Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Majitele baví současný design a některé solitérní kousky proto měli vybrané ještě dřív, než byl hotový projekt domu. Osvětlení Shadows od Lucie Koldové přibylo až dodatečně

Foto: archiv redakce

Holubí dům: Překvapivě oduševnělá novostavba

1

Dům zasazený do rozlehlé zahrady s malebným výhledem do krajiny je dílem Lenky Křemenové a Davida Maštálky z ateliéru A1.

24.02.2021 Připravila: Jana Polomová

Jako všechny jejich realizace, je také Holubí dům dokonalou ukázkou citlivé a funkční architektury, která má v tomto případě ducha, na novostavbu nevídaně silného…

Na rozlehlém pozemku stála původně malá chata, do jaké míry jste vycházeli z její polohy?

Poloha nového domu vychází z předpokladu, že historická zkušenost původních majitelů byla prověřena časem. Těžiště domu proto stojí na původním místě chaty, uprostřed rozlehlé zahrady s malým sadem v zádech.

Prostorná krytá terasa v čele domu skýtá možnost trávit čas venku za každého počasíFoto: archiv redakce

Jak jste pracovali s danou krajinou, se svažitým terénem a výhledy do zahrady?

Požadavkem investorů bylo, aby žili co nejvíce ve spojení se zahradou, a tak i dům kopíruje terén v podstatě ve třech úrovních.

Jaké bylo zadání investorů ohledně stavby a jaké potřeby měl naplňovat interiér domu?

Kromě propojení se zahradou také velkorysý obytný prostor, jinak jsme v celkové koncepci měli v zásadě plnou důvěru investorů. Zadání však přesto bylo od začátku specifické, protože investoři jsou milovníky kvalitního designu, takže například dříve než dům byla vybrána kuchyňská baterie... Jasnou představu měli investoři i ve výběru ostatního zařízení a vybavení.

Jižní křídlo domu tvoří hlavní obytná část, kde rodina tráví nejvíc času. Sálavá šamotová kamna opticky oddělují kuchyň a jídelní část od obývacího pokoje. Sedlová střecha umožnila v části převýšeného podkrovního prostoru vznik otevřené galerie, která slouží jako pracovna. Přímo z pracovny vede vstup na zatravněnou plochou střechu západního křídlaFoto: archiv redakce

Můžete popsat specifika půdorysného řešení? Například rozdělení a naopak navázání jednotlivých funkčních zón?

Dům je rozdělen do tří křídel, každé na jiné úrovni podle klesání svahu zahrady. Jižní křídlo je převýšeno do podkroví se sedlovou střechou a odhalenou konstrukcí krovu. Zde se odehrává společný rodinný život v hlavní obytné místnosti s kuchyní, v části převýšeného prostoru je pracovna s galerií a terasou vegetační střechy. Západní křídlo má střechu plochou, pod ní je ložnice rodičů, koupelna a šatna. Severní křídlo ukrývá dětský pokoj, pokoj pro hosta a koupelnu, vše pod mírně pultovou střechou. Obě střechy jsou řešeny jako vegetační se skvělou vyhlídkou.

Co je leitmotivem Holubího domu a přicházely během jeho realizace nové podněty a nápady?

Název Holubí dům vychází z oblíbené barvy investorů. Přáli si, aby vnější plášť domu měl barvu holubí šedi, místy s fialově modrým odstínem. Realizace byla velmi plynulá bez dramatických změn původního návrhu.

Interiéru dominuje přirozená struktura dřeva a bílá barva s akcenty v antracitových odstínechFoto: archiv redakce

Jak jste zde pracovali s přirozeným a umělým světlem?

Denní světlo je zásadní ve všech obytných prostorách s velkými francouzskými okny s možností vyjít do zahrady. Umělé osvětlení ve všech našich projektech navrhujeme v různých hladinách, respektive atmosférách. Proto i v malé místnosti jsou alespoň dva druhy svítidel – bodová i ambientní. V hlavním prostoru je škála samozřejmě širší.

Ložnice rodičů s navazující koupelnou a šatnou tvoří západní křídlo domuFoto: archiv redakce

Jaké kombinace materiálů a odstínů jste zvolili při zařizování interiéru a proč? Jak jsou řešeny úložné prostory?

Úložné prostory jsou vesměs řešeny vestavným nábytkem (šatny, kuchyně apod.). Ze společné debaty vzešly sympatie pro kontrastní prvky například tmavých stěrek se světlým nábytkem. Specifická byla představa o koupelně rodičů, která je laděna do tmavých odstínů a přírodních materiálů.

Koupelna je od ložnice oddělena pouze příčkou z vertikálně usazených otočných fošen z modřínového dřeva. Cementovou stěrku na stěnách a podlaze doplňují říční oblázky použité pod volně stojící vanou a uvnitř sprchového koutu. Z přírodního kamene jsou také umyvadlaFoto: archiv redakce

Máte zpětnou vazbu majitelů o tom, co jim nové bydlení v životě přináší a která řešení si nejvíce užívají? Co nového přinesla tato realizace vám?

Rodina je velmi spokojená a užívá si dům v krásné zahradě. My jsme si užívali celý proces od návrhu po realizaci, ale zejména koupelna rodičů pro nás byla příležitost vyzkoušet si nové řešení.

Interiér a exteriér propojují velkorysé výhledy ze všech stran a snadný přístup do zahrady z každého pokoje včetně koupelnyFoto: archiv redakce

Máte mnoho zkušeností s návrhy a realizacemi nových staveb i s rekonstrukcemi starých objektů. Která specifika obou „žánrů“ vás nejvíce baví a jakým způsobem vnášíte do své práce osobnosti investorů?

Každý dům, místo i lidé jsou jedineční, a tak se nedá říci, co je pro nás významnější. Není pro nás malých úkolů... Naší práci obecně zakládáme na opravdu týmovém přístupu, kdy se součástí týmu stává samozřejmě i investor. A tak je naše práce v podstatě autorskou interpretací společných diskuzí a přání investorů. Společné sympatie a empatie jsou v naší práci vyloženě esenciální.

PlánekFoto: archiv redakce

PlánekFoto: archiv redakce

***

A1 ARCHITECTS

Výjimečnost našeho života utvářejí na první pohled nepodstatné detaily. Při své práci hledáme kouzlo těchto maličkostí v obyčejných věcech kolem nás, které nás inspirují...

První samostatné projekty členů ateliéru A1 Architects spadají do roku 2003. V roce 2005 se v Praze se začíná formovat studio a kreativní dílna A1 Architects, jejíž jádro tvoří Lenka Křemenová a David Maštálka, původně spolužáci z ateliéru architektury s označením A1 na UMPRUM. Od roku 2012 se přidává k týmu další architektka Tereza Schneiderová, v roce 2017 se připojuje architekt Jan Kropík a architektka Lucie Ráchel Dřevíkovská.

A1 ARCHITECTSFoto: archiv redakce

Roku 2018 se po dlouhodobé spolupráci přidává Zuzana Sagitariová. V letech 05–09 spolupracoval na některých projektech Jakub Filip Novák, v letech 13–16 Matěj Michal Žaloudek a v letech 15–17 Pavla Krásová. Práce ateliéru je charakteristická mezioborovou komunikací a hledáním jedinečných řešení. Metodika práce se mění podle charakteru problému a požadavků zadavatele. Při zpracování všech zakázek ateliér při vypracování projektů spolupracuje s odbornými specialisty a inženýry.

WWW.A1ARCHITECTS.CZ

0 Diskuze


Související články

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila

Pozvali jsme moderátora, reportéra a herce Josefa Mádleho do nového projektu bydlení Skyline, který na pražském Chodově buduje společnost PSN

Na startu i v cíli

Architekti se snažili do prostoru vložit jen to nezbytné. To, co má opravdu hodnotu. Chtěli, aby v bytě bylo více světla, více vzduchu a aby umožňoval jistý nadhled.

Rodinný kruh


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP