Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Oblé linie jsou v MÀI Apartment všudypřítomné. Výjimkou není ani velkoryse pojatý obývací prostor propojený s kuchyní. Organický tvar dostal i ostrůvek kuchyňské linky či jídelní stůl. Použité materiály, jako je hrubé terazzo či pohledový beton, by na někoho mohly působit příliš tmavě a neotesaně. Díky rozměrným plochám oken se však do interiéru dostane dostatek světla, díky barevným detailům a živému stromu v jídelní části zase porce energie a díky jemným splývavým závěsům špetka něžnosti.

Foto: Trieu Chien

Exotická óda na modernu

1

Polovina 20. století znamenala pro Vietnam a s tím i vietnamskou architekturu zásadní předěl. Bylo to období, kdy začal vznikat zcela nový estetický diskurz – a ten měl tu výsadu, že se mohl konečně oprostit od všudypřítomné kolonialistické podstaty francouzského neoklasicismu. Ke slovu se dostala moderna tak, jak ji známe dnes.

06.09.2022 Připravila: Sabina Bařinová

V rámci modernistického pojetí vietnamských budov se dostaly ke slovu praktické materiály jako surový beton, terazzo či vymývaná betonová dlažba. Přesně ty se koneckonců v kombinaci s jistou dávkou sentimentu postaraly také o nevšední podobu bytové realizace v Ho Či Minově Městě, nazvané MA`I Apartment. Na její tvorbě pracovalo architektonické studio Whale Design Lab, které neváhalo popustit uzdu terazzu.

Dominantní roli na sebe vzal ohromný kruhový otvor nad kuchyní. Jeho funkce není ale zdaleka jen estetická. Díky důmyslnému umístění umožňuje majiteli bytu zůstat v kontaktu s rodinou, i když je zrovna v pracovně. Jindy se zase vůbec nemusí nechat rušit zbytečnými podněty.Foto: Trieu Chien

Materiál v první řadě

MA`I Apartment vznikl tak trochu jako experimentální prostor, který se svou estetikou obrací právě k vietnamské modernistické architektuře poloviny minulého století a používá ji jako nevyčerpatelný zdroj inspirace pro soudobý interiér. Primární podnět přitom přišel rovnou od majitele bytu, který se s oblibou zabývá právě přerodem západní estetiky do podoby, která odpovídá potřebám vietnamského životního stylu v tropickém prostředí. Přírodní danosti samy o sobě kladou vysoké nároky na používané materiály. Výzvu pro hlavní architektku Le Nguyen Nguyen Hanh pak představovalo především použití všech lokalitě odpovídajících principů pro realizaci interiéru v městské bytové zástavbě. Jako inspirace jí posloužil architekt Louise Kahn, který ji okouzlil charakteristickým užíváním geometrických prvků a svou bezmeznou fascinací terazzem.

Geometrické přednosti

Původní dvouúrovňový byt s podlahovou plochou 200 m2 si v první řadě vyžádal změnu dispozice, která umožnila docílit lepšího propojení obytného prostoru. V souvislosti se skutečností, že architektka v návrhu striktně vycházela z geometrických principů, byly zcela vyloučeny jakékoli další dekorativní prvky. Pozornost tak přitahuje velký kulatý otvor, zaoblené rohy i obloukové průchody oddělující jednotlivé místnosti. Kombinace s nápadnými plochami terazza dodala bytu na mimořádně působivém charakteru. Právě vizuálně určující část je poskládaná z velkých kusů bílého mramoru a bere na sebe podobu zcela nepřehlédnutelné řemeslné koláže, která se táhne od kuchyně až ke schodišti do patra.

Whale Design Lab, architektonické studio, medailonFoto: Trieu Chien

Whale Design Lab, architektonické studio

Ateliér vznikl v roce 2017 v Ho Či Minově Městě. A přestože architektura a interiérový design jsou v zemích východní Asie trochu nedoceněné, tým Whale Design Lab je odhodlaný nepolevit a neustále u veřejnosti posouvat vnímání estetiky. „Současné prostředí ve Vietnamu je pro nás nejen výzvou, ale také příležitostí prozkoumat nové způsoby rozvoje architektonických a interiérových prostor. Úspěšné dotažení byť těch nejmenších projektů vždy vnímáme jako velkou zodpovědnost a také příležitost pro rozvoj nových myšlenek a nápadů,“ vysvětlila vizi studia architektka Le Nguyen Nguyen Hanh, autorka realizace. „Kromě estetiky klademe velký důraz také na energetické, ekologické, kulturní a ekonomické otázky našich projektů.“

info architekta, plánekFoto: Trieu Chien

0 Diskuze


Související články

Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyni s jídelnou i ložnici.

Pestrá hra na malém jevišti

Propojení interiéru s exteriérem bylo při navrhování domu stejně důležité, jako včlenění domu do krajiny. Výběru materiálů byla věnována velká pozornost: nosné stěny a strop jsou z pohledového železobetonu, krytina je z falcovaného hliníkového plechu, na zpevněné plochy byla použita liberecká žula a fasádu tvoří desky z portugalského expandovaného korku, který nebyl dosud v ČR takto použit.

Co nejvýš k Ještědu

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP