Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Jak bydlí italský architekt Piero Lissoni

Foto: archiv redakce

Jak bydlí slavný italský architekt Piero Lissoni?

1

Pro stavbu svého domu si vybral slavný italský architekt a designér Piero Lissoni krásnou krajinu obklopující toskánské město Grosseto. Když za sebou necháte moře a zvolna vystoupáte až tam, kde polní cesty odbíhají k malým farmám, spatříte kopec, na jehož vrcholu stojí výjimečný dům.

31.08.2017 Připravila: redakce

Piero Lissoni o svém domě říká: „Navrhoval jsem dům, jako by dítě kreslilo obrázek – jednoduchá střecha, nějaká okna a dveře, ale samozřejmě jsem do toho vložil vnímání a myšlení architekta.“

Otevřený prostor obývacího pokoje a velké prosklené plochy dovolují pozorovat okolní krajinu ze všech stran. Prosklenou policovou skříň Ex libris, kterou sám pro Porro navrhl, využil Lissoni jako dělící prvekFoto: archiv redakce

Dům vypadá na první pohled opravdu jednoduše a přímočaře, ale na druhý pohled je okamžitě patrné, že architekt při jeho realizaci myslel na okolní přírodu a na splynutí domu s místem. Světlo, pohyb slunce na obloze, vítr, který se prohání po kopcích – s tím vším Lissoni počítal a vše zhodnotil. Každý detail je promyšlený a na domě je vidět Lissoniho mistrovství, kreativita a talent. 

Obývací prostor zabírá celé přízemí. Jedna z jeho částí, kterou architekt vybavil křesly LC2 a LC3 Grand Confort, navrženými už v roce 1928 Le Corbusierem pro Cassinu, slouží jako mediální místnost. Ovšem výhled do krajiny zastíní vše, co audio/video technologie mohou nabídnoutFoto: archiv redakce

KONTAMINACE VENKOVEM

Lissoni je městský člověk, ve městě vyrůstal a má ho rád, ale život na venkově ho dělá stejně šťastným. Obklopený nádhernou krajinou si užívá procházky se psem a chvilky klidu s rodinou, než se zase vydá do víru velkoměst. Potřebuje zkrátka v životě směs obojího. I svůj jednoduše střižený dům, který se v žádném případě nesnaží podobat lidové architektuře ani klasickému italskému stylu, nechal, jak sám říká, „kontaminovat“ venkovem.

Jak bydlí italský architekt Piero LissoniFoto: archiv redakce

Najde se v něm ale i pár starožitností, etno dekorací z Afriky a především spousta skvělého designu. Vedle nábytku, který navrhl sám pro renomované značky, stojí pár prototypů i několik produktů jeho současníků Jamese Irwina nebo Jaspera Morrisona.

Přečtěte si také: Designérka Eva Eisler: architektka šperku

RESPEKT K OKOLÍ

Přestože si Lissoni postavil minimalistický dům z betonu, plně respektoval okolní krajinu stejně jako pro ni typickou zástavbu. Dům velikostí ani rozlohou nepřesahuje sousední budovy a do betonu, ze kterého je postaven, je přimíchána místní hlína. Ta stavbě dodává narůžovělý odstín měnící intenzitu podle dopadajícího slunce.

V jednoduchosti je síla. V případě Lissoniho domu to platí několikanásobněFoto: archiv redakce Otevřenost a komunikativnost se nese celým domem. I u vaření se majitelé mohou kochat úchvatným výhledem nebo konverzovat s hosty usazenými na barevných stoličkách nebo dřevěných židlíchFoto: archiv redakce

Chladné tvrdé linie betonových stěn obaluje oblá kopcovitá krajina. „Mezi venkem a vnitřkem je ohromné propojení. Okna jsem použil jako velkou obrazovku. Nepotřebuju tu ani televizi, ani kino, všechno je za okny,“ vysvětluje architekt. Velkoryse otevřená vila vskutku poskytuje nezapomenutelný výhled, který je určitě pro úspěšného architekta a designéra inspirací.

CHYTRÝ INTERIÉR

Navzdory skromně pojatému exteriéru přistoupil architekt k návrhu interiéru s rafinovaností jemu vlastní. Přízemní podlaží se otevírá do vzdušného centrálního obývacího pokoje, z nějž vedou do zvýšené pracovny výrazné, v prostoru zavěšené schody vyrobené z černé lakované oceli. Ty mohou opět připomínat jednoduchou dětskou kresbu, ale znovu jsou dokonale promyšlené. Betonové stěny jsou opláštěné proti chladu a celý dům je vybaven inteligentním systémem, který na dálku řídí i klimatizaci a topení.

Jediná ložnice v domě je vybavena Lissoniho postelí Ille (Living Divani). Spoře zařízenou monochromatickou místnost barevně saturuje perský koberecFoto: archiv redakce

V teplotně vždy příjemném interiéru se zabydlely designové židle, stoly, lampy a pohovky tak, aby prostor zůstal stále vzdušný a velkorysý, a přesto pohodlný a praktický. Dominantní světlé barvy, přírodní dřevo a velké prosklené plochy přispívají k optimistickému ladění a čisté jednoduchosti a přímočarosti domu, což se zdá být i podstatou charakteru Piera Lissoniho.

PIERO LISSONI 

  • narodil se v Miláně v roce 1956
  • v roce 1986 založil firmu Lissoni Associati a od té doby chrlí pozoruhodné návrhy pro proslulé značky, jako jsou Kartell, Porro, Boffi, Cassina, Cappellini, Living Divani nebo Floss 
  • o tajemství svého úspěchu říká: „Chci, aby byl každý rok lepší než ten předchozí a aby byl dobrý v životě, s přáteli, v práci, kultuře, knihách, jídle i víně. Je to zdravá posedlost.“

0 Diskuze


Související články

Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyni s jídelnou i ložnici.

Pestrá hra na malém jevišti

Propojení interiéru s exteriérem bylo při navrhování domu stejně důležité, jako včlenění domu do krajiny. Výběru materiálů byla věnována velká pozornost: nosné stěny a strop jsou z pohledového železobetonu, krytina je z falcovaného hliníkového plechu, na zpevněné plochy byla použita liberecká žula a fasádu tvoří desky z portugalského expandovaného korku, který nebyl dosud v ČR takto použit.

Co nejvýš k Ještědu

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP