Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

V interiéru vládne barevný minimalismus, který oživuje série čtyř maleb na stěnách

Bydlení s evropskými kořeny na Tchaj-wanu

1

Výměna poklidného města za metropolitní džungli Tchai-pej představovala pro rodáka z německého Kolína nad Rýnem nemalý kulturní šok. Když pro svou rodinu plánoval nový byt, požádal architektonické studio KC design, aby v jeho interiéru maximálně zohlednili estetiku evropského designu, aby se tu mohl cítit skutečně jako doma. 

09.07.2019 Připravila: Anna Martinková, Foto: archiv redakce

Byt s pracovním názvem Apartment T se nachází ve východní části hlavního města ostrova Tchaj-wan nazvané příznačně East District. Pokud byste si dokázali představit tu nejbizarnější lokalitu pro mladou rodinu z dětmi, bude to právě tato čtvrť. Od roku 2004 se tu tyčí jeden z nejvyšších mrakodrapů na světě Taipei 101.

Apartment T je důkazem, že otevřenost a členitost se nevylučují. Naopak jsou si vzájemně ku prospěchu. Prostor získává optickou hloubku a nabízí obyvatelům v každé zóně pocit intimity

Technický div světa stojí v obležení administrativních budov, obchodních center a nákupních zón, v nichž život neutichá v žádnou denní ani noční hodinu. „Splnit majiteli sen o bydlení ve stylu letního domku s výhledem na panenskou přírodu nebylo v našich silách. Dům, v němž je byt situován, se nachází v přesycené zástavbě, v místě, kde je hodně hluku a téměř žádná zeleň. Museli jsme si vypomoct s čistě vizuálními i fyzickými prostředky, abychom mu mohli nabídnout alespoň místo vhodné pro příjemné a poklidné trávení času s rodinou,“ dodávají mladí architekti Chun-ta Tsao a Kuan-huan Liu. 

PROSTOR BEZ BARIÉR 

První metou, kterou si architekti z KC design studia vytyčili, bylo nabourání tradičního dělení prostoru, který byt o rozloze 120 m2 drobil na separované místnosti. Masivním zásahům unikl jen dětský pokoj, ložnice rodičů a sociální zázemí, zbytek interiéru byl obnažen tak, aby mohl fungovat jako kompaktní, byť funkčně rozdělená jednotka.

Díky balkonu s vysokým plotem a s vzrostlými keři mohou majitelé na chvíli zapomenout na město a těšit se z pohledu do zeleně

Symbolické dělení jednotlivých funkčních zón naznačují například stropní překlady, které vymezují prostor obývací, pracovní, kuchyňské a jídelní části, nebo přechod podlahy z dřevěné, která je vyhrazena prostoru s televizí, pohovkou a zděnou knihovnou, v šedou stěrkovou, která byla použita v prostoru kuchyně a jídelny. Cílem tohoto uspořádání bylo otevřít prostor tak, aby v něm jeho majitelé mohli trávit čas opravdu spolu bez ohledu na to, jaké konkrétní činnosti se kdo věnuje, a aby se v něm cítili co nejvolněji a nebyli zbytečně svázáni utilitárními funkcemi původních místností. 

BAREV JAKO ŠAFRÁNU 

Volba stylu, materiálů a barev vzešla z přání majitele vytvořit v bytě atmosféru podobnou jeho bydlení v Kolíně. Proto se v interiéru hojně objevuje dřevo, ať už na nábytku, na stropním obložení v ložnici či v trámech protínajících stropy obývacího prostoru, nebo přiznané cihly na stěnách, které svou strukturou kontrastují k převládajícím hladkým plochám. Přírodní materiály nechávají vyniknout neutrální odstíny bílé a šedé.

Klíčovým principem otevřeného prostoru je interakce. Tu umožňuje i jeho pomyslný středobod – kuchyňský ostrůvek, u něhož se rodina schází a komunikuje přes něj, i když se časem někteří členové přemístí do jídelny nebo k televizi

Jediným výraznějším prvkem je lavice se zelenkavým čalouněním v jídelní části, série čtyř barevných maleb na stěnách a několik vybraných doplňků. Jako hold evropskému designu vybrali architekti při zařizování interiéru několik designových ikon, jako je černá soška ptáka, kterou pro značku Vitra navrhli designéři Charles a Ray Eamesovi, nebo pohovka Fly Sofa s postranními stolky dánské značky & Tradition. 

0 Diskuze

Newsletter
Poslat článek na email



* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná


Související

V obývacím pokoji vyzděném stěrkou je možné usednout na vyhřívaný parapet, pod nímž je umístěno topení, a z lavice sloužící k odpočinku velkoformátovým oknem pozorovat krajinu s výhledem do lesů. Je ale také možné pohodlně se posadit do sedačky či křesla (IKEA) a vychutnávat teplo z kamen (Iron Dog)

Stodola se proměnila v depandanci pro hosty

Kuchyň se nachází přímo u vstupu do bytu, aby nepůsobila tmavě, bílá je zde i podlaha a nábytek včetně volně stojící chladničky Smeg. Podhled umožnil zabudování digestoře, která by jinak musela vstupovat do prostoru

Španělský byt ve stylu art deco

Rekonstrukci jednoho z vinohradských bytů Jakub Filip Novák a Daniela Baráčková pojali jako rehabilitaci dobové velkorysosti. Výsledek je stoprocentní esencí ideálně namíchaných ingrediencí, kdy vás žádné „ale“ nenapadne.

Ochutnávka z nového čísla: Nic víc, nic míň



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2019 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR