Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Zásadní změnou a velkým upgradem nové kuchyně je vestavěná nika, která rodině poskytuje dříve tolik chybějící úložné prostory.

Energie nečekaných spojení ve zrekonstruovaném bytě

1

Rekonstrukce bytu v Praze na Floře, o kterou se postarala Ing. arch. Pavla Kosová ze Studia 29, splnila majitelům velké přání. Mají krásnou novou kuchyň, mnohem více úložného prostoru a vyřešil se také nedostatek místa v poměrně malé průchozí koupelně.

26.03.2021 Připravila: Kateřina Krátká, Foto: archiv redakce

Majitelé si Studio 29 našli na základě předchozích realizací, u kterých se jim líbilo skloubení starého historického bytu s moderním pojetím interiéru, tzv. eklektický styl. Rekonstruovat se rozhodli hlavně kvůli nevyhovující, dispozičně malé kuchyni.

Jednotlivé prvky vybavení vybírala architektka z různých zdrojů. Svítidla nad kuchyňskou linkou a nad jídelním stolem jsou značky House Doctor, digestoř Klarstein Barett, obklady (hexagony) za kuchyňskou linkou Hexatile.

V bytě, který má rozlohu velkorysých 120 m2, totiž původně zaujímala extrémně malou plochu, nemluvě o nedostatku úložného prostoru. „Původní byt, který se nachází v domě z roku 1924, byl velice kvalitně postavený, působil na mě až zámeckým dojmem. Na jedné ose byly krásnými dvoukřídlými dveřmi propojeny tři místnosti, což jsme hned věděli, že musíme zachovat,“ vysvětluje Pavla Kosová ze Studia 29, které působí na trhu již 10 let.

Už od 50. let 20. století platí, že mezi důležité ergonomické zvyklosti při zařizování kuchyně patří tzv. pracovní trojúhelník. Tohoto pravidla se držela také architektka Pavla Kosová v kuchyni pražského bytu na Floře.

S majiteli společně zvážili spoustu dispozičních variant, kam kuchyň umístit. Historicky byla úplně na jiném místě, dispozičně se ale hodila do stávající místnosti. „Problémem byly ovšem troje dveře, které do místnosti vedly a znemožňovaly vytvořit dostatek úložného prostoru. Po zvážení všech možností jsme nakonec kuchyň ponechali na stejném místě v srdci bytu. Posunuli jsme dvoje dvoukřídlé dveře, aby vznikl větší prostor pro skříňky – velkou vestavěnou niku. Potřebnou plochu jsme si pro ni ‚vzali‘ z obývacího pokoje,“ doplňuje architektka. Projekt se připravoval zhruba půl roku, bohužel vše zbrzdila pandemie. Kvůli zachování několika původních korpusů i finanční stránce návrhu téměř celou kuchyň koupili v IKEA.

Jednotlivé prvky vybavení vybírala architektka z různých zdrojů. Svítidla nad kuchyňskou linkou a nad jídelním stolem jsou značky House Doctor, digestoř Klarstein Barett, obklady (hexagony) za kuchyňskou linkou Hexatile.

Šikovný truhlář si pohrál se zmenšením několika dvířek a korpusů a vyrobil atypické prvky, kterými jsou např. otevřené skříňky nebo okraje pro usazení skříní do niky. A všechno barevně sladil s dubovými IKEA dvířky. Třešničkou na dortu, na které se nešetřilo, jsou úchytky z masivního dubu. Úložných prostor pro rodinu s dětmi není nikdy dost. Architektka vy užila celou niku až do velkorysé výšky stropu bytu 3,15 metru, nahoře v hůře přístupných skřínkách jsou méně či sezónně využívané věci.

Už od 50. let 20. století platí, že mezi důležité ergonomické zvyklosti při zařizování kuchyně patří tzv. pracovní trojúhelník. Tohoto pravidla se držela také architektka Pavla Kosová v kuchyni pražského bytu na Floře.

Ergonomicky je kuchyň koncipovaná jako klasický trojúhelník, vysoké skříně, lednice s mrazákem a spížní skříň jsou zabudované do niky, varné a mycí centrum se umístilo tak, aby okolo zbyl dostatek pracovního prostoru. Použitými materiály jsou dubová dýha, bílý lak a pracovní deska ve vzhledu betonu (EGGER Chicago tmavě šedá). Ve hře byl původně nápad i na nerezová dvířka pro více industriální vzhled, nakonec ale zvítězila varianta sladit materiály v rámci celého bytu do nadčasové kombinace bílá barva – dřevo. Židle, stůl a lavici z masivu s kovovými podnožemi si majitelé přáli zachovat. K nim jsou nově laděné kovové lampičky nad poloostrůvkem i svítidlo nad stolem. Majitelé si přáli použít také několik korpusů a zásuvek z původní minikuchyňky, dokoupila se tedy jen čela. Zůstal také prastarý, ale funkční odkapávač vsazený do skříňky nad dřezem, truhlář si musel trošku pohrát s usazením.

Zajímavým detailem je také tzv. garáž pro kuchyňského robota ve výklopné skřínce, která má vzadu připravenou zásuvku. Praktickou vychytávkou je i nabíjecí stanice pro mobily a tablety v otevřeném oddílu vysokých skříní v nice, opět se zabudovanými zásuvkami v zádech skřínky.

Méně obvyklé řešení s pračkou ve výšce umožnilo vměstnat do koupelny vše potřebné bez nutnosti změny půdorysu. Obklady a dlažba značky Equipe, obklady cik-cak Chevron a hexagony Hexatile.

Koupelna díky netradičnímu, ale efektivnímu řešení zůstala průchozí. Na plochu 55 x 100 cm, kterou navíc omezovaly nešikovně procházející stoupačky a sloup s rozvody vody, bylo třeba vměstnat pračku, koš na prádlo a veškeré úložné prostory. Vše se ale podařilo poskládat do úložné stěny jako 3D puzzle – pračka je vyvýšena a komfortně přístupná i bez hrbení zad, pod ní je obří výsuvný koš na prádlo a zbyl i prostor pro ručníky a veškeré úklidové a hygienické prostředky.

Méně obvyklé řešení s pračkou ve výšce umožnilo vměstnat do koupelny vše potřebné bez nutnosti změny půdorysu. Obklady a dlažba značky Equipe, obklady cik-cak Chevron a hexagony Hexatile.

Majitelé mají dvě děti, takže se kromě kuchyně a koupelny rozhodli poměrně malou dispoziční změnou vytvořit také jeden dětský pokoj navíc. Celý rozpočet byl detailně rozplánován a dodržen do poslední koruny. Majitelé odjeli přes prázdniny na chalupu a vrátili se už do hotového.

Plánek

***

Ing. arch. PAVLA KOSOVÁ

STUDIO 29

„Nerada začínám nad bílým papírem. Baví mě vycházet z něčeho, co už je dané, a při zachování původního kouzla to přetvořit do něčeho soudobého. Proto dělám hlavně rekonstrukce. Ráda kombinuji nové se starým, obyčejné s nevšedním, laciné s exkluzivním. Baví mě energie vzniklá z nečekaných spojení. V rámci této realizace jsem si znovu potvrdila, jak je pro stavebníky důležitý výběr architekta a naopak. Když si obě strany sednou lidsky, vzájemně se obohacují a práce jde od ruky s radostí. Architekt není jen autor návrhu, ale i průvodce náročným procesem, kterým klienti projdou třeba jen jednou za život. A je mým úkolem, aby tento proces proběhl bez stresu a majitelé na něj rádi vzpomínali.“

STUDIO 29, Ing. arch. PAVLA KOSOVÁ
Košťálkova 1103/2, Praha 8, t: 777 637 722
www.studio29.cz / pavla@studio29.cz

FOTO: PETR KOPAL

0 Diskuze

Newsletter

Související články

Podlahu sníženého patra obývacího pokoje kryje velkoformátová dlažba, připomínající betonovou stěrku, a vyšší část s jídelnou bíle olejované jasanové dřevo.

Moderní vesnický dům je útulný i přiměřeně praktický

Architektům se podařilo fádní a nepraktický interiér novostavby proměnit ve vysoce funkční prostor, promyšlený do nejmenšího detailu, s jedinečnou atmosférou odrážející osobnost majitele.

Extravagantní interiér odráží zálibu majitele v technu

Chalet, kde vládne dřevo a betonové stěrky

Chalet, kde vládne dřevo a betonové stěrky



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR