Na okraji pražských Modřan, v místech, kde městské čtvrti dávno zůstaly za námi, si dva mladí manželé, Veronika a Zdeněk Brázdilovi, našli krásný pozemek na konci zástavby. Vyrostl na něm dům, v němž uchovávají i poklady ze svých cest do zahraničí.
12.02.2018 Markéta Klocová, Foto: archiv redakce
Veronika je momentálně ředitelkou firmy Xerox, ale už předtím působila na vedoucích postech v několika významných firmách. Kromě toho, že se do byznysu snaží dostat víc lidskosti a empatie, se také věnuje vedení a vzdělávání dalších manažerů.
Není proto divu, že když se s manželem rozhodli pro stavbu nového domu, měla Veronika vše promyšlené od A do Z.
Proč jste se rozhodli právě pro spolupráci s Michalem Kuncem a jeho ateliérem?
Veronika: Vybrali jsme si s manželem Michala, protože dlouhodobě sledujeme tvorbu jeho studia, sdílíme jeho filozofii, že architektura je především o pohodlném bydlení. Líbí se nám, jak Michal v ateliéru pracuje s propojením vnitřku a venku, s celkovou atmosférou a emocemi. Později se z nás v průběhu setkávání stali blízcí přátelé, našli jsme stejné záliby a koníčky a dokonce připravujeme do budoucna zajímavý společný projekt, který se také bude týkat především pohody bydlení a jak si ji co nejvíce užít.
Michal Kunc: Máme za sebou roky a roky práce, mnoho rodinných domů a asi tisíce hodin rozhovorů, mnoho setkání i výměn názorů a životních zkušeností. Vytvořili jsme si vlastní „filozofii bydlení“, souhrn našich pozitivních zkušeností a chytrých nápadů, vydestilovaných z našich předchozích rozhovorů s klienty a z domů a interiérů. Ovšemže tento souhrn sám o sobě nikomu štěstí nepřinese. Ale může přinést skvělý výsledek – rodinný dům, který svým obyvatelům dává radost a pocit domova. Protože naše architektura je právě o bydlení a bydlení pro nás znamená domov, šťastný domov.
Po takovém úvodu se přirozeně nabízí otázka: jste v domě v Modřanech šťastni?
Veronika: Jsme! Je to náš domov, to jsme od začátku cítili. Michal hodně mluvil o emocích, které má dům vyvolávat, aby se stal domovem. A to se povedlo. Máme oba s manželem rádi společnost a přátele, často je tady plno lidí a vidím, jak je tady všem dobře, a mám z toho radost.
Jak se dům proměňuje v jednotlivých ročních a denních obdobích?
Dům je nedílnou součástí zahrady, je do ní víc a víc „vrostlý“. Protože jsme často díky počasí nebo po návratu z práce uvnitř, tak dům vnímáme víc jako bydlení na zahradě než jako stavbu. Díky velkým oknům máme zahradu a její změny a nálady přírody pořád doma. Uklidňuje nás to a utváří hodně náš životní styl. Teď je podzim, těšíme se na večerní sezení s ohněm v krbu a klidnou pohodu, za okny s výhledem do tmavnoucího nebe. Každá roční doba přináší něco jiného, podzim a táboráky s opékáním špekáčků, zima a sezení v teple u krbu, jaro a kytky a hlavně léto u bazénu a venku!
Propojení interiéru a exteriéru je zde téměř absolutní: nemáte pocit ztráty soukromí?
Ze začátku jsme měli lehkou obavu, ale hned po nastěhování jsme byli příjemně překvapeni atmosférou útulnosti a pohody a příjemné energie, která z domu a místa vyzařuje. Michal nám dům navrhl včetně kompletního zařízení interiéru a nábytku, stěhovali jsme se tedy do téměř hotového interiéru, který jsme znali ze studie a těšili se na něj. Velké prosklené plochy dnes vidím jednoznačně jako velkou výhodu, pozorujeme zahradu a nálady počasí a jsme toho součástí. To jsme si s manželem vždy přáli.
Dům mimo jiné vytváří „schránku“ pro vaše sbírky z cest po světě – byl to záměr?
Ano, byl. Hodně jsme s Michalem mluvili o našich cestách po světě, všichni hodně cestujeme, a tak bylo jednoduché se dohodnout na podobě interiéru, který v sobě nese vzpomínky na naše cesty.
Michal si poslechl naše příběhy a navrhl interiér, v němž naše cestovatelské artefakty mají dané místo a vytvářejí celkovou atmosféru, která nám naše cesty připomíná.
Plánujete společně s architektem něco dalšího?
Ano, máme s manželem a s architektem Michalem Kuncem stejnou energii, rádi něco tvoříme, a v tuto chvíli spolu připravujeme nový prostor na bydlení, opět nabitý atmosférou pohody a cestování. Až to bude hotové, rádi vás znovu pozveme na návštěvu. Nechte se překvapit...
***
MgA. Michal Kunc
Spoluautor: Ing. arch. Michal Matějíček
Autorizovaný architekt ČKA. Vyučil se truhlářem, dále pokračoval na Vyšší uměleckoprůmyslové škole v Praze (design a konstrukce nábytku, design dřevěných hraček) a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové obor architektura (vedoucí Eva Jiřičná).
V současné době pracuje ve vlastním ateliéru.
KONTAKT: www.atelierkunc.com