Neutrální podklad, na němž vynikne to, co má, se stal leitmotivem rekonstrukce rodinného domu galeristy. Jeho sběratelská vášeň a zaujetí prací je tu patrná na každém kroku. Nový plášť mu na míru ušili architekti ze studia OOOOX.
27.11.2020 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
Do úpravy 400 m2 dvoupodlažního rodinného domu se pustila architektka Radka Valová a architekt Petr Vlach. Protože umění tvořilo nedílnou součást celého domu, stalo se v jejich pojetí dominantním a nepřehlédnutelným prvkem. Odstartovalo koncept neutrálního podkladu, vytvořeného z šedých betonových stěrek na zemi i stěnách.
Výraznější – potištěná – stěrka pak byla použita v kuchyni. Šedobílý základ architekti doplnili přírodním katrovaným dřevem v dekoru dubu. V koupelnách princip zopakovali a pracovali s šedými betonovými stěrkami, které kombinovali s vzorovaným šedým keramickým obkladem. V druhém patře pak přešli na světlou třívrstvou dřevěnou dubovou podlahu, aby majitelům poskytli pocitově hřejivější komfort.
Vysoká sestava kuchyňských skříněk je rovněž opatřena šedou betonovou stěrkou a pracovní deska je netradičně zhotovena z tenkého matného nerezového kovu, který vyniká odolností. Zkosené hrany čel vytvářejí iluzi subtilní tloušťky materiálu a odlehčují hmotu kuchyně na minimum.
Podélnou stěnu doprovází lakovaná knihovna s asymetrickým členěním, která poskytla místo pro další osobní umělecké kousky majitele domu. Nábytková stěna jídelny pokračuje dál přes roh v podobě nízkých skříněk pod zavěšeným televizorem. Tmavý nábytek kontrastuje s obložením z podlahových lamel v dekoru přírodního dubu. Netradičním vzhledem na sebe upozorňují pojízdné dveře na míru ve stylu „barn door“.
Stěnu ložnice dekoruje tapeta se vzorem, na níž vyniká čalouněné kontinentální lůžko. Jako noční stolky slouží jednoduché zlaté italské stoly s ptačíma nohama. V šatnách je k vidění nábytek z vrstvené dýhy, která je mořená do šeda. Tato metoda se řadí mezi netradiční techniky – vzniká při ní struktura, která nemá obdoby. Uprostřed šatny zaujme podsvícený ostrůvek, který nabízí úložné prostory a zároveň slouží jako lavice.
Prostorná bílá hala dala vyniknout velkým uměleckým kusům – velkoformátovým obrazům, skulptuře pod schody či železné soše koně. Černá ocelová konstrukce zábradlí zajišťuje bezpečnou chůzi po schodech díky výpletu z kožených lanek. Přidanou hodnotu nabídly podsvícené schody obložené přírodním dubovým dřevem. Velké pivotové dveře dominují vstupu a pomyslně tak – stejně jako rám obraz – rámují celou místnost.
***
Ing. arch. RADKA VALOVÁ
Studio OOOOX
„Úchytky, zábradlí, kování, garnýže, lampy, podnože, rámy oken a další jsou, jak je u nás zvykem, z černé oceli,“ upřesňuje architektka Radka Valová ze studia OOOOX, jehož architekti se věnují interiérům už více než deset let a jsou v tom opravdu dobří. Jsou velmi kreativní a mají svůj vyhraněný vkus. Trochu jako jejich oblíbený beton. Drsný a s ostrými rohy. Ale zároveň se schopností dát o to víc vyniknout měkkosti jiných materiálů. A taky jedinečnosti, křehkosti a nenahraditelnosti toho, čemu říkají doma. Více však napoví jejich realizace.
WWW.OOOOX.COM