27.04.2022
připravila: Jana Polomová
Radikální rekonstrukcí zchátralých interiérů historického paláce v italském městě Brescia vznikly dva prostorné byty, které svou funkčností dokonale pokrývají současné potřeby a zároveň bez zbytečné nostalgie připomínají to nejkrásnější z někdejší velkorysé atmosféry původního prostoru.
Foto: OTTAVIO TOMASINI
Byty se shodným půdorysem se nacházejí v podlažích přímo nad sebou, vzhledem k rozdílné světlé výšce přesto vyžadovaly striktně individuální architektonická řešení. Loft Piano Nobile ve druhém nadzemním podlaží využívá vertikální aspekt s výškou stropu 4,4 metru. Ve třetím nadzemním podlaží se nachází byt se zaoblenou stěnou, projekt zvaný Round Wall Studio, v němž architekti pracovali s horizontálním směrem a jednotlivé místnosti oddělili sníženými příčkami. Před rekonstrukcí byly oba interiéry v nevyhovujícím technickém stavu a jejich dispozice zahrnovala množství malých místností, některé dokonce bez přístupu denního světla. Původní architektonické prvky v podobě zdobených dřevěných průvlaků a trámového stropu ukrýval štuk a odhaleny byly až na začátku demoličních prací.
Foto: OTTAVIO TOMASINI
Trámový strop je v obou interiérech pnutý různým směrem, navíc sekundární stropní trámy byly v několika místech narušeny výřezy pro kouřovod. Nosná konstrukce proto musela být nejprve vyztužena ocelovými sloupy a trámky zespodu a ve skladbě podlahy doplněna vrstvou betonu s kari sítí. Při řešení samotné vnitřní dispozice bylo cílem vytvořit čitelný a funkční prostor: „Provozy od sebe oddělují ‚stěnové objekty‘ – velikostí na pomezí architektury a mobiliáře, formou navýsost současné v protikladu k textuře historických materiálů. Snížená výška stěnových objektů propouští světlo do hloubky dispozice. Ve stejné výšce končí také sádrokartonová předstěna u obvodových zdí. Slouží nejen k zakrytí nerovností historické konstrukce, ale také k skrytému vedení instalací (rozvody elektřiny a médií) a k vystavení osobních předmětů v mělkých nikách,“ uvádí autorská zpráva. Loftový byt se nachází v části paláce, která původně sloužila jako hlavní společenský sál. Jeho velkorysost nyní připomíná odhalená plocha stropu. Vložený modul ukrývající koupelnu tvoří zároveň podlahovou plochu patra na spaní, k němuž vede schodiště z hlavního obytného prostoru. Sádrokartonová konstrukce zábradlí zároveň slouží jako čelo postele. Byt se zaoblenou stěnou rozdělují dvě snížené příčky, koupelna a šatna jsou řešeny samostatně.
Foto: OTTAVIO TOMASINI
Oblá příčka odděluje malou kuchyň s jídelnou, pravoúhlá příčka definuje přechod z denní zóny do ložnice. Oba byty mají užitnou plochu 58 m2 a vybaveny jsou střídmě, ale pečlivě vybraným mobiliářem. Kuchyňské sestavy a vestavěný úložný prostor byly vyrobeny na míru z dubového dřeva v dílně Miduny Furniture, sesterské společnosti architektonického studia, které je autorem celé realizace. Solitérní nábytek má převážně neutrální odstíny, výraznějšími prvky jsou zde jen doplňky v podobě pestrobarevných textilií a obrazů. Kvalitní řemeslná práce, minimalistické pojetí dispozice a kontrast nového a starého vdechly historickému paláci nový život důstojným způsobem.
Foto: OTTAVIO TOMASINI
STUDIO ALEPREDA
USA: 75 19th street, suite 2A, Brooklyn, NY 11232, USA
Itálie: via Musei 67, Brescia, 25121, Italia
info@alepreda.com