Nalézt eleganci a dávno ztracenou důstojnost v již značně opotřebovaném bytě není snadné. Architekti Jan Sedláček a Václav Navrátil ze studia SENAA se o to pokusili při rekonstrukci interiéru bytu v Brně - Černých Polích.
07.08.2017 Připravila: Dana Klomínková, Foto: archiv redakce
Mladý manželský pár s dítětem koupili příjemně velký byt o rozloze 110m2, který byl již značně vybydlený a v nevyhovujícím technickém stavu. Fotografie původního stavu naleznete na konci naší fotogalerie.
Vše v rovnováze
Z původních prvků, které by se daly použít, zůstaly jen vstupní a interiérové dveře a dřevěné parketové podlahy. Rozvody topení a plynu byly necitlivě vedeny viditelně po zdech a okna byla již vyměněna v celém domě za plastová.
Hlavním zadáním pro architekty bylo upravení nepraktických dispozic a vytvoření dostatečného prostoru a zázemí pro budoucí život čtyřčlenné rodiny. Jedním z řešení, na kterém se už na začátku s majiteli bytu shodli, byla možnost obnovy a doplnění původních interiérových prvků, a zároveň i vhodné začlenění těch současných. Šlo tedy o to, nalézt vyváženost starého a nového.
Vydařené změny
V průběhu diskusí nad prostorem bytu se umístění jediné koupelny ukázalo jako zcela nevyhovující. Stejně tak poloha původní kuchyně oddělené od obytného prostoru, a na ni navazující průchozí ložnice. To vše vedlo architekty k přehodnocení návrhu. Požadavky, které z toho vyplynuly, byly jasné: umístění hygienického zázemí blíže do středu dispozice a propojení kuchyně s obytnou částí.
Touto změnou vznikly dva dostatečně velké pokoje a dvě samostatné koupelny. Součástí návrhu byla také malá pracovna a technická místnost s pračkou, sušičkou, výlevkou a kotlem. Původní dvojkřídlé dveře byly pečlivě obnoveny a repasovány. Solitérní pohovky, stolky, komody a designová světla jsou v jemných přírodních barvách a dodávají bytu útulnou domácí atmosféru.
Z důvodu zachování původního historického charakteru bytu byly v kuchyni, obytném prostoru, pracovně a v dětském pokoji použity stávající dřevěné parkety s rybinovým vzorem. Předsíň a koupelny byly sjednoceny dlažbou z velkoformátového kamene.
Rozvody topení, vody a elektřiny byly provedeny kompletně nové. Veliký důraz byl kladen na výběr koncových prvků.
Architektonický ateliér SENAA
-
Založili ho architekti Jan Sedláček a Václav Navrátil. Pracovní zkušenosti získali v ateliérech v Brně, Praze, Rotterdamu, Los Angeles a New Yorku.
-
Při své práci kladou důraz na individuální přístup, hledání nových řešení a proveditelnost stavby.
-
Zabývají se všemi oblastmi architektury od urbanismu přes novostavby, rekonstrukce až po návrhy interiérů.