01.06.2022
připravila: Lenka Saulichová
Příběh tohoto domu s panoramatickým výhledem na město Mladá Boleslav se začal psát už před pěti lety. K procesu jeho zrodu přizvali majitelé domu architektku Veroniku Pánkovou ze studia VEPA-Architecture ještě před kopnutím do země.
Bez venkovních teras čítá celková obytná plocha domu posazeného do jižního svažitého terénu 363 m2. K jeho stavbě majitele přivedla potřeba většího prostoru a soukromí, které v řadovém domě postrádali. Výstavbou domu si rozšířili osobní komfort o metry čtvereční, vlastní wellness, plochu pro parkování tří vozů i větší zahradu s možností vyčlenění prostoru herním prvkům pro děti.
Foto: archiv redakce
Spodní patro je přímo propojeno se zahradou a zahrnuje wellness s bazénem a saunou, hernu s menší kuchyní i technické zázemí domu s prádelnou. Multifunkční místnost herny ukrývá nevšední ocelovou vinotéku, která je vetknuta do jinak méně využitelného místa pod schodištěm. Kuchyň je částečně kryta magnetickým posuvným panelem. Bazén není řešený jako nerezová či jakákoliv jiná vana, ale je obložený dlaždicemi, které se objevují i v dalších koupelnách domu.
Foto: archiv redakce
Prostřední, vstupní podlaží obsahuje garáž, která je díky prosklení s pracovnou a komunikační chodbou vnímána jako součást samotného interié-ru. Prosklení garáže bylo jedním z přání majitele domu, který našel zálibu ve sportovních vozech. Průhled skrze tři prostory navozuje wow efekt ihned při vstupu do domu. Příjemně se otevírá všemi směry, a prosvětluje tak i schodiště. Hlavní komunikační chodba na sebe od vstupních dveří váže po jedné své straně linii šatny, toalety a tzv. černou kuchyň, prostor, který je propojen s hlavní kuchyní otvorem v obkladu zadní stěny za pracovní linkou. Jde o sklad potravin a objemnějšího kuchyňského vybavení s rozšířenou možností přípravy díky pracovní ploše a dřezu. Vše špinavé tak může zůstat v hlavním prostoru očím skryté. Stejnou myšlenku drží hlavní kuchyně, kde mají například varná konvice a toustovač speciální boční zásuvku v ostrůvku. Jsou zde pěkně po ruce, ale ne na očích. „Jedním z požadavků majitele domu bylo také použití pisoáru v toaletě prostředního podlaží. I z jiných realizací se mi ukazuje, že pro pánskou část populace jde o vítaný detail,“ dodává Veronika Pánková. Na jižní stranu vystupuje po celé šířce domu terasa, díky níž je v teplých měsících možné hlavní obytný prostor rozšířit.
Foto: archiv redakce
Třetí podlaží domu je čistě soukromé. Tvoří ho hlavní ložnice s šatnou a koupelnou, dva dětské pokoje a dětská koupelna. Intimní podlaží je s prostředním propojeno ocelovým schodištěm s dubovými nášlapy. Zábradlí schodiště nejvyššího patra tvoří dlouhá komoda, která nabízí úložný prostor například pro lůžkoviny, ručníky či cokoliv, co nechcete mít v šatně s oblečením. V chodbě našla mimo jiné místo i knihovna s posuvným zrcadlovým panelem. Koupelnám bylo věnováno dostatek prostoru i hodně pozornosti, v obou lze využívat vanu i sprchový kout. Shoz prádla je přístupný také z obou koupelen, v koupelně rodičů je rafinovaně skryt za zrcadlovými dvířky úložné skříňky nad umyvadly.
Materiálová skladba hlavního prostoru, stejně jako celého domu drží minimalistický koncept. Kombinuje studené povrchy pohledového betonu, kovu a skla s dřevem v kouřově medovém nádechu, který dodává interiéru teplou složku. „V návrhu a pak i při samotné realizaci při konkrétním výběru jednotlivých kusů vybavení na značky nehledím. Důležité je vyvážení kvality, vzhledu, praktičnosti i sladění s celkem. Vybrané kusy se ale především musejí zamlouvat budoucím uživatelům,“ objasňuje architektka svůj přístup k volbě zařizovacích předmětů.
Vyjma solitérních prvků (stůl, židle, křesla) je veškerý nábytek vyroben na míru podle autorských návrhů architektky, které byly před zadáním do výroby ve spolupráci s investory a jejich představami doladěny do posledního detailu. Lze tak v celém domě držet jednotné materiály a naplnit počáteční přání majitelů – docílit domu moderního, nadčasového, ale i jednoduchého, praktického a komfortního.
Foto: archiv redakce
Ing. arch. Veronika Pánková
studio Vepa-Architecture
„Tak jako u každé zakázky jsme si na začátku spolupráce s investory probrali především jejich představy, co vše od interiéru očekávají, co vše má obsahovat, jaké místnosti s jakými funkcemi. Také jak moc mohu měnit dispozice a do čeho všeho lze zasahovat,“ zmiňuje Veronika Pánková pro niž je její profese vášní a radostí. Od mala věděla, že vymýšlení a tvoření prostředí, které nás obklopuje, je něco, co ji nikdy nepřestane fascinovat a bavit. Po studiu pražské architektury na ČVUT, stáži v zahraničí a několika letech zkušeností ve větších ateliérech založila vlastní studio VEPA Architecture, které kromě ní tvoří další dvě architektky. Klientům bedlivě naslouchají a společně hledají řešení pro jejich zadání. Do svých návrhů se snaží vnést funkčnost i estetiku. Výsledky přinášejí účelnost, praktičnost a nadčasovost, které se ani za pár let neomrzí. Na důvěře založenou komunikaci považuje za nezbytnost, stejně jako spolupráci s šikovnými kolegy, řemeslníky a dodavateli.