Když se setkají architektky se smyslem pro detail s investory se sklonem k perfekcionismu a s maximálním zájmem podílet se na vzniku „díla“, výsledek nemůže být jiný než absolutní. Unikátnost posuďte sami.
18.10.2019 Připravila: Veronika Motyčková
Interiér domu pro mladou rodinu byl architektkami Hanou Davidovou a Martou Chaloupkovou za pomoci stážistky Terezy Chroňákové ze studia Flat White navržen tak jednoduše, aby působil čistě, a přitom ponechal prostor vyniknout uměleckým kouskům.
Foto: Ondřej Rytíř
„Solitéry jsme vybírali s klienty dlouze a velmi pečlivě. Na tom, že každý kus má mít v interiéru smysl a své opodstatnění, jsme se s investory shodli jednoznačně. Největší podíl na tom celém mají právě oni, protože se stali přísnými kurátory toho, co v jejich domě bude mít své (konkrétní) místo. Obrazy si vybírali sami přímo v ateliéru autora,“ říká Hana Davidová, spoluautorka, se kterou jsme si o jedné z jejích posledních realizací povídaly. Celým domem se prolínají základní materiály a barvy, ty se mimochodem objevují už v samotné exteriérové části u vstupu do domu, kde architektky dostaly možnost ztvárnit číslo popisné a další detaily, které se promítají napříč interiérem až ke vstupu do zahrady a také v zahradě zaznívají objekty, které korespondují s vybavením interiérové části.
Foto: Ondřej Rytíř
Ačkoli je hlavní obytný prostor domu komplikovaný orientací na sever, je zpříjemněný velkoplošným oknem po celé čelní stěně směrem do zahrady. Interiér se zahradou tedy harmonicky komunikuje.
Krása bílé
Kuchyně a velké části úložných prostor byly navrženy v bílé barvě, aby neubíraly světlo a ponechaly prostor pro vyznění výrazné struktury dřevěné podlahy a menších kousků volně stojícího nábytku. V obývacím pokoji, který je propojený s kuchyní dlouhou linkou nábytku, do popředí vystupuje místo na čtení v podobě půlkruhu, které se stalo jakýmsi miláčkem a nejoblíbenějším zákoutím nejen architektek, ale především celé rodiny.
Foto: Ondřej Rytíř
„Některé solitéry byly vymyšleny přímo pro tento interiér a nikdy předtím jsme je nevyráběli. Z velké části šlo o náročná technická řešení jako například právě zmíněná sedací část ve tvaru půlkruhu, pro kterou nám designérka Linda Vrňáková vyrobila polstrované čalounění z masážních míčků. Druhým technickým oříškem, ale ve výsledku vítězstvím, byla kruhová skříň, za kterou se ukrývá televize, jež měla splňovat nároky působit jako objekt sám o sobě, aby s ní šlo jednoduše manipulovat a aby to utajení televizní obrazovky nebylo na první pohled identifikovatelné. Kruhová deska se posouvá a tím se otevře pohled na obrazovku. Bylo to těžké sousto, ale zadařilo se,“ vysvětluje architektka Hana Davidová.
Maximum autorských stop
Kromě pohovek, které byly taktéž vyrobeny na míru, a osvětlení, na které architektky kladly obzvlášť důraz, za velkou pozornost stojí osvětlený strop v hlavní obytné zóně s tapetou s jemným dekorem, kterou autorky navrhly a nechaly vyrobit dle mapového podkladu oblíbených měst majitelů nemovitosti. Jedná se o propojující prvek, který se objevuje také ve druhém patře v hlavní ložnici.
Foto: Ondřej Rytíř
Architektky věnovaly mnoho energie i do vybavení doplňků pro stolování či dalších menších dekorací. To však patří mezi stěžejní momenty, které vypovídají o citu pro práci a smyslu pro detail, kterými jsou autorky vyhlášené.
***
Ing. arch. Hana Davidová a Ing. arch. Marta Chaloupková
Flat White studio
„Většina našich klientů si nás vybere, neboť jsou naladěni na obdobnou vlnu. To platí také v tomto případě, kdy jsme klientům dávaly různé tipy a podněty a hledaly jsme do posledních detailů, co by se právě jim mohlo líbit. O jednotlivých kusech jsme dlouze diskutovali. Něco bylo vybráno námi a něco naopak iniciovali oni sami jako třeba již zmíněná umělecká díla na stěnu,“ vysvětluje spoluautorka projektu, architektka Hana Davidová ze studia Flat White, a na konkrétním příkladu popisuje filozofii svých realizací, jejichž kouzlo se skrývá v komplexnosti řešení od A do Z.
WWW.FLATWHITE.ARCHI