03.06.2024
připravila: Jana Polomová
Přibližně dvě stě citlivě zrekontrovaných metrů bytu na pražské Letné okouzluje estetickým pojetím i praktickým využitím. Eklektický domov kreativní producentky, kurátorky a vizuální antropoložky Terezy Porybné je soukromým prostorem otevřeným setkávání mimo jiné v rámci lekcí jógy a zároveň slouží jako zázemí pro rezidenční umělecké pobyty. Hranice mezi dobrodružstvím a každodenností se stírají, neobvyklé kompozice jednotlivých scén prolínají a atmosféry dnů i nocí přirozeně proměňují...
ODVÁŽNÝ EXPERIMENT
Když majitelka bytu oslovila architekty ze studia Objektor, měla jasnou představu o výsledku. Její kreativní koncept odrážel celoživotní zaujetí propojováním lidí a zkoumáním prostupnosti hranic kulturních, žánrových, mezilidských, druhových...
Foto: Boysplaynice
Tereza chtěla experimentovat napříč styly i funkčností: „Věděla jsem hned, že chci vytvořit prostor, který je sdílený, otevřený a prostupný a zároveň se v něm dají objevit skrytá zákoutí a tajemství. Prostor, v němž se nikdy nemusíte vracet zpět stejnou cestou. Prostor, který je svébytný, ale přesto pořád proměnlivý, jako galerie nebo divadelní scéna nebo jako já.“ Autory architektonického řešení nasměrovala odkazem na tvorbu Luise Barragána, Valentiny Schlegel či Bijoye Jaina, výsledkem však byl návrh, který se od těchto inspirací odpoutával a nacházel vlastní výraz: „Do minimalistického základu jsme zasadili různé divnosti a zhmotněné dětské sny; třeba domácí trůn, kuchyň, co vypadá jako jeskyně, nebo tajný vchod v knihovně. Měla jsem možnost do našeho eklektického hraní zapojit různé spolutvůrce, designéry, umělce a přátele a podílet se na jejich intervencích.
Foto: Boysplaynice
Právě díky těm drobným zážitkům, jako probírání se kusy kamenů, ze kterých pak vznikl obraz na teracové podlaze, barvení přízí do jacquardu, sestavování sklíček do skleněné mozaiky, jsem mohla lépe pochopit různé tvůrčí procesy a řemesla a také porozumět předmětům, které mne nyní v mém domově obklopují. Je pro mne důležité znát příběh mého bytu, abych jej mohla sdílet a zvát tvůrce na rezidenční umělecké pobyty, skrze které se byt dále mění,“ popisuje investorka netradiční zadání.
Foto: Boysplaynice
MAGIE KONTRASTŮ
Architekti velkorysý přístup k rekonstrukci ocenili a pojali ji jako živou scénografii proměnlivých a stálých kulis: „Tvoříme rámec, který bude doplňován, aktualizován, používán. Pohybujeme se na hraně návrhů výstavních opor a adjustací jednotlivých artefaktů.
Foto: Boysplaynice
Statickým betonovým skeletem rytmizujeme vloženou obíhací dispozici s variabilními vstupy a překvapivými průhledy. Energie bytu se mění v denní době, v pohybu slunce, ve štukových kresbách stěn. Některé atmosféry jsou prchavé, mizející v čase, jiné jsou statické, jistě prožitelné a spojené s fyzickým pohybem.“ Dispozice je rozdělena na tři části – společenský prostor, rezidenční prostor s ateliérem a ložnice majitelky bytu, která přechází přes klenutou koupelnu do lamelové šatny s tajným průchodem do vstupní chodby.
Foto: Boysplaynice
Soukromí ložnice je zajištěno přísným oddělením od společenské části interiéru, ostatní zóny do sebe plynule vstupují a hranice se stírají. Centrem hlavního společenského prostoru je teracová kompozice s betonovým barem a dobře ukrytou kuchyní.
Foto: Boysplaynice
Zklidňující kombinace štuku, jilmového dřeva, betonu a podlahové stěrky umožňuje vyniknout každému uměleckému dílu. Ve slunném vstupním prostoru zaujme nárožní štukové pítko a vestavěný tkaný trůn, s neutrální barevností tu příjemně kontrastuje sytě zelené podbarvení přilehlé koupelny.
Foto: Boysplaynice
Magii celého prostoru dotvářejí kombinace minimalismu a dekorace, otevřenosti i soukromí, světla a stínu... „Nejlepší projekty vznikají se skvělými klienty. Jejich nejcennější vlastností je velkorysost, která umožňuje porušovat zaběhlá pravidla. Vše je jinak, a přitom tak stejné. Děkujeme za příležitost,“ uzavírají svou zkušenost architekti a my nadšeně sdílíme onu radost a okouzlení bez hranic.