Materiály pro výrobu pracovních desek jsou čím dál sofistikovanější. Do popředí se opět dostávají přírodní materiály, ale i jejich dokonalé imitace, které často rozeznáte od originálů až tehdy, když jejich vzorky potěžkáte v ruce.
12.09.2016 Připravila: Anna Martinková, Foto: Foto archiv
Elegantní industriál
Zatímco ještě poměrně nedávno byly vnímány jako konstrukčně stavební materiály, dnes jsou symbolem luxusu a originálního designu. Řeč je o betonu, stěrkách na cementové bázi, ale i o nerezové oceli, které kuchyním dodávají elegantní industriální nádech.
Kouzlo využití těchto materiálů spočívá ve spojení s pravidelnými čistými liniemi, neutrálními nadčasovými barvami a také ve snadné kombinovatelnosti s dalšími ušlechtilými materiály, jako je dřevo, sklo nebo keramika. Jejich použití má ovšem i své limity, které jsou nejpřísněji definovány u desek s cementovou stěrkou.
Každý zájemce, kterému jejich vzhled učaroval, by měl vědět, že se jedná o více designové než praktické řešení. Vysoká nasákavost a nízká odolnost proti skvrnám a mastnotě nejsou totiž vlastnosti, které by se osvědčily v kuchyních, kde se často vaří.
Skleněný pokoj
Tak jako v hrabalovské poetice vyměnila Maryška pod heslem „zkrátit“ bohatou dlouhou hřívu za chlapecké mikádo, tak dnes světu kuchyní vládne motto „odlehčit“. Tradiční masu skříněk rozrušily policové systémy a vitríny. Robustní vzhled ostrůvků vystřídal subtilnější design inspirovaný jídelními stoly.
Klasické úchytky nahradily speciálně vyfrézované hrany dvířek. Minimalistický styl přizval do hry neutrální tóny bílé a šedé a s nimi i étericky vyhlížející sklo. Propustnost světla je jednou z hlavních deviz, na niž designéři při volbě skla sázejí. S měnícími se světelnými podmínkami totiž ukazuje vždy jinou tvář, a tak přirozeně vybízí k tomu, aby bylo vystavováno nejen dennímu světlu, ale i například ambientnímu LED nasvícení.
V přírodních tónech
Přírodní materiály vnášejí do interiérů autenticitu a nezaměnitelný emocionální i smyslový zážitek, a tak není divu, že v posledních letech je to právě dřevo a kámen, které udávají v kuchyních tón. Nepoužívají se jen na celých plochách kuchyňských desek a ostrůvků, ale i na navazujících barech a snídaňových stolcích.
Desky různých formátů a tlouštěk zdobené jemnou kresbou žilek kamene či výraznou sukovitou strukturou dřeva si tak stále více nacházejí cestu do moderních kuchyní. Tam, kde dokonalost užitných vlastností pokulhává za krásou přírodních materiálů, pomáhají také moderní technologie, které uvedly na scénu konglomerovaný kámen.
Základní složkou tohoto materiálu, který na našem trhu najdete pod názvem Technistone, jsou z 93 % přírodní suroviny, jako je žula či křemen. K nim se dále přidávají pryskyřice, barevné pigmenty a vybrané doplňkové frakce, které dodávají tomuto materiálu vyšší pevnost v tahu a ohybu, a ve srovnání s přírodním kamenem tedy i vyšší odolnost proti úderu a zatížení.