Malebný kout východního okraje Prahy se stal novým domovem Šárky a Pavla. Z pera erudované architektky Evy Heyworth se zrodil moderní rodinný dům navržený jako podélný trojtrakt nepravidelného tvaru. Jeho atraktivita je zřejmá na první pohled a nejen zvenčí. Posuďte sami!
19.03.2018 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: Iveta Kopicová
Geneze rodinného domu započala mnohem dřív, než architektku Evu Heyworth manželé oslovili. Na plánovaný dům už existovaly dva projekty, kterými si ale nebyli jisti. Nebylo je však možné vylepšit jen drobnými zásahy, proto architektka navrhla zcela nový dům. Ten je okouzlil natolik, že se rozhodli ihned stavět.
„Kromě diskuse o střešním prosklení komunikační chodby nebylo třeba do návrhu vůbec zasahovat, byli jsme úplně se vším spokojeni, včetně perfektního umístění stavby i bazénu. Za setkání s architektkou Evou Heyworth jsme vděční. Museli jsme jen snížit finanční rozpočet, projektu jsme se ale drželi. Některé vybavení jsme nahradili levnějším, snad se to povedlo vkusně,“ říká Šárka.
PRAKTICKÁ ELEGANCE
Architektka nečelila žádným extrémním požadavkům. Šárka s Pavlem si přáli postavit jednoduchý a účelný dům vybavený pokrokovými technologiemi. Proto se o vytápění stará tepelné čerpadlo Vaillant, systém země-voda, které je využíváno také pro ohřev užitkové vody, v celém domě je instalováno podlahové vodní vytápění.
Hlavní komunikační prostor tvoří chodba zastřešená prosklenou skleněnou střechou s elektricky řízeným otevíráním. Z ní je přístupný východní trakt s obývacím prostorem, jídelnou, kuchyní a schodištěm do podkroví, otevřený v maximální výšce objektu. V přízemí je i WC, koupelna, prádelna a ložnice se šatnou. Po schodišti se dostanete na galerii, kde je pracovna Pavla, a z ní je možné vejít i do relaxační zóny, jejíž součástí je pracovna Šárky. V západním traktu je situována garáž pro dvě osobní auta, technická místnost, šatna, předsíň, dvě ložnice a koupelna. Nad garáží a technickou místností je úložný prostor dosažitelný po výklopném schodišti. „S klienty se mi výborně spolupracovalo.Patří k těm ideálním. K dílčím úpravám docházelo za pochodu,“ líčí průběh stavby architektka Eva Heyworth, která na projektu spolupracovala s kolegyní architektkou Martinou Bařinovou Frydrychovou.
„Z důvodu finanční úspory má dům například rámová okna místo navrhovaných bezrámových, Techlam (3 x 1 m) vytlačila z důvodu dilatací podlahového topení velkoformátová dlažba a některé další zařízení bylo rovněž nahrazeno vzhledově podobným, ale cenově přijatelnějším. Přestože majitelé volili alternativní výrobky, snažili se dodržet navržený koncept,“ doplňuje. Přízemí východního traktu je téměř celé otevřené. Stavebně je oddělená ložnice se šatnou, koupelna, WC místnost a prádelna.
Kuchyň na míru tvoří vestavný nábytkový blok zhotovený dohromady se skříňovou stěnou a varným ostrovním pultem. Celek je dobře využitelný a přístupný z obou stran. Na přání majitelů je v celém domě položena velkoformátová dlažba imitující mramor, která podporuje dojem velkoleposti. Vzdušnost společenské zóny umocňuje i strop ve výšce dvou pater. V záplavě bílé barvy a světlých tónů nábytek zdánlivě mizí a celek tak vyznívá ještě prostorněji.
MODERNÍ FRESKA
Otevřený polyfunkční prostor nepotřebuje žádné další obrazy ani dekorace. Velkoformátový obraz (12 x 6 m) „utáhne“ výzdobu prostoru dokonale zcela sám. Kopii obrazu kubánského autora Antonia Mory žijícího ve Španělsku s jeho svolením zachytil akademický malíř Ondřej Laštuvka, který se specializuje na malbu v architektuře i filmové a divadelní dekorace.
Na omítce vytvořil naprosto dokonalý velkoformátový obraz, který je od původní předlohy k nerozeznání. Originál totiž nebylo možné při zachování kvality zvětšit do požadované velikosti. Velkorysý vzdušný prostor bez zbytečných příkras evidentně vítá i upovídaný papoušek Žako. Má tu svoji voliéru, dostatek prostoru na létání i příležitost k oblíbenému klouzání po skleněném zábradlí.
OCELOVÉ ŠPERKY
Ocel, z níž je jednoramenné schodiště vyrobeno, budí zdání těžkého materiálu. Zde ale působí nehmotně, téměř levitujícím dojmem. Pocit lehkosti vyvolává nejen bílá barva, ale i zábradlí z čirého skla. Tyto elegantní, ale zároveň i dokonale funkční šperky tu najdete hned tři. Po jednom můžete vystoupat do pracovny pána domu a další dva vedou do ložnic určených vnoučatům. Atraktivní schodiště byla zhotovena podle autorského návrhu architektky.
Vynikají dokonalým provedením v každém detailu. Manželé si velmi pochvalují také jejich pohodlí. Šárka oceňuje nejen umístění myčky, která je pro snazší obsluhu do nábytku vestavěna o několik centimetrů výš: „Skoro neuklízím, protože není co, vše je uloženo ve skrytých úložných prostorech.“
Ing. arch. EVA HEYWORTH
-
v roce 1982 absolvovala Fakultu architektury ČVUT v Praze
-
žila a pracovala v Londýně, například v Renton Welsch partnership architects, také v televizním zpravodajství BBC a u filmu
-
od roku 1993 vlastní firmu heyworth studio - architekti s. r. o.
-
zabývá se rekonstrukcemi památkově chráněných objektů, tvorbou interiérů, stavbami pro bydlení, administrativními stavbami i designem nábytku a osvětlení
-
mj. s kolektivem získala 1. cenu za scénář pro českou expozici Expo Hannover 2000, kterou také realizovali
-
KONTAKT: www.heyworth.cz