Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Součástí hlavního obytného prostoru měl být i pracovní kout. Aby příliš nenarušil pocit domova, designérka navrhla stůl, který působí jako police a prochází i knihovnou navrženou na míru

Byt po rekonstrukci nedaleko pražské Palmovky

1

Než si Kateřina s Petrem koupili vlastní byt, vůbec se nezajímali o architekturu ani design. Přesto měli velmi brzy jasnou vizi, jak by měl po nutné rekonstrukci vypadat. Podobné situace často vedou k realizacím, které by těžko bylo možné publikovat v Moderním bytě. Představujeme vám výjimku potvrzující pravidlo.

23.03.2016 Připravila: Jana Polomová

Byt nedaleko pražské Palmovky novým majitelům od začátku vyhovoval velkorysou rozlohou 115 m2 i tím, že se nachází v blízkosti parku a zároveň stanice metra.  

Vinylová podlaha s dekorem dřeva, jídelní stůl a barový pult z masivního dřeva vzdušný prostor zabydlují

Jeho stav však vyžadoval zásadní rekonstrukci nejen kvůli opotřebování celého prostoru, ale především pro nevyhovující dispoziční řešení.

Jednoduché schéma bytu v tónech bílé a šedé barvy doplněné o dřevěné povrchy příjemně narušuje rozměrná polohovatelná pohovka ve výrazném odstínu žluté

POLOOTEVŘENÉ DISPOZICE

Milý mladý pár přistoupil k náročné rekonstrukci s citem pro estetickou stránku věci a zároveň velmi rozumně vzhledem k praktičnosti. Navíc Kateřina i Petr si byli od začátku vědomi toho, že i když mají jasnou představu o výsledku, bez patřičných zkušeností a nutného přehledu o všech současných možnostech by se jim mohla celá proměna vymknout z rukou. Dispozici, kterou si navrhli sami, bylo nutné řešit s projektovým inženýrem kvůli odpadům, stoupačkám a dalším technickým detailům. Petr také zadal poptávku na bytového designéra. Na tu odpovědělo asi deset odborníků, z nichž si po několika pohovorech vybrali Vaidu Kraus, která se profesionálnímu navrhování interiérů věnuje již přes deset let. Ta navrhla hlavní obytný prostor, který vznikl vybouráním příčky mezi dvěma pokoji a nyní ho tvoří kuchyň s jídelnou a obývací pokoj s pracovním koutem: „V původním stavu byt působil stísněným dojmem hlavně kvůli dlouhé, úzké a tmavé chodbě. Požadavek od investorů zněl: světlý, nábytkem nezatížený moderní interiér. Snažili jsme se tedy byt pročistit od zbytečných příček, vnést do prostoru lehkost a především ho sjednotit,“ popisuje Vaida začátek spolupráce. Protože však nebylo žádoucí nechat místnost zcela otevřenou, opticky tyto části odděluje nově postavená příčka uprostřed místnosti sloužící zároveň jako TV stěna.

Ložnice je orientována do klidného vnitrobloku

Další část bytu tvoří ložnice, pokoj pro hosty zamýšlený do budoucna jako dětský pokoj a také koupelna, toaleta, vestavěné skříně a technická místnost. V celém bytě jsou snížené stropy především kvůli izolaci – dům ze 30. let minulého století má stropy z trámů a rákosu, sádrokartonové podhledy také dobře posloužily pro zabudovaní osvětlení a rozvody elektřiny včetně TV antény, internetu, kabelů k reproduktorům apod. Bouracích prací zde proběhlo mnoho a z bytu bylo vyvezeno asi 20 kontejnerů sutě. Nedůsledná práce některých řemeslníků rekonstrukci protáhla na půl roku a Petr po této zkušenosti všem, kdo se chystají rekonstruovat, radí zaplatit si stavební dozor, který bude na stavbu denně docházet.

Ve vstupním prostoru bytu jsou vestavěné skříně, toaleta a také prostorná technická místnost. Naproti nim je pokoj pro hosty se skleněným průhledem, kterým do tmavé chodby bez okna proniká přirozené denní světlo

KONCEPT PLNÝ PROSTORU A SVĚTLA

Vzhledem k tomu, že v bytě téměř není možné nalézt pravý úhel, většina nábytku byla vyrobena podle návrhu Vaidy Kraus. Základní schéma zde tvoří kombinace bílé barvy a dřevěných povrchů, které doplňují převážně odstíny šedé, tuto kombinaci chtěla Kateřina od začátku. Elegantní základ příjemně narušuje pohovka dominující obývacímu pokoji v hořčicově žluté barvě. Původní parkety bohužel nešlo zachránit, podlaha byla velmi křivá a rozdíl mezi její výškou u oken a na druhé straně u dveří byl několik centimetrů. Než položili vinyl, bylo nutné podlahu vyrovnat OSB deskami a stěrkou.

Do koupelny se vešel sprchový kout i vana. Světlé obklady a skleněné plochy prostor opticky zvětšují

Základním požadavkem majitelů bylo ponechat prostoru vzdušnost a co nejméně ho zatížit nábytkem, proto si dali záležet na vybudování úložných prostorů a hodně zde pracovali také se světlem. S Vaidou pak konzultovali nejen každý kousek nábytku, ale také doplňky včetně tapety v chodbě nebo rozměrné pohovky. Ta měla v původním konceptu šedobéžový odstín. „S objevem sytě žluté pohovky byli klienti tak nadšeni, že i s trochou obav jsem ji odsouhlasila. V šedobílém pozadí nakonec působí optimisticky a přirozeně,“ popisuje Vaida příjemnou spolupráci, kde si investoři a designérka byli skutečnými partnery. Výsledkem je interiér podle představ majitelů, který je zároveň v souladu se současnými trendy. 

Bc. VAIDA KRAUS, bytová architektka a designérka

Bc. VAIDA KRAUS Bytová architektka a designérka

Od roku 2004 navrhuje soukromé a veřejné interiéry, věnuje se rekonstrukcím, nábytkovému designu a poradenství v oblasti bydlení.

Je zakladatelkou interiérového studia vaidaDESIGN. Mimo jiné je také členkou Czech Deco Teamu, unikátního sdružení profesionálů pracujících v oboru zařizování interiérů, a spoluzakladatelkou interiérového studia Sketch Design orientovaného na návrhy a realizace projektů pro developery a klienty z komerční sféry.

KONTAKT: www.vaidadesign.cz 

VÍCE TEMATICKÝCH ČLÁNKŮ NALEZNETE NA STAVBADOMU.NET

0 Diskuze

Newsletter
Poslat článek na email



* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná


Související články

Obrazem: Městský penthouse s 50 odstíny šedi

Obrazem: Městský penthouse s 50 odstíny šedi

Plochu stolu osvětluje závěsné svítidlo Ambit Rail (Muuto) v odstínu taupe, červené židle jsou z řady Form (Normann Copenhagen). V celém bytě jsou použity zásuvky a vypínače ROO-X (Katy Paty) v hravém retro stylu

Minimalistický interiér s červenými detaily

Výrazným materiálem, který se promítá do celého objektu, je dřevo. Příjemným prvkem kuchyňské části jsou portálové prosklené dveře, díky kterým je v místnosti dostatek denního světla. Černá matná dvířka kuchyně působí luxusním dojmem

Majitelé místo bílé kuchyně vsadili na černou



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR