newsletter

Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
  • Interiérová studia


Neutrální barevné schéma, pravé úhly a minimalistické linie nábytku umožňují vyniknout originálním malbám v pestrých odstínech i dekoraci v podobě redesignu obkladových kazet původně navržených Jaroslavem Otrubou pro interiér pražského metra.

Foto: STUDIO FLUSSER

Dobře zabydlená galerie

1

09.01.2023
připravila: Jana Polomová

Osobitý interiér podkrovního mezonetu na pražské Letné odráží vztah jeho obyvatel k české graffiti scéně a současnému umění obecně, který je evidentně velmi vřelý. Zaujme také velkorysostí prostoru, praktickým dispozičním řešením i citlivě zvoleným nábytkem, jehož minimalistické pojetí místy příjemně narušuje odvážná barevnost.

Autory projektu nazvaného Art byt na Letné jsou architekti ze studia Esté Architekti. Vůbec první rekonstrukce celého prostoru ale proběhla už před několika lety ve spolupráci investorů s Majaq architects, a to v podstatě hned po zakoupení části vysoké půdy činžovního domu z konce 30. let. Řešení na principu otevřené dispozice hlavního obytného prostoru kolem středové komínové stěny vzniklo už tehdy, stejně jako umístění původně ocelového schodiště i propojení dvou ložnic v patře vestavěným krčkem, ze kterého je možný vstup na terasu orientovanou do vnitrobloku. Zadání tedy tentokrát zahrnovalo pouze menší dispoziční úpravy pro snazší chod domácnosti, ve které děti rostou jedno po druhém do školního věku, a mění tak potřeby a fungování celé rodiny. Výslednou proměnu, během které byli investoři na cestách po Spojených státech, ale autoři projektu označují za celkový facelift bytu: „Výrazné osobnosti a temperament našich dlouholetých přátel odrážejí nejen barevné obrazy a instalace, které postupně zaplnily jejich životní prostor, ale i zvolený koncept úprav a posunů interiéru.

Hlavní obytný prostor otevřený přes dvě patra podkrovního bytu připomíná galerii. Vysoké stropy poskytují dostatek plochy vhodné k zavěšení velkoformátových výtvarných děl českých autorů. Foto: STUDIO FLUSSER

Do pestrosti a poměrné zabydlenosti jsme vstoupili s novými materiály i dalšími barvami skrytými v truhlářských prvcích šatních skříní a vestavěných šaten, barevnost interiéru se tak neustále proměňuje s jeho každodenním užíváním.“ Naopak zachovány zůstaly betonové stěrky v kuchyni i nad schodištěm a dubové parkety, které byly v rámci renovace pouze přetónovány do svého původního přírodního odstínu. Kuchyňská linka prošla pouze upgradem pohledových ploch – podle slov architektů není nutné zbavovat se věcí, které fungují. „Nová geometrie zábradlí schodiště naopak po úvahách obhájila nové sklo. Všechny ostatní plochy i prvky byly maximálně zjednodušeny, prosvětleny a sladěny tak, aby nadále vynikal převýšený prostor otevřené dispozice a současně na pozadí čistých stěn s minimem detailů dominovaly barvy obrazů a doplněného mobiliáře,“ upřesňují autoři realizace svůj přístup s důrazem na využití obrazů a barevnost v bytě. Čistý dojem z prostoru umocnili také dveřmi se skrytými zárubněmi, které povrchem přímo navazují na malbu okolních stěn, a především sofistikovaným řešením vestavěných úložných prostor na míru podle autorského návrhu: „Potvrdilo se nám pravidlo pracovat s empatií pro konkrétní lidi, jejich životy a potřeby.

Syté barevné odstíny skryté uvnitř šatních skříní a vestavěných šaten interiér zpestřují a vzhledem ke každodennímu užívání neustále proměňují jeho barevnost.Foto: STUDIO FLUSSER

Pro krok mimo naši komfortní minimalistickou návrhovou zónu nás inspirovali sami investoři svým osobitým vkusem i investorčiným nekonformním šatníkem. Celý proces i díky komunikaci na dálku nebyl snadný, ale rozhodně jsme rádi za tuto příležitost.“

Tereza Tejkalová a Michal Škrna, ESTÉ ARCHITEKTI, medailonFoto: STUDIO FLUSSER

Tereza Tejkalová a Michal Škrna

ESTÉ ARCHITEKTI

„S každou novou prací nás to chytne. Nejde o místa, měřítko nebo peníze. Naučili jsme se vnímat prostor a okolní svět přes jeho poten-ciál, posouváme tak každé zadání, naše investory, ale i samy sebe dopředu. Ať jde o bydlení, veřejný, nebo komerční projekt, proces návrhu vždycky zakládáme na blízkém kontaktu a zapojení investora, týmu projektantů a dodavatelů. Jsou nezbytnou součástí cesty od první skici k dobrému výsledku. Který nemá být jenom splněním zadání, měl by posouvat hranice, kultivovat, otevírat nové obzory, plnit sny, těšit a dělat prostředí, ve kterém žijeme, zase o něco lepším místem.“

Plánek, info architektiFoto: STUDIO FLUSSER

0 Diskuze


Související články

Hvězda na konci cesty

Hvězda na konci cesty

Dotek duhy

Dotek duhy

Zrcadlově řešená vila s kouzlem středomoří

Zrcadlově řešená vila s kouzlem středomoří


Dražice


Objednejte si




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2025 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP