Neřadíte se mezi ty, kteří mají šanci spát doporučených 7 až 8 hodin denně? Nezoufejte, podle nových studií je právě délka hodnotou proměnlivou, zásadní je kvalita.
12.02.2019 Připravila: Veronika Motyčková
Věděli jste, že historicky měli lidé v Evropě a třeba i v Severní Americe dva spánky? Šli spát večer na dvě až na tři hodiny, poté se vzbudili okolo jedné hodiny po půlnoci.
Foto: archiv redakce
Vstali, pomodlili se, něco málo snědli, zkontrolovali dům, přiložili do krbu a šli si lehnout. Až s počátkem průmyslové revoluce ve spojitosti s elektrickým osvětlením a se změnou životního stylu i návyků byly zaznamenány prvopočátky ideální hodnoty nepřerušovaného sedmihodinového nočního spánku.
NUTNOST, ČI RADOST?
Bavíme-li se o spánku, je vhodné zmínit, že jde o fyziologickou potřebu pro správnou funkci našeho organizmu. Beze spánku nebo při jeho nedostatečné kvalitě naše tělo plnohodnotně neregeneruje. To se nejčastěji projevuje zhoršeným myšlením, sníženou pozorností a permanentním pocitem únavy.
Foto: archiv redakce
Dlouhodobým přetrváváním špatné kvality spánku se celkově snižuje kvalita života. Všimli jste si, že jsme dvakrát zmínili slovo kvalita, ale ani jednou slovo délka. Je současně důležité zmínit další podstatnou věc. Člověk může spát jak z čisté potřeby, tak třeba pro radost. U spánku platí stejné návyky jako u konzumace. Mnohdy jíme a pijeme také více, než je nutné. Navíc i spánek patří mezi velmi diskutovaná témata stejně jako právě zmíněné jídlo a pití.
Foto: archiv redakce
Mnozí odborníci a spánkoví experti totiž už dávno neřeší spánek z čistě laboratorního pohledu. Pracují s přesahem do prostředí sociologického a psychologického.
IDEÁLNÍ ZÁZEMÍ
Co můžete udělat pro kvalitu spánku? Kromě všeobecně známých pravidel spánkové hygieny, do které spadají doporučení nepít v pozdně odpoledních hodinách kávu, čaj a nápoje s obsahem kofeinu, nekonzumovat těžká jídla a velké porce ve večerních hodinách či nevykonávat fyzicky namáhavé sportovní aktivity v podvečer, jde především o prostředí a vybavení.
Foto: archiv redakce
Z ložnice odstraňte televizní přijímač a další elektronické vychytávky s možností připojení k internetu, v prostoru minimalizujte hluk a světlo. Zajistěte správnou teplotu v místnosti. A hlavně se zaměřte na postel, ve které spíte. I tu si vybírejte (shodně jako partnera) především srdcem, nebojte se finančně nákladnější investice. Postel včetně vybavení vhodným roštem a matrací není otázkou několika let, může dobře posloužit i několik desetiletí.
JAKÁ JE TA PRAVÁ?
Estetiku, která hraje samozřejmě významnou roli, řešte však až vzápětí, poté, co si vyberete ideální výšku a tvrdost matrace, a rošty, které budou splňovat vaše individuální nároky pro dobré spaní. Tendence jsou jednoznačné – postele i s matracemi rostou od země do výšky. Vyšší jsou vhodnější. A k radosti odborníků se lidé učí spát na měkčím a v příjemném prostředí, které právě významně přispívá ke zlepšení spánkového rituálu.
***
JAK TO VIDÍM
KAMILA ŠINDELÁŘOVÁ, spolumajitelka Punto design
V našich zeměpisných šířkách neexistují žádné racionální důvody, proč si pořizovat postele s nebesy, která sloužívala především jako efektivní moskytiéra.
Foto: archiv redakce
Podle mě je zde však jeden důležitý benefit, a to zajištění soukromí, neboli intimita prostoru, obzvlášť pak, když se použijí závěsy nebo záclony. Hodí se nejen do venkovského prostředí, do rekreačních objektů, ale také do moderního minimalistického interiéru v závislosti na výběru materiálu a zpracování.