Chaise longue neboli dlouhá židle má vzácné postavení mezi solitérním nábytkem především proto, že je jednoznačně určena k odpočinku.
26.09.2018 Připravila: redakce , Foto: archiv redakce
Tvrdí se, že pro téměř každého designéra je prestižním úkolem navrhnout židli. Co teprve, když navrhne tzv. dlouhou židli. Že by získal dvojnásobné ocenění? Le Corbusierovi se ocenění dostalo. Právě díky němu má chaise longue své silné období i ve 21. století.
Dávno před Le Corbusierem
Tradice chaise longue se píše od 17. století, od dob vlády Ludvíků ve Francii. Od tohoto období až do současnosti se dlouhé židli dostává střídavě velké pozornosti. S výrobou chaise longue je však možné hledat ještě starší souvislosti, z kterých později vznikla dnešní podoba.
Historie lehátka, které se designem přibližuje dnešní verzi určené k dennímu a současně nočnímu odpočinku, sahá až do faraonského Egypta. Tento typ nábytku lze najít i u Sumerů. Oblibě se těšila i ve starověkém Řecku, Římané ji nazývali římským lehátkem.
S nohama nahoru
V době svého vzniku nabízela chaise longue příjemné a komfortní posezení především ženám, jimž tehdejší móda - bohatě nařasené a vyztužené sukně a vysoké paruky - nedovolovala příliš mnoho volnosti v pohybu. Technicky je chaise longue vyrobena tak, aby opěrka za hlavou byla dostatečně pohodlná i bez podkládání polštáři, sedák je protažený nejen do délky, ale také mírně do výšky.
Pozdější typy byly ještě více protaženy do délky. Většina dlouhých židlí, které jsou vyráběny v dnešní době, splňuje všechny ergonomické požadavky kladené na sedací nábytek. Poloha těla na chaise longue je nejen pohodlná, ale i zdravá. Dát si nohy na úroveň výšky pánve nebo ještě výš, to ocení i váš krevní oběh.