Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Když majitelé vinařství Marqués de Riscal oslovili Franka Gehryho s nabídkou na projekt centrály a hotelu, architektovi se do zakázky moc nechtělo. Nakonec jej spíš než honorář ve výši deseti milionů dolarů přesvědčil dárek z přísně střeženého trezoru v nejhlubším sklepení vinařství, kde se tradičně uchovává to nejlepší z každé sklizně už od roku 1859: zaprášená láhev s etiketou 1929, stejně stará jako sám Gehry

Designová lahůdka uprostřed vinic

1

Futuristická budova hotelu Marqués de Riscal ve středověkém městečku v proslulé španělské vinařské oblasti Rioja Alavesa vzbuzuje podobné emoce jako pražský Tančící dům: někdo ji považuje za geniální, jinému připadá jako pěst na oko. Autorem obou staveb je legendární architekt Frank Gehry. 

01.12.2017 Připravila: redakce , Foto: archiv redakce

Vinné sklepy u městečka Elciego na severu Španělska zhruba mezi Zaragozou a Bilbaem nechal v roce 1858 zbudovat diplomat Camilo Hurtado de Amézaga. Prožil dvacet let v Bordeaux, kde se zamiloval do místních vín a rozhodl se začít je pěstovat na svém panství.

Gehry je autorem nákupních i uměleckých center, kancelářských budov, muzeí, univerzit a dokonce hokejového stadionu, toto je však jeho první hotel

Z Francie si přivezl mladé vinné keře, nejmodernější technologie a zkušené vinaře a s jejich pomocí vybudoval vinařství Marqués de Riscal. Během následujícího půldruhého století se pod dohledem jeho potomků postupně stalo jedním z nejznámějších producentů vína na Pyrenejském poloostrově. 

Původní sklepy z roku 1858 byly rozšířeny v letech 1883- 84

Původní sklepení z 19. století je dnes součástí hypermoderního komplexu Ciudad del Vino, kam dále patří centrála, kanceláře a muzeum značky Marqués de Riscal a také extravagantní hotel, který v roce 2006 slavnostně otvíral samotný král Juan Carlos.

KŘIVKY V POHYBU 

Monumentální stavba s asymetrickými zdmi a zvlněnou titanovou střechou v barvách vinařství (červená, zlatá, stříbrná) zajímavě kontrastuje se svým okolím, které se od dob markýze de Amézaga téměř nezměnilo. Aby budova nepůsobila až příliš pompézně a marnivě, je nižší než blízký kostel.

Dominantním prvkem téměř všech místností jsou velká okna

Ladnými křivkami, které vyvolávají dojem, jako by se pohybovaly, připomíná další Gehryho dílo – Guggenheimovo muzeum v nedalekém Bilbau. Architektův rukopis je jasně patrný také v interiérech: nakloněné zdi, klikatě umístěná okna, stropy vysoké jako v katedrále. Třiačtyřicet unikátních pokojů a apartmá, která jsou umístěna ve dvou křídlech spojených zavěšenou lávkou, se liší tvary i luxusními detaily. 

Navrhl jsem takové pokoje, ve kterých bych sám chtěl bydlet,“ říká Frank Gehry

Avantgardní kombinaci tvarů, barev a materiálů dominuje kůže a neopracované javorové dřevo. Je zde nábytek a svítidla Cloud z dílny Franka Gehryho, posuvné dveře, lampy Artemide, v koupelnách tmavý mramor a obří zrcadla. To vše doplňují nejnovější technologické kousky jako televize Beovision od Bang & Olufsen. Nechybí ani kávovary Nespresso. 

LÁZNĚ S VINNOU TERAPIÍ 

Hotel stojí v těsné blízkosti vinic a při posezení na terase a ochutnávání některého z mnoha lahodných moků ze skvěle zásobených sklepů se můžete kochat pohledem na dozrávající hrozny, které se táhnou až k obzoru. Z restaurace 1860 Tradición je pro změnu panoramatický výhled na pohoří Cantabrian. Armádě kuchařů šéfuje majitel tří michelinských hvězd Francis Paniego, jehož specialitou je baskická kuchyně.

Ti, kdo mají zájem o rozšíření kulinářských dovedností, mají možnost asistovat michelinskému šéfkuchaři s přípravou své večeře

V nejvyšším poschodí je Library Lounge vybavený tisícovkou knih v několika jazycích. Přízemí jednoho z křídel patří lázním Caudalie, kde nabízejí vinnou terapii a procedury – masáže vinným olejem, vinné koupele, apod. Víno se lije dokonce i do vířivky. Odpočívárně nad vnitřním bazénem dominuje prosklená stěna s obligátním výhledem na nekonečné vinice. 

Krytý bazén má plochu 60 m2 a vodu vyhřátou na 29 C

Na výlet se vydejte třeba do 5 km vzdálená Laguardie, malebného starobylého městečka s křivolakými uličkami a desítkami restaurací, a barů. Spirituálnější zážitky pak nabídne Logron
o s úchvatným starým městem, jímž prochází známá poutní stezka do Santiaga de Compostela. 

Výhled z vířivek, které jsou součástí vinné terapie, samozřejmě vede na vinici

***

HOTEL MARQUÉS DE RISCAL

Calle Torrea 1, Elciego 01340, Španělsko

Cesta z Prahy do Elciega je dlouhá 1 900 km. Rychlejší a pohodlnější je samozřejmě letecké spojení, z nejbližšího letiště ve 130 km vzdáleném Bilbau dojedete do hotelu za 80 minut. Cena za osobu/noc od 290 eur zahrnuje welcome láhev zdejšího vína, komentovanou exkurzi po vinicích a možnost zapůjčení elektrokol na výlety po okolí, www.hotel-marquesderiscal.com 

0 Diskuze

Newsletter

Související články

Záměrem návrhu interiéru nebylo vrátit ho minulému století, ale stejně jako v době první republiky pracovat řemeslně s každým detailem, pečlivě volit materiály, tvary i dekory.

Architekti navrátili interiéru jeho původní noblesu

Bydlení v Londýně je jako stvořené pro home office

Bydlení v Londýně je jako stvořené pro home office

MICHAELA MAUREROVÁ, herečka

Michaela Maurerová vs. architekt Vladan Běhal



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR