Po průmyslově upravovaných, chemicky ochucených a dobarvených potravinách, které lidstvo ve 20. století zprvu oslnily a následně ovlivnily jeho stravovací návyky, se mnozí pokorně vracejí k životnímu stylu, který je ohleduplnější k lidskému tělu i k přírodě. Trend zdravého stravování se promítá i do vybavení kuchyní.
01.01.2018 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: archiv redakce
Všem, kteří nepovažují třídění odpadu a jeho ekologickou likvidaci za důležité, doporučuju návštěvu Laosu nebo nějaké podobné asijské lokality. Je to sice trochu daleko, pohled na krajinu zamořenou mikrotenovými sáčky a PET lahvemi ale přesvědčí i nejzatvrzelejšího odpůrce.
V domácnosti je třeba se vedle plastů, skla, papíru a nebezpečných materiálů vypořádat i s biologickým odpadem. Místo odložení do veřejného kontejneru jej můžete s pomocí malého domácího kompostéru přetvořit v kvalitní surovinu, kterou pak využijete například na revitalizaci pokojových květin.
Pro objemnější třídič nebo kompostér je však třeba najít v domácnosti vhodné místo. Sortery se tradičně ukládají do skříňky pod dřezem. Pokud ale zvolíte nějaký designový kus, může se stát zajímavou ozdobou kuchyně. Pěkná může být i malá nádoba na biologický odpad umístěná na pracovní desce.
Bioodpad je jediným druhem odpadu, který lze v domácích podmínkách recyklovat na cenné organické hnojivo.