vycházel z představy investora, která směřovala k čistým liniím, minimalistickým koncepcím a materiálům, které mají unikátní vlastnost interiér zútulnit.
***
KATARÍNA VARMUSOVÁ
Designérka studia Sykora
Řešení kuchyně je tzv. 2v1, jedna utajená, druhá přiznaná. Jak se vám pracovalo s tak velkorysým prostorem?
Velkou výhodou byl jak velkorysý prostor, tak i samotné rozvržení dispozice od pana architekta. Dominantu tvoří hlavní kuchyňská linka a jídelní část spojená s obývací zónou. Druhá, malá kuchyně je uzavíratelná a je „utajená“. V této části je například vinotéka a další zázemí s malými spotřebiči, je vyrobena z matného laku. Od hlavní kuchyně ji oddělují solitérní posuvné dveře, kterými lze v případě potřeby prostor snadno oddělit. V hlavní kuchyni jsme kombinací dřevěné podlahy v konfrontaci se satinovaným sklem a použitím keramiky Basalt Black docílili zajímavého kontrastu. Keramikou jsme obložili také zástěnu, bočnice a dno horních skříněk. Na dno horních dvířek jsme zafrézovali LED osvětlení pro intenzivní osvícení pracovní plochy. Keramikou je obložený také kuchyňský ostrůvek, na vrchní část jsme položili masivní desku. Na sokl jsme použili podlahovinu, díky které působí kuchyně odlehčeně, jakoby levitovala.
Foto: Lukáš Hausenblas
Použití satinovaného skla je nejen finančně nákladnější, ale především na montáž technicky náročné. Má nějaký benefit?
Satinované sklo se propisuje do celého interiéru, proto právě tento materiál patřil mezi hlavní požadavky. Výhodou satinovaného neboli matného skla je lehčí údržba. A právě sklo prostor odlehčí i mu dopřeje čistý harmonický design.
www.sykora.eu
***
Ing. arch. Pavel Hanzal
„Na realizaci bylo náročné koordinování jednotlivých kroků a dodávek mezi dodavateli a výrobci. Výsledek podle mého názoru dopadl velice dobře. A je zde nutno připomenout, že investor má na výsledku rovněž zásadní podíl a za konstruktivní přístup i odvahu u ne zcela typových řešení mu patří velký dík,“ poodkrývá zákulisí průběhu realizace architekt Pavel Hanzal, který vlastní architektonický ateliér Pavel Hanzal a s týmem architektů a budoucích architektů má pracoviště v centru Berouna. S odstupem času oceňuje jako novou zkušenost především inovativní řešení, přinášející pro obyvatele novou přidanou hodnotu, ať už se to týká materiálových i nábytkových inovací, nebo využití sítě pro vytváření nových zajímavých zákoutí. Generálním dodavatelem stavby byla společnost Prague Star.
www.pavel-hanzal.cz