Není pravděpodobně nic výraznějšího, co by vás upozornilo, že jste dorazili do jihoitalské oblasti Puglia, než unikátní kónické konstrukce nazývané trullo. Benátský architekt Gabriele Pimpini a jeho žena Caterina Tognon, majitelka galerie výtvarného umění a uměleckého skla v Benátkách, se zamilovali do malého zchátralého trulla v Salentu, které je situované uprostřed hektaru stoletých olivovníků. Caterina pověřila designéra a architekta Gaetana Pesceho, aby se ujal opravdu exotického projektu.
Pesce, který je známý svou skvělou schopností zkombinovat architekturu, design a výtvarné umění v kompaktní celek, se úkolu ujal a začal restaurovat existující trullo a ještě navrhl další dvě. Manželé projekt pojali jako neobvyklé a zároveň velmi současné umělecké dílo, které bude sloužit jako spartánské, a přesto pohodlné místo pro dokonalé prázdniny.
25.04.2019 Připravila: redakce
Výsledkem harmonické spolupráce Pesceho s oběma manželi a architektem Cosimem Cardonem jsou veselé, neobvyklé a překvapivé domky. Postavené jsou z masivního dřeva z Pirea na kamenném základu a nastříkané z vnější strany polyuretanem, který pro stavbu použil poprvé právě Pesce a který slouží jako velmi dobrá ekologická izolace proti horku. Fasády dvou domků, jednoho modrého a jednoho růžového, připomínají rozesmáté tváře muže a ženy.
Dvě kulatá okna představují oči, dveře připomínají nos a nepravidelná dolní okna pak simulují rozesmátá ústa. Rostlinky rozmarýnu nahrazují vlasy modrého trulla a větve cesmínového dubu obrůstají střechu trulla růžového. Tam je i velmi spartánská sprcha pro ty, kteří chtějí být i při koupeli v co nejintenzivnějším spojení s přírodou. Jinak je ale součástí projektu i koupelna vybudovaná podle Pesceho návrhu z dřevěných boxů obložených zrcadélky o velikosti 15 x 15 cm, které odrážejí okolní krajinu, olivovníky, broskvoně, fíkovníky a mandlovníky.
Modrý domek má rozlohu 75 m2 a jsou v něm dvě ložnice, z nichž mají obě samostatný východ ven. Vybavené jsou jednoduchými skříněmi na kolečkách vyrobenými z dřevěných lišt a stejně jednoduchými postelemi. Vřelost interiéru dodávají nástěnné dekorace. Menší růžový domek s 35 m2 otevřené plochy má betonovou podlahu, strop z olivového dřeva a ze speciální překližky odolné vůči vlhkosti postavené stěny.
Zařízení je opět jednoduché a flexibilní. K dispozici je malá lednička, elektrický bojler a jídelní stůl, jehož základnu tvoří kmen mandlovníku a který se dá v případě potřeby proměnit v dvojlůžko. Pesce uplatnil svůj geniální hravý přístup a v interiéru hojně využil dřevěné štafle, které fungují nejen jako opora pro konstrukci postelí, ale také jako praktický věšák na šaty. Okna jsou zároveň i rámy pro přírodní obrazy a romanticky ohraničují výhled na vzrostlé fíkovníky. V projektu se počítá i s nečekanými hosty a ve skříních jsou ukryty rozkládací postele, takže v domcích se pohodlně ubytuje deset lidí.
Pamatováno je i na zábavu a osvěžení. Z úzkého a 90 m dlouhého rezervoáru na vodu je vybudován bazén a na opulentní dlouhé večeře je připraven obrovský stůl vyrobený z místního kamene a železného lešení umístěný pod starým olivovníkem. Malá budova blízko bazénu skrývá plně vybavenou kuchyň, odkud je vidět na terasu zařízenou červenou pohovkou a vtipnými křesly od Gaetana Pesceho. Původní zrestaurované trullo je plné Caterininých skleněných objektů z dílen nejuznávanějších umělců, mezi nimiž je samozřejmě zastoupen i Pesce.
ARCHITEKT
Gaetano Pesce
nar. 1939 v La Spezia
vystudoval architekturu na univerzitě v Benátkách pracoval na projektech a zadáních v Evropě, USA, Latinské Americe a Asii
ve své práci vyjadřuje svůj hlavní princip: modernismus je méně styl než metoda interpretace současnosti a naznačení budoucnosti, v níž je individualita chráněna a oslavována
učil architekturu na vysokých školách po celém světě, mimo jiné v Institut d’Architecture et d’Etudes Urbaines ve Štrasburku, v Carnegie Mellon v Pittsburghu a v Cooper Union v New Yorku, kde od roku 1980 žije
jeho díla jsou součástí sbírek význačných muzeí (MoMa, Metropolitan Museum v New Yorku, Vitra Muzeum v Německu, Viktoria a Albert Museum v Londýně, Centre Pompidou a Louvre v Paříži)
KONTAKT: www.gaetanopesce.com
Zdroj: FOTO: MARINA PIGNATELLI