Interiér novostavby v Holešovicích je již několikátý, který pro sebe mladý muž zařídil. Poprvé přitom oslovil profesionály a z výsledku je nadšený. Zdánlivou ponurost tmavých odstínů rozjasňují bílé plochy, syrovost šedé opticky tlumí dřevěné povrchy a přísnou geometrii nábytku narušují třeba špalky místo nočních stolků nebo houpačka u jídelního stolu. Hravost zde jde ruku v ruce s elegancí.
24.11.2017 Připravila: Jana Polomová
Vybral jste si byt v Holešovicích, kde je mnoho starších činžovních domů s vysokými stropy, dvoukřídlými dveřmi a specifickou atmosférou. Proč jste dal přednost novostavbě?
Když jsem se rozhodl pořídit si místo nájemního bytu vlastní, začal jsem sledovat všechny nabídky v okolí, ale jakkoliv má starší zástavba své kouzlo, nakonec zvítězilo hledisko nákladů. Ceny bytů, které jsem v té době viděl, by po zahrnutí nákladů na rekonstrukci byly totožné. Do budoucna jsem uvažoval nad vyššími náklady na fond oprav ve starším domě.
Další důvod byl časový, jsem dost vytížený a nemohl jsem se rekonstrukcí zabývat. Navíc cena novostavby zahrovala sklep a podzemní parkovací stání. Proto jsem se rozhodl právě pro ni.
Proč jste oslovil zrovna tyto designérky? Co vás na jejich tvorbě baví?
Kvůli časovému vytížení jsem věděl, že se vybavení nemohu věnovat, ale stále si dobře uvědomuji, že místo pro bydlení je nejdůležitější místo v životě. Chci se vracet do hezkého prostoru, kde se budu cítit dobře. Sledoval jsem televizní pořad, kde jsem mohl vidět práci Martiny Pištělákové nejen v podobě finálního výsledku, ale celého procesu a to mě zaujalo. Viděl jsem, že Martina má nejen hodně nápadů, ale s klientem dokáže pracovat i velmi efektivně.
Jaké byly vaše praktické a estetické požadavky na výsledek? Přicházel jste i s vlastními nápady, nebo jste nechal autorkám konceptu volnou ruku?
Prioritou pro mě byl pěkný design a praktičnost. V bytě žiju sám, tak jsem si mohl dovolit zadání čistě pánského interiéru. Chtěl jsem plně funkční kuchyňskou linku s dostatkem pracovního prostoru. Sice nevařím často, ale když už se do toho pustím, potřebuji plný komfort. Dalším praktickým požadavkem bylo odpovídající množství úložných prostor.
Byt je malý a za 12 let samostatného bydlení se mi podařilo nastřádat dost věcí, které musí být někde uloženy. Autorkám, alespoň myslím, jsem nechal dost prostoru. Bylo pár věcí, na kterých jsem se zasekl, a v této souvislosti oceňuji jejich trpělivost. Sám nejsem člověk s citem pro design a sladit detaily pro mě není jednoduché. Věděl jsem, že jim musím nechat volnou ruku, aby výsledek stál za to.
Objevily se během stavby nějaké komplikace? Do jaké míry se vaše představy o novém domově proměňovaly během procesu navrhování a realizace interiéru?
Celá realizace byla samozřejmě náročnější, ale přesto zcela naplnila moje očekávání, abych se tomu příliš nemusel věnovat. Dlouho jsme vybírali sedačku, kde jsem kladl požadavek především na praktičnost a možnost rozkládacího lůžka pro návštěvy – chtěl jsem, aby bylo maximálně pohodlné. Také jsme řešili výběr pracovní desky na kuchyňské lince. Požadoval jsem materiál vcelku, bez napojování a spár. Původního návrhu jsme se drželi. Samozřejmě některá světla nebo noční stolky byly nakonec řešeny jinak, protože u dodavatele nebylo dostupné to, co by zcela odpovídalo mým potřebám.
Jak byste interiér charakterizoval? Jaké řešení se vám nejlépe osvědčilo a co si zde „za provozu“ nejvíc užíváte?
Je to jednoduchý pánský interiér. Chci, aby moje bydlení bylo místem klidu a aby ani údržba nebyla nijak náročná. To se splnilo. Jsem moc rád za dostatek úložného prostoru, chytře vymyšlenou kuchyňskou linku, která ačkoliv zasahuje do interiéru, opticky ho neruší. Oceňuji řadu detailů, které zpříjemní život, např. za horkých letních nocí si v ložnici užívám stropní větrák. Původně jsem si jím nebyl jistý, ale dnes ho mohu vřele doporučit. Dalším zajímavým prvkem je houpačka, přidává interiéru na hravosti a okamžitě zaujme každou návštěvu. Houpačka je ale i praktickým prvkem interiéru, slouží jako další místo k sezení nebo jako odkládací stolek u sedačky.
Doporučil byste spolupráci s odborníkem každému, kdo se chystá rekonstruovat?
Jednoznačně ano. Během spolupráce se naplnilo moje očekávání časové úspory. Hned v úvodních návrzích jsem pochopil, že takto prakticky bych byt nevymyslel. Byt člověk zařizuje jen několikrát za život a vzít si na to profesionála umožní využít současných trendů nejen z pohledu designu, ale i z hlediska materiálů. Martina Pištěláková má za sebou mnoho realizací. Díky tomu přesně věděla, jak vše zařídit k mé plné spokojenosti.
***
AUTORKY KONCEPTU:
MARTINA BARTALOŠOVÁ A MARTINA PIŠTĚLÁKOVÁ
Měly jste možnost zasahovat do podoby bytu ještě před dokončením projektu?
Klient nás kontaktoval na dálku ve fázi výběru podlah a dveří, proto jsme mohly zasáhnout do těchto základů a byt si připravit pro naši vizi. Do koupelny jsme zasahovat již nemohly.
Bylo nutné měnit také dispozice?
Ne, v tomto případě ne. Ale hodně jsme zápasily s rozvržením kuchyně a jídelního stolu v obývací části…
Podobu interiéru určil fakt, že jeho obyvatelem je mladý muž. Odráží se to v prostoru ještě jinak než volbou barev?
Kromě barev se interiér přizpůsoboval i velikostí jídelního stolu a počtem židlí. Celkově byl i styl naší spolupráce tak nějak „efektivnější“, když jsme vše řešili pouze s jedním člověkem. Jako vcelku zajímavý vjem z této spolupráce vnímáme i fakt, že klient v minulosti vybudoval již více bytů, má tedy s interiéry zkušenost a nechal víceméně vše na nás. Společně jsme probírali ryze funkční a praktické věci. Z klienta bylo znát, že chce stylové bydlení a věří nám.
Je pro vás zajímavější pracovat na novostavbách, nebo oživovat staré prostory?
Naše klientela je převážně na straně novostaveb, takže tím je dané i naše zaměření tímto směrem. Neříkáme ale, že nás novostavby nebaví – naopak. Naší práci to svědčí a navrhovat moderní interiéry nám sedí… Myslím si ale, že jako všichni z naší branže máme rády také staré prostory, máme k nim respekt a úctu a je vždy výzva a čest pracovat i se starými prostory. Ohledně stavební připravenosti jsou novostavby jednodušší na zařizování i rekonstrukce, starší prostory jsou proti tomu jedna velká neznámá, neexistují moc věrné podklady atd.