06.01.2023
připravila: Nikol Pavlíčková
Člověk je tvor sociální. K tomu, aby se mu dobře žilo, potřebuje kontakt. A kdo může být jedinci blíž než vlastní rodina? Na rozdíl od západního důrazu na individualismus a svobodu byl typickým znakem asijských kultur vždy silně komunitní charakter. Ten můžeme spatřit i ve vícegeneračním domě na severu Pekingu.
Síla čínské kultury už po staletí vychází z nejmenšího, ale zároveň nejdůležitějšího prvku – rodiny. Není tedy divu, že na stejném principu stojí i realizace městského domu na úpatí svahu v severní části Pekingu, hlavního města nejlidnatější země světa – Číny. Architekti ze studia MDDM při této výjimečné realizaci čelili hned dvěma výzvám. První na ně čekala v podobě čtyřpodlažního domu o rozloze více než 600 metrů čtverečních. Tou druhou potom byla třígenerační tradiční čínská rodina, která ale rozhodně ví, co znamená moderní městský život.
Foto: Jonathan Leijonhufvud
Pod jednou střechou
Velkorysý prostor poskytuje třígenerační rodině jak kvalitní zázemí pro každodenní život, tak i možnost užívat si času v místnostech určených všem. Zároveň ale nabízí i radikální soukromí. Celkový design je v první řadě funkční. Veškerý nábytek je vestavěný. Nadstandardně zvýšené stropy pak slouží především k umocnění celkové otevřenosti prostoru a také umožňují daleko větší přizpůsobení potřebám obyvatel. Architekti Margret Domko a Momo Andrea Destro ze studia MDDM tak mohli s klidem vyhovět přáním a požadavkům všech členů této početné domácnosti.
Raz, dva, tři
Přízemí a první patro domu obývají prarodiče. Přičemž v prvním patře se nachází i pokoj pro dceru. Druhé patro je kompletně využíváno jen rodiči. V suterénu, který slouží především jako společný prostor, najdeme kromě rozlehlého kuchyňského koutu také jídelnu, společenskou místnost nebo jednu pro nás neobvyklou zajímavost – místnost určenou výhradně k podávání čaje. Mimo jiné se zde také nachází vstup na společnou zahradu.
Foto: Jonathan Leijonhufvud
Moderní tradice
Nenápadným, leč velmi podstatným detailem je práce s prostorem jako celkem. Při podrobnějším zkoumání si totiž můžeme všimnout, jak nábytek na míru krásně spojuje a nebo naopak odděluje přechody mezi veřejnými a soukromými prostory. I přes to, že v domě byla náležitě a sofistikovaně využita každá skulinka, prostor si zachovává vzdušnost a otevřenost, zároveň respektuje místní tradice, stejně jako vyznává minimalismus.
Rozhodující detaily
Výrazným designovým prvkem je ocelové schodiště diagonálního tvaru, které propojuje první a druhé patro. Pro veškeré hlavní materiály architekti zvolili světlé odstíny, mezi nimiž dominuje bříza. Barevné akcenty v zelené a modré jsou pak s největší pečlivostí integrovány do prostoru v podobě především samovolně stojícího nábytku či podlahových nebo nástěnných aplikací. Tyto dvě barvy rozhodně nebyly zvolené náhodou. Jak zelená, tak modrá podle psychologie barev působí uklidňujícím a harmonizujícím dojmem. Zelená je barvou jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Modrá pak stability, tradice, věrnosti a oddanosti. To vše jsou hodnoty, které zdejší rodina vyznává již po generace.
Foto: Jonathan Leijonhufvud
Nábytek na míru krásně spojuje a nebo naopak odděluje přechody mezi veřejnými a soukromými prostory.
Foto: Jonathan Leijonhufvud
V suterénu, který slouží především jako společný prostor, najdeme jednu zajímavost – místnost určenou výhradně k podávání čaje.
Foto: Jonathan Leijonhufvud
MDDM STUDIO
Architekti
Němka Margret Domko a Ital Momo Andrea Destro se prostřednictvím svého studia MDDM, které sídlí v Pekingu a Berlíně, zaměřují na architektonické projekty na obou kontinentech. Jak Margret tak Mamo Andrea mají patřičné vzdělání i rozsáhlé zkušenosti z oboru, ze kterých čerpají při svých realizacích. O jejich profesionalitě i mimořádných ambicích svědčí fakt, že se jejich studio dokázalo prosadit na východním trhu. Získalo také několik ocenění, a to jak na poli architektury, tak designu. Podle Architectural Digest China bylo studio v roce 2019 dokonce vybráno mezi sto nejvlivnějších architektonických studií v Číně.
Foto: Jonathan Leijonhufvud