V kuchyni, která je součástí velkého obytného prostoru, nevzniklo nic náhodou. Do pečlivě promyšleného návrhu se promítla kreativita architekta i dosavadní zkušenosti paní domu. Stejně jako celý objekt je i kuchyň zařízená tak, aby se tu každý z šestičlenné rodiny cítil dobře.
05.10.2018 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: Lukáš Hausenblas
Řešení a zařízení celého domu navrhl Ing. arch. Martin Frank, u kterého majitelka ocenila, že na rozdíl od tří předchozích návrhářů přesně pochopil její představu o kosmopolitně zařízeném interiéru. Kuchyňská část je rozčleněná do čtyř zón zařízených s ohledem nahladký chod všech činností. Varná část je situovaná pod oknem, které majitelce při vaření poskytuje pěkný výhled do zahrady.
Zároveň jí vyhovuje, že tu díky možnosti přímého větrání nemusí být digestoř. Vedle úzké plynové desky se dvěma hořáky má k dispozici ještě indukční desku s variabilními zónami, které umožňují vaření i v nadstandardně velkých nebo atypicky tvarovaných nádobách. Na varnou zónu navazuje velký dřez, jehož rozměr se rodině osvědčil už v předchozím bydlišti. Dřez je stejně jako všechny pracovní plochy zhotoven z tmavé žuly. Přiznaná masivní hrana dřezu dodává jinak stroze řešené kuchyni domácky stylový charakter.
Důležité sociální poslání má v kuchyni ostrůvek, u kterého si mohou děti kreslit nebo psát domácí úkoly a zároveň příležitostně slouží jako alternativa jídelního stolu. S ohledem na tyto funkce je vybavený zásuvkami a barovými židlemi, z nichž jsou čtyři výškově přizpůsobené různě velkým dětem. Útulnost provedení podtrhují jeho masivní ocelové nohy. Nad ostrůvkem jsou zavěšené čtyři měděné lustry.
Dalším zajímavým prvkem kuchyně je velký čelní regál s policemi. Tento masivní kus nábytku nahrazuje klasické horní skříňky a slouží k ukládání porcelánového nádobí, sklenic, podnosů, prkének, ale i knih a rodinných fotografií. Přestože je nádobí uložené na otevřených plochách, působí upraveným a útulným dojmem a v kuchyni podtrhuje rodinnou atmosféru.
Hlavní úložné prostory se ukrývají ve velkém nábytkovém modulu se zabudovanými spotřebiči a spížní skříní. K ukládání sezónních potravin může rodina využívat i přilehlou spížní komoru. Nábytek je zhotovený z bílého laminátu s umakartovou hranou. Kromě pracovních desek byla černá žula, jejíž povrch nevyžaduje náročnou údržbu, použita i na obklad části stěny nad dřezem a za policovým regálem.
Stejně jako si majitelka přála atypicky velký dřez, chtěla i mimořádně velký jídelní stůl, k jehož užším stranám pohodlně usednou dva lidé. Jídelní stůl slouží početné rodině ke stolování i setkávání s přáteli. K tmavé dubové dýze stolu zvolil architekt ikonické židle CH 24 a šest závěsných svítidel, které moderně řešenému interiéru propůjčují hravou atmosféru.