S dosaženým šestým rokem věku nastupuje dítě do školy proto, že právě v tomto období dochází k vývojovým změnám, které jsou předpokladem pro zvládnutí učiva. Nakonec každého prvňáčka čeká náročný úkol – naučit se číst, psát a počítat.
Nestačí na to pouze inteligence, dítě musí dosáhnout i určité zralosti, bez níž nemůže naplno využívat své schopnosti. Nezralé dítě není schopno regulovat svoje emoce a chování a nemůžeme od něj tedy čekat, že bude sedět 45 minut v lavici a soustředit se.
16.05.2016 Martina Paulová
Ke zvládnutí nové role dítěti pomůže i nový nábytek v příjemném prostředí domova. Nevystačí si už jen s hracím místem, ale bude potřebovat dostatečně velký psací stůl s nastavitelnou ergonomicky tvarovanou židlí, aby si osvojilo správné držení těla při sezení, a hodně úložného prostoru. Důležitá je i dobrá stolní lampa s LED zdrojem světla, o kterou se dítě nepopálí a která zároveň dobře osvětlí pracovní plochu.
Soustředit se na čtení nebo psaní je pro dítě stále náročné, protože teprve kolem šestého roku dozrává koordinace očních pohybů a od té doby je malý školák schopen účelně řídit pohyb očí tak, aby nepřeskakoval od jednoho detailu ke druhému, ale zaměřil se na vnímání celku. Správně a dostatečně osvětlená pracovní plocha mu to usnadní. Samozřejmostí je také postel s kvalitní matrací pro zdravý a vydatný spánek. Vše, ale raději v neutrálním základu, protože za pár let bude vše jinak.
A JAK TO VIDÍ PSYCHOLOŽKA?
Děti, které potřebné zralosti ještě nedosáhly, potřebují uspokojovat své aktuální potřeby okamžitě, a pokud od nich vyžadujeme jakýkoli režim, vystavujeme je zátěži, kterou buď nejsou schopny zvládnout, nebo je vyčerpává. Důležitý je i vrozený temperament, tedy dispozice reagovat určitým způsobem na vnější podněty. Děti, které nemají potřebu nových podnětů, mohou na školu reagovat odmítáním a nepozorností. Nástup do školy pro každé dítě znamená jistý stres a záleží i na rodičích, jak dobře jej bude snášet. Pokud malého školáka podpoříte a přesvědčíte ho, že každá nepohoda se dá přežít a neúspěch není prohrou, ale naopak výzvou ke zlepšení, bude se mu do školy chodit snadněji a radostněji.
Aby dítě školu dobře zvládalo, je důležité, aby mělo dobré dovednosti v navazování vztahů nejen s vrstevníky, ale i s dospělými. Sami učitelé kladou na sociální dovednosti mnohdy větší důraz než na studijní předpoklady. V mladším školním věku je pro dítě nejdůležitější jeho rodina, jejíž názor na vzdělání je pro něj směrodatný. Pokud dítě cítí, že je pro vás vzdělávání důležité, bude samo pozitivně motivováno všechny případné překážky překonávat.