V lesnaté oblasti poblíž Kyjeva prosvítá mezi tenkými kmeny jehličnanů silueta nenápadného šedého domu. Hlavním úkolem architektky bylo co nejvíce spojit život rodiny s přírodou.
25.10.2017 Jitka Pálková, Foto: archiv redakce
Okolí ukrajinského hlavního města tvoří rovinatá oblast s rozlehlými borovicovými lesy. Zádumčivý klid lesního zákoutí sem přilákal mladý manželský pár se dvěma dětmi, teenagerkou a mladším bratrem.
Architektka Viktorija Jakuša dostala za úkol vytvořit pro ně útulné, moderní a praktické bydlení, které je co nejvíce spojí s přírodou a zároveň co nejméně zasáhne do lesa. Přáli si také integrovat do domu garáž pro dva automobily a pokoj pro hosty. Během projektování vyšlo najevo, že další dítě je na cestě, takže návrh bylo třeba přizpůsobit.
„Návrh je ucelená filozofie. Odráží klientův vnitřní svět, a proto se klient podílí na celém procesu navrhování,“ prozrazuje Viktorija svůj způsob práce. „Je důležité vidět a pochopit, jaký výsledek očekává. Jde o více než jen popis klientova oblíbeného designu či interiérového stylu.“
Vznikl tak koncept domu ve tvaru krychle s účelnou dispozicí a interiérem oplývajícím přírodními materiály a tlumenými neutrálními barvami. Eko-minimalistický styl, který vytvářejí jednoduché čisté tvary, přírodní dřevo a kámen, světlá šedá a tlumená zelená domu sluší a s lesem si velmi dobře rozumí.
GEOMETRIE OBKLOPENÁ PŘÍRODOU
Dům má jasný pravoúhlý půdorys a je rozdělený na garáž, pokoje pro hosty a společnou obývací část v přízemí a privátní zónu v patře. Zatímco hlavní vchod, hostinská část a garáže jsou umístěny v severní části u vstupu na pozemek, společný obývací prostor zaujímá většinu přízemí a je orientován na opačnou stranu do lesa.
Sahá až do druhého podlaží, dvojnásobná výška stropu a velkorysá prosklená plocha sem přivádějí velké množství světla, pohled na řady svislých kmenů za oknem vytváří iluzi bydlení přímo pod korunami stromů. Mezi sezením a komfortně vybavenou kuchyňskou částí se nachází dominantní jídelní stůl pro šest až osm osob, který je spojovacím článkem života rodiny. Lesní průčelí domu lemuje terasa s dřevěnou pergolou.
Centrem dispozice vede otevřené schodiště do patra na galerii, odkud se vchází do ložnice a dětských pokojů. Ložnice rodičů je pojata velmi střízlivě. Pokoj teenagerky architektka navrhla s ohledem na její osobnost a potřebu víceúčelového využití – slouží ke spaní, učení, setkávání s kamarádkami… Proto je tu kromě pracovního stolu i pohodlné sofa a dvě postele. Chlapecký pokoj je vybaven podobně, dvě lůžka se skrývají pod dřevěným pódiem, na němž stojí pracovní stůl.
VIKTORIJA JAKUŠA
Vystudovala architekturu v Kyjevě a ve Francii, od r. 2007 vede vlastní ateliér Yakusha Design Studio. Zabývá se navrhováním obytných a občanských staveb včetně designu interiéru a nábytku, získala řadu ocenění za design a architekturu, www.yakusha.com.uev