Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Kuchyňská, jídelní a obývací zóna jsou od sebe pomocí nízkého schodu odděleny tak, aby vizuálně působil prostor kompaktně. A ačkoli se majitelé báli možného diskomfortu s ohledem na život s malým dítětem, schůdky si velice pochvalují, mnohdy je využívají i pro chvíle posezení

Bydlení v lesích, na dohled civilizaci

1

Nebyl to útěk z města. Šlo o shodu náhod, souhru v partnerském soužití a tolik důležitou blízkost k rodině. Manželé Lucie a Petr do prvního, skutečně svého bydlení investovali nejen čas a peníze, ale především do něj obtiskli své životní hodnoty. Vrátili se oba tam, kde mají své kořeny. 

25.10.2018 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: Lukáš Hausenblas

Lesní vila, kterou jsme navštívili, abychom vám zprostředkovali jedinečný architektonický i designérský zážitek, působí jako skutečná lesní víla. Místo, které si vybrali Lucie a její muž Petr, je vzdálené několik desítek minut od Prahy, a přesto v lesích na pozemku s již vzrostlými stromy.

Architektura může být fascinující. Lesní vila protéká mezi stromy, při pohledu shora připomíná tvar pulce

Jen málo standardních prvků byste hledali na exteriéru i v interiéru tohoto objektu. Stavba organického tvaru střechy se proplétá mezi stromy, a jak sami autoři této stavby, architekti ze studia Mjölk, popisují, spodní část navrhli více racionálně, a to především s ohledem na okouzlující výhledy do lesa. Střecha zakrývá dvě stavby s celkovou dispozicí 322 m2. Ateliér, hostinský apartmán a garáž s dílnou tvoří první část. Druhá budova je plnohodnotným bydlením pro aktuálně tříčlennou rodinu. V dolní části je situován polyfunkční obytný prostor, ložnice, pracovna a koupelna včetně so ciálního zařízení. O patro výš na dolní dispozici navazují dva identické dětské pokoje. Střecha spojuje obě části domu a vytváří kryté prostory mezi oběma stavbami. 

Lucie, výsledek, který vznikl před několika málo měsíci, je skutečně úžasný. Byla to vaše premiéra, kdy jste se s manželem realizovali ve svém bydlení? 

Byl to skutečně náš první vetší projekt. S manželem jsme spolu již 13 let a vždy jsme se stěhovali do nějakého hotového prostoru do podnájmu. 

Schodiště bylo vyrobené na míru od investorova spolužáka, který se se svou firmou Krásné schody orientuje právě na tuto výrobu, WWW. KRASNESCHODY. CZ

Předpokládám, že dům vznikal v delším časovém horizontu? 

Ano. Pozemek jsme si pořídili na konci roku 2012, a protože nás bydlení nijak nepálilo, až na přelomu let 2013 a 2014 jsme se začali porozhlížet po architektech. A skutečně jsme vybírali. Měli jsme jich tu pozvaných asi pět a každému z nich jsme dali zadání a maximální prostor, aby využili toho ohromného pozemku situovaného v lese, jehož nevýhodami jsou především nedostatek světla a volný ráz. 

Měli jste nějakou představu, kam by architekti s návrhem měli směřovat? 

Měli jsme skutečně jen hrubou představu. Spíš jsme věděli, co nechceme. Nechtěli jsme mít v domě žádné wellness, posilovnu ani venkovní bazén. Naopak jsme chtěli zachovat hodně přírodního elementu v samotném charakteru stavby a chtěli jsme co nejvíc využít výhledy do zahrady a do lesa. A co se týče dispozice, chtěli jsme tady mít jen to nezbytné, co naše rodina potřebuje.

Volně stojící nábytek byl převážně pořízen od slovenského výrobce dřevěného nábytku Javorina, kterého manželé objevili na jedné z pražských designových výstav

A hlavně jsme si přáli, abychom co nejvíce času trávili společně a přitom aby každý z nás měl i své soukromí, své malé zázemí. S tímto zadáním mohli architekti pracovat, ale v té době, během dvou let, úplně náhodou manžel našel nějaký interiér, který se nám líbil. Autorem byl Lukáš Holub ze studia Mjölk architekti, a tak jsme ho dodatečně oslovili. 

Čím vás jeho návrh zaujal? 

Byl bezesporu nejoriginálnější a splňoval všechny naše představy. Navíc právě s Mjölk architekty jsme si velmi dobře lidsky sedli. 

Nicméně na projektu jste nespolupracovali pouze s tímto studiem? 

První naše spolupráce byla především na exteriéru a na řešení dispozice. Poté jsme je oslovili také pro interiéry, ale z toho jsme společně realizovali jenom část. Ale co se týká materiálů, řídili jsme se jejich doporučením, respektive vyšli jsme z jejich studie a jen z hlediska proveditelnosti jsme museli některé věci pozměnit. Na druhou stranu nešlo o žádné zásadní zásahy, které by výsledný dojem ovlivnily. 

Kuchyň na míru z kuchyňského studia Sykora je vyrobena z dubového dřeva

O jaké změny konkrétně šlo? 

Tady je hodně prosklených ploch a myšlenka byla, co nejvíc materiálově propojit vnějšek s vnitřkem. To znamená, že když se díváte ven, ten povrch by měl být jednolitý, venku i uvnitř. To se bohužel nezadařilo. V původním záměru bylo použití leštěného betonu, ale bohužel se nám nepodařilo sehnat firmu, která by byla schopná takovou věc realizovat a ještě v tak velkých plochách. Co jsme ale třeba zachovali, jsou dřevěné podhledy z biodesky, které prolínají napříč celým interiérem. 

S kým jste spolupracovali na vnitřním vybavení? 

Také rozložení nábytku jsme dodrželi podle prvního návrhu. Jen při samotné realizaci jsme vybírali mezi dodavateli. Úplně nejvíc jsme spěchali s kuchyní. Vybrali jsme si studio Sykora a později jsme zase celkem náhodou natrefili na studio JN Interiér, které má hlavní výrobu kousek odsud. Pracují se dřevem, které je hlavním motivem tohoto prostoru, věnují se atypům a umějí pracovat na velkých projektech.

Nábytek v koupelně na míru vyrobil JN Interiér

Právě na truhlářské práce jsme kladli důraz. Manžel pracuje se dřevem, sám si spoustu věcí skicoval ve speciálních programech a samozřejmě řešil všechny technické detaily. Tým z JN Interiéru nám zajišťoval všechen vestavěný nábytek, vybavení pracoven, kuchyň ve „vejminku“, koupelny. A co bych ráda pochválila, jsou dětské pokoje, které byly malé a dispozičně složitější. Naším požadavkem bylo velké množství úložného prostoru, a s tím si Štěpán Vondrášek se svým týmem skvěle poradili. 

Zmiňovala jste, že jediné, na co jste opravdu spěchali, byla kuchyň. Měla jste vysoké nároky? 

Na tu jsme spěchali, neboť s malým dítětem je provoz bez kuchyně složitý. Navíc vařím hodně a každý den. Neměla jsem ani tolik požadavků, jediné věci, na které jsem měla speciální nároky, byla pára do trouby a velikost varné desky. Varná deska je indukční a je asi největší možná, jaká se vyrábí. A mým snem byla americká lednice. Tu jsem si vždy přála - kvůli přehlednosti. A ačkoli většinou nevypadají tyto typy lednic moc dobře, stojí jako solitér (opticky) mimo linku, v našem případě se povedla instalace tak, že je i vizuálně součástí.

Druhá obytná zóna tohoto projektu slouží jako plně vybavená garáž s dílnou, pracovna pro Petra a jako apartmán s koupelnou a sociálním zařízením, s vlastním vchodem k zajištění absolutního zázemí pro návštěvy či pro rodiče v budoucnosti Co si majitelé mimořádně pochvalují, je řešení přísunu světla prostřednictvím světlovodů (výrobce Lightway), které do domu přinesly neskutečně velké množství denního světla

Tak dobře se mi tady vaří a hospodaří, že jsem zrovna nedávno konstatovala, že už vůbec nechodíme do restaurací, a trochu jsem si posteskla. Jenže nás baví být doma, je nám tady dobře a škoda každého večera, kdy si člověk nezapálí svíčky a neužívá si rodinného štěstí. 

Nastěhovali jste se těsně před Vánoci a během krátké doby jste se rychle zabydleli, plánujete ještě nějaké úpravy? 

Zrovna včera jsme řešili dekorace na zeď. Manžel objevil dřevorubce, který sbírá speciální kusy dřeva a ty pak opracovává. Chtěli bychom zvolit přírodní solitéry. Žijeme v lese a chceme, aby příroda byla obtisknuta také do interiéru. 

*** 

JAK TO VIDÍM 

ŠTĚPÁN VONDRÁŠEK

obchodní ředitel a spolumajitel společnosti JN Interiér 

Do projektu jste vstoupili až v průběhu realizace. Byl to odvážný krok? ŠTĚPÁN VONDRÁŠEK obchodní ředitel a spolumajitel společnosti JN Interiér

Pro nás to byla od začátku výzva. Už ze zadání bylo jasné, že to bude zajímavý projekt, kdy budeme muset koordinovat např. i zámečnické práce, které byly součástí zadání. Až následně při návštěvě objektu jsme zjistili, že se jedná skutečně o ojedinělý dům. 

Co všechno jste vybavovali? 

Zpracovávali jsme veškerý vestavěný nábytek - vestavěné skříně v chodbách, obývací stěnu, sezení pod oknem, dětské pokoje, pracovny, kuchyň ve „vejminku“ se zajímavým zaoblením, vnitřní okno, koupelny, technickou místnost a obložení krbu. 

Řešili jste nějakou zapeklitost při realizaci? 

Jsme zakázkové truhlářství, a tak jsme zvyklí čelit výzvám a hledat řešení pro různá zadání. Lidé nás oslovují především tehdy, pokud dispozice neumožňuje použít něco standardního. Konkrétně třeba odpočívárna za oknem musela být řešená tak, aby, i když tam bude někdo ležet, přetažená konstrukce vydržela. Jinak je dům prostorný, a tak se nemuselo řešit „kam s tím“ a hlídat každý centimetr úložného místa. 

Co, předpokládáte, že zaujme a inspiruje naše čtenáře? 

Myslím, že se podařilo skloubit dva elementy - být jiný a zároveň nebýt extravagantní. Celý dům i interiér na mě působí velmi příjemným dojmem a také volba místa stavby je velmi dobrá a hlavně strategie přízemního domu je správná (v patře jsou pouze dětské pokoje). Investoři dokázali vytvořit něco nadčasového, co nebude ztrácet svou hodnotu, a to se nepovede každému. To jistě ocení i vaši čtenáři. 

KONTAKTY:

JN INTERIÉR, WWW. JNINTERIER. CZ

MJÖLK ARCHITEKTI, WWW. MJOLK. CZ

PETR FIALA DESIGN, WWW. PETR-FIALA. CZ

SYKORA HOME, WWW. SYKORA. EU 

0 Diskuze

Newsletter

Související články

Chalet, kde vládne dřevo a betonové stěrky

Chalet, kde vládne dřevo a betonové stěrky

Herečka Veronika Arichteva

Herečka Veronika Arichteva vs. architekt Filip Hejzlar

Stylová souhra v původním měšťanském bytě

Stylová souhra v původním měšťanském bytě



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR