Interiér zařízený v moderním přímořském stylu se nepodobá klasickému středomořskému interiéru. Je světlý a vzdušný. Vysílá poselství klidu, harmonie a ležérní elegance, ať už máte pláž omývanou příbojem nadosah, či nikoli.
06.06.2016 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: Foto archiv
Architektura, motivy i celkové dekorování v přímořském stylu se výrazně liší nejen v závislosti na světadílech, ale i jednotlivých regionech. Ty nejzdařileji upravené interiéry v moderním přímořském stylu vycházejí z naturelu daného místa. Ctí soulad charakteru stavby a jeho propojení s interiérem. Berou si to nejlepší z moderních materiálů a citlivě je kombinují s přírodními a stejně tak do interiéru aplikují moderní technologie. Nic však nepůsobí křečovitě, okatě, ani nenarušuje celkovou uvolněnost prostředí.
BAREVNÉ LADĚNÍ A TEXTILIE
Je třeba vyjít z barev vyskytujících se v daném prostředí. Základní barvou, s níž nikdy nešlápnete vedle, je bílá. Je symbolem čistoty, svěžesti a prostoru.
Dobře také můžete pracovat s jejími tmavšími tóny a mnoha odstíny šedé, béžové, ale i s bohatou paletou modré připomínající mořskou hladinu od blankytných tónů přes tyrkysové až po tmavě modrou námořnickou barvu. Hodí se i černá a hnědá, ale spíš jen v detailech.
Samozřejmě můžete sáhnout i po dalších barvách z okolní přírody, například žluté, zlaté, měděné nebo růžové, které si spojujeme s písčitou pláží, sluncem, mušlemi…
Výsledný dojem z interiéru by měl vzbuzovat pocit maximální ležérnosti a uvolněnosti, který se blíží rozpoložení, jež zažíváte, když odpočíváte pod slunečníkem na pobřeží. To podpoří přírodní textilie – len, bavlna i hedvábí v co nejsurovější podobě zpracování. Žádoucí jsou i jejich mačkané úpravy. Na okna často stačí jen žaluzie či roletky. Ovšem na vzdušnosti a jemnosti místo získá i průsvitnými vlajícími závěsy či baldachýny z měkoučké bavlny.
Se vzory to nemusíte přehánět. Hodí se sem třeba pruhy, ale opatrně. Nádobí může být bílé, ale i decentně zdobené jednoduchým stylovým dekorem. Nevadí ani jeho kombinace s bambusem či jinou dřevinou.
MODERNÍ SE STAROBYLÝM
Interiér bude dobře vypadat vybavený moderním jednoduše vyhlížejícím a praktickým nábytkem (často zhotoveným na míru) jen za předpokladu, že použijete vhodné materiály a celek doladíte správnými detaily a doplňky. Rozhodně sem ale nepatří klasický rustikální nábytek – ani bílý. Špetku zemitosti okolní přírody může odrážet třeba jen masivní drásaná deska jídelního stolu ze starého dřeva.
Židle u stolu vůbec nemusí být stejné. Vedle sebe si mohou dobře rozumět čalouněné židle se snímatelným lněným povlakem spolu s drátěnými kovovými, které odkazují na aktuální módní trend obliby retro designu padesátých let. Dobrými sousedkami budou i starobyle vyhlížející stoličky, které svým vzhledem navazují na desku stolu. Staré a omšelé dlabané dřevěné mísy doladí jednoduchý moderní základ stejně dobře jako rozumná dávka dekorací z kamene, bambusu, mosazné nebo kovové lucerny či koberce ze sisalu a mořské trávy.
Nepodléhejte mylné představě, že dobře koncipovaný moderní interiér v přímořském stylu vytvoříte jen pomocí záchranného kruhu, kotvy nebo kormidla, případně dalších prvoplánových dekorací jako starých mosazných dalekohledů, různých modelů plachetnic či obrázky rybářských bárek, racků, kormoránů apod.
Tyto dekorace jsou stylotvorné, ale ne rozhodující. Rozhodně ale nezapomeňte na mušle, mořskou houbu, mořské hvězdice či kamínky z místní pláže. Pokud chcete, aby interiér vyzníval velmi odlehčeně, vyhněte se těžkým kovovým lustrům. Sáhněte spíš po odlehčenější formě drátěných svítidel nebo upřednostněte stínítka z bambusu či jiného proutí. K věrohodnosti stylu přispějete i tím, že do prostoru citlivě začleníte kamenné či keramické obklady. Současný módní trend odkazuje na patchwork.