Tuto mimořádně povedenou kuchyň jsme objevili v zapadlém koutě Beskyd, kde dávají lišky dobrou noc a kde nezbývá než trávit dlouhé zimní večery pěkně za pecí.
12.07.2017 Připravila: Anna Martinková, Foto: Lukáš Hausenblas
Když vystoupal Jiří se svou ženou do beskydských kopců poprvé, na první pohled se zamiloval do staré dřevěnice, která tu už desetiletí zela prázdnotou a která se pod tíhou let bez péče sesedala k zemi.
Po bližším ohledání bylo jasné, že dům už není možné zachránit. Protože ale manželé propadli kouzlu celého místa, rozhodli se, že na jejím místě postaví novou dřevostavbu ve starém duchu s otevřenou sednicí, do níž nám dovolili nahlédnout.
S INSPIRACÍ ZE SKANZENU
Jiří i jeho žena jsou vystudovaní stavaři se zaměřením na rekonstrukci historických památek, takže byli do svého chalupářského projektu vyzbrojeni mnohem lépe než běžní laici. Přesto přiznávají, že zařizování interiéru, který by souzněl s tradiční architekturou dřevěnice a zároveň skýtal veškerý komfort, nebylo jednoduché.
„Jezdívali jsme do skanzenu, abychom se inspirovali, jak se řešily chalupy dříve, a pak jsme vždycky hodně dlouho přemýšleli, jak to či ono provést tak, aby byly všechny prvky dokonale funkční a z moderních materiálů.“
OD ELKA K PŘÍMCE
Také zařizování kuchyně si vyžádalo delší vývoj. „V první fázi jsme obešli několik výrobců, abychom si udělali přehled o možnostech. Nakonec padla volba na firmu Sykora, s níž jsme měli skvělé zkušenosti již z minulosti, kdy jsme zařizovali kuchyň doma. Věděli jsme, že se na ni můžeme spolehnout v kvalitě materiálů i v provedení. Navíc nám v jejím showroomu padla hned do oka kuchyň Style v bílém matném laku a ve dřevě z kartáčovaného dubu,“ vzpomíná majitel.
Jiřího a jeho ženu oslovil její decentně rustikální design a elková dispozice s poloostrůvkem s prodlouženou deskou podepřenou kozou. Provedení sestavy perfektně zapadalo do dosavadního ladění světnice, v níž už byla položená dubová podlaha a postavená kamna s modrobílými kachli. Když ale manželé dál rozpracovávali návrh s designérkou ze studia Sykora Olomouc Lucií Cimbalovou, museli od elkového řešení upustit. „Tato dispozice nám neumožňovala využít naplno prostor kuchyně. Žena navíc toužila ještě po příborníku a já jsem si přál malou domácí vinotéku,“ vysvětluje Jiří.
Kuchyňská linka tak nakonec získala lineární tvar, který se opticky prohloubil díky kombinaci uzavřených ploch s otevřenými policemi z masivního dubu. Na linku se usadila pracovní deska z tvrzeného kamene v bílém provedení Absolute White od výrobce Technistone a bílý granitový dřez s baterií od značky Blanco.
KONTAKT: www.sykora.eu
Zdroj: SVĚT KUCHYNÍ