Podstatou živelné pohromy je destrukce, a ta málokdy něčemu pomůže. Existují ale i výjimky, jako v případě pražského Karlína. Povodeň, která ho zasáhla, nakonec znamenala pro tuto čtvrť jakousi katarzi. Z Karlína je dnes atraktivní místo s industriální atmosférou, kde je radost žít i pracovat.
29.03.2019 Připravila: Lucie Spoustová
řestože se zdá, že developerské projekty rostou v hlavním městě jako houby po dešti, opak je pravdou – nabídka nových bytů za poptávkou značně pokulhává. Situaci sledujeme a snažíme se přinášet informace o všech zajímavých počinech. A tak nám neunikla ani rezidenční výstavba v pražském Karlíně.
Projekt dostal název Port Karolína a my jsme uvítali možnost představit na našich stránkách vzorový byt, který developer vybavil moderními technologiemi, umožňujícími majitelům domácnost ovládat a přizpůsobovat momentálním potřebám rodiny. Pomocí tabletu můžete nastavovat osvětlení nebo stínění například v závislosti na denní době a intenzitě slunečního svitu, řídit ventilaci či vytápění, samozřejmostí je též ovládání bezpečnostního systému včetně kamer.
Ve stylu městské elegance
Nás ovšem nejvíc zajímalo řešení interiéru vzorového bytu, jehož interiér autorsky zaštítila architektka Anna Lacová. „Byt měl být reprezentativní a komfortní zároveň a reflektovat současný městský životní styl. Už samotné řešení oken a vybraný základní standard je moderní a já na to v návrhu jen navázala,“ vysvětluje Anna Lacová.
„Chtěla jsem ale, aby nebyla potlačena příjemná domácí atmosféra a byt působil jako místo pro zklidnění a relaxaci. Pokud architekt nenavrhuje interiér pro konkrétního klienta, musí zvolit trochu jiný přístup a snažit se zaujmout potenciální klienty. V rámci realizace je práce rychlejší: jakmile developer odsouhlasí výtvarnou část, architekt má již v podstatě volnou ruku. V soukromém sektoru často probíhají realizace postupně, zatímco tady můžete dotáhnout interiér do finále do posledního detailu a vidět vše jako celek. To považuji za velkou výhodu.“
Nábytkové vybavení
Značná část interiérového vybavení v tomto bytě pochází od společnosti JN Interier. Výrobce od počátku pracoval podle zadání architektky Anny Lacové, která připravila koncept a barevnou škálu celého bytu. „Skřínky ve vstupní chodbě, knihovna, ložnice včetně postele, pracovna, televizní skřínka, kuchyňská linka, jídelní stůl jsou vyrobené na zakázku v příjemných přírodních odstínech, a následují tak jeden z trendů, který opouští zaběhlou kombinaci bílé,“ říká Štěpán Vondrášek ze společnosti JN Interier, „bezúchytkové řešení pomocí frézovaných madel a tip-on otevírání dodává nábytku odlehčený výraz.“
„Nejzajímavější je koncept přirozeného prolnutí kuchyně s obývacím pokojem, který je středobodem domova a využívá maximálně daný prostor. Ostrůvek spojený s jídelní částí umožňuje komunikovat s obývacím prostorem a zároveň poskytuje příjemné výhledy,“ dodává Štěpán Vondrášek.
Jana Benešová, vedoucí podpory prodeje, Skanska Reality
Jedním z nepřehlédnutelných benefitů celého interiéru je jeho příjemné prosvětlení díky francouzským oknům ve všech obytných místnostech. Přirozené denní světlo tak doplňuje výběr ostatních materiálů, které jsou i standardním vybavením na jedné z dalších etap tohoto projektu. Dřevěná plovoucí podlaha v jasanovém dekoru, obklady a dlažby blížící se pískovci či velkoplošné keramické obkladové panely propojující obývací pokoj s kuchyňským koutem jsou pak jen další střípky, které umožní pocítit dotek přírody, byť jen přeneseně.
Foto: Skanska Reality