Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Vysoký kontrast je jedním ze zásadních vizuálních principů, se kterými autoři při rekonstrukci petrohradského bytu pracovali. Striktně bílá výmalba stěn dramaticky kontrastuje s všudypřítomnou dřevěnou podlahou ve tmavém odstínu. Kontrast přitom v tomto interiéru nefunguje jen co do barev, ale také materiálů. Hebká měkká čalouněná křesla stojí v opozici k drobnému kovovému stolku i rozměrné minimalistické knihovně.

Foto: Archiv

Klasika v minimalistickém rozmaru

1

Ruský Petrohrad je proslulý svými půvaby – ať už jde o uznávanou sbírku výtvarného umění, věhlasnou architekturu, či bohatýrský životní styl. Právě na neotřesitelných základech klasických prvků architektury, interiérového designu i nábytkářství vznikla i zdařilá rekonstrukce jednoho z tamních bytů.

10.06.2022 Připravila: Sabina Bařinová

Neotřelou podobu jednomu z petrohradských bytů vtisklo ruské architektonické studio INT2 architecture. Realizace s podlahovou plochou 144 m2 se nachází nedaleko monumentální katedrály svatého Izáka a autoři v jejím průběhu dokonale využili všechny dostupné benefity – především vysoké stropy a rozměrná okna. Právě díky těmto dvěma interié-rovým prvkům bytu rozhodně nelze upřít vzdušnost a záviděníhodné množství denního světla. To koneckonců koresponduje i se zadáním majitelů, kteří si přáli zachovat hlavní obytné místnosti v prosvětlené části bytu. Interiér, který pod taktovkou INT2 architecture vznikl, je nápaditou variací na skandinávský minimalismus zpestřený zcela nečekanými a stylově rozmanitými detaily. Unikátní výsledek ale funguje více než dobře.

Posuvné skleněné příčky jsou prakticky neviditelné, nicméně mají moc rozdělit prostor na soukromou a společnou část. Pravdou ale je, že mají své limity – třeba v oblasti soukromí. Aby mohly skutečně zafungovat jako regulérní náhrada stěn, potřebují ještě podporu závěsů, které odstíní nežádoucí pozornostFoto: Archiv

Domov zalitý světlem

Autoři kladli velký důraz na to, aby se denní světlo dostalo skutečně téměř do všech koutů bytu. V zájmu této vize se jako zcela nepostradatelný pomocník projevily prosklené příčky, kterým skvěle sekunduje vybavení v duchu striktního severského minimalismu. Hlavní obytná místnost – obývací pokoj s kuchyní – tvoří centrální část bytu, kterou zalévá denní světlo vstupující dovnitř dvěma rozměrnými okny. Ke klasickým dvoukřídlým dveřím, které z obývacího pokoje vedou do ložnice pro hosty, přiléhá elegantní kovová knihovna v puristickém stylu, se kterou architekti neváhali překrýt téměř celou stěnu. Hned vedle ní jsou umístěny sivá polstrovaná křesílka s nízkým kovovým stolkem v industriálním designu a masivní černý jídelní stůl s židlemi a lavicí. Přilehlá kuchyňská část drží designovou linii se zbytkem interiéru – kromě minimalistických tvarů sází na barevný kontrast bílé a černé, vyšperkovaný detaily z mramoru a leštěné mědi.

Kontrastní interiér může na někoho působit trochu sterilně. I na to však architekti mysleli a rozhodli se byt opticky zateplit. Posloužily jim k tomu dva nepřehlédnutelné nábytkové solitéry z masivního dřeva a větší i menší detaily z leštěné mědi. Ta se uplatnila na dveřních pantech a kováních, kuchyňských i koupelnových bateriích a také na kuchyňských úchytech a dřezu. Na klasické volně stojící vaně pak měď dostala příležitost doslova zazářitFoto: Archiv

Křehká rovnováha

Hlavní ložnice majitelů je od obývacího pokoje oddělena jen lehkou prosklenou příčkou, která umožňuje prostor fakticky rozdělit a neubírá mu nic z jeho vzdušnosti. Jejím úskalím je však soukromí. I na to ale autoři rekonstrukce mysleli a společně s příčkou nechali nainstalovat i lehký bílý závěs, který jakékoli nežádoucí pohledy hravě odstíní. Dominantou hlavní ložnice není ani tak tvarově velmi prostá čalouněná postel, jako spíše starožitná francouzská šatní skříň z tmavého dřeva s pozoruhodnou kresbou. Svým klasickým zdobným stylem se zbytku interiéru zcela vymyká, a působí tak jako zcela nepřehlédnutelný solitérní prvek. Hned vedle ní pak na odpočinkový prostor majitelů zcela nepozorovaně, také prostřednictvím skleněné příčky, navazuje asketicky bílá hlavní koupelna. Její prostor vizuálně zcela ovládá nepřehlédnutelná měděná vana, která si dobře rozumí s dalším minimalistickým vybavením – elegantním koupelnovým žebříkem, rozměrným umyvadlem s puristicky čistou skříňkou na kovových nohách i obkladem ze světlého terrazza.

Terrazzo se v petrohradském bytě stalo velmi zásadním vizuálním prvkem koupelen a šaten  – v bytě se uplatnilo hned v několika různých odstínech šedé, a to na podlaze i stěnách. V kombinaci s puristickým vyzněním celého interiéru přitom získává mimořádně atraktivní podobu a svým specifickým způsobem vytváří hravou atmosféruFoto: Archiv

Komfort pro všechny

Z druhé strany k obývacímu pokoji přiléhá ložnice pro hosty – ta je však pro dosažení vyššího soukromí hostů oddělena zděnou stěnou. Díky dalšímu rozměrnému oknu je však i v jejím případě o dostatek světla postaráno. Minimalistické vybavení s čalouněnou postelí i v této části bytu dostává neotřelý šmrnc s elegantní starožitnou komodou z masivního dřeva. Nechybí ani vlastní koupelna vyhrazená speciálně pro hosty. Ačkoli s tou hlavní sdílí designovou linii, autoři se rozhodli ji odlišit obklady a koupelnovým zařízením v temnějších odstínech šedé.

ALEXANDER MALININ A ANASTASIA ŠEVELEVA architektiFoto: Archiv

Alexander Malinin a Anastasia Ševeleva

architekti

Architektonické studio INT2 architecture sídlí v ruském Petrohradu a soustředí se na interiérový design soukromých i veřejných prostor. Za jeho fungováním stojí dvojice zakladatelů ± architekti Alexander Malinin a Anastasia Ševeleva, oba absolventi architektury a civilního inženýrství na Volgogradské státní univerzitě. Jejich realizace jsou charakteristické neotřelým přístupem k severskému minimalismu s důrazem na užití střídmé barevné balety a přírodních materiálů ± především masivního dřeva.

planek a informace architektůFoto: Archiv

0 Diskuze


Související články

Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyni s jídelnou i ložnici.

Pestrá hra na malém jevišti

Propojení interiéru s exteriérem bylo při navrhování domu stejně důležité, jako včlenění domu do krajiny. Výběru materiálů byla věnována velká pozornost: nosné stěny a strop jsou z pohledového železobetonu, krytina je z falcovaného hliníkového plechu, na zpevněné plochy byla použita liberecká žula a fasádu tvoří desky z portugalského expandovaného korku, který nebyl dosud v ČR takto použit.

Co nejvýš k Ještědu

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP