Čas je nejcennější komoditou. Pokud ho chcete doma trávit společně s rodinou, dopřejte si otevřený polyfunkční prostor volně propojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj, kde můžete zcela přirozeně sdílet její běžný rytmus.
16.01.2019 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
Logika celku
Samozřejmě musíte vycházet z daného prostoru, smysluplně a precizně zvládnout rozvržení celku tak, aby na sebe jednotlivé zóny dobře navazovaly. Je třeba pamatovat na volný pohyb v místnosti a logickou orientaci nábytku například ve vztahu k televizoru, krbu či umístění jídelního stolu v přijatelné dosažitelnosti z kuchyně. Jednotlivé zóny je však třeba nenásilně propojit například přes barový pult či varný ostrov, který opticky zabraňuje přímému pohledu do kuchyně.
Pokud jste příznivci barového sezení, oceníte ho zejména při ranním shonu. Při servírování totiž nebudete chodit daleko. Moderní kuchyně však nepotřebují ani to. Jejich vzhled je tak elegantní, že je není třeba skrývat. Pokud by vás ale kuchyňský nábytek přece jen rušil, můžete ho nechat zmizet třeba ve skříni. Rozhodně však nezapomeňte na kvalitní tichou digestoř s dostatečným výkonem, která zamezí šíření pachů z vaření do prostoru, a tiché spotřebiče vůbec – myčku i pračku, pokud je máte umístěné v kuchyni.
Kult jídelního stolu
Otevřené jídelny jsou trendem, protože nepůsobí stísněně, a pokud se o ně náležitě postaráte, stolování se stane skutečným zážitkem. Dříve se veškeré rodinné dění odehrávalo kolem jídelního stolu, pak se velký jídelní stůl vytratil a dnes je opět na výsluní. A čím větší, tím lepší! Velký, zajímavě řešený stůl se stává výstavním solitérem v pravém slova smyslu.
Vedle sedací soupravy je další dominantou společenského celku. Není ho třeba po odchodu návštěvy skládáním zmenšovat a někam odklízet zbývající židličky. Naopak bývá ozvláštněn originálními zdobnými prvky či nápadnou kresbou vlastní dřeviny, která by měla být vzhledově sladěna s dalším vybavení celé společenské zóny. V polyfunkčním prostoru se kolem něj také velmi často soustřeďuje rodinné dění, aniž by nutně muselo jít právě o klasické stolování.
Lehkost elegance
Na kuchyňskou a jídelní část nenásilně navažte obytnou zónu, v níž by neměl chybět pohodlný sedací nábytek, případně nějaký menší stolek. I sedací souprava může být polyfunkční, vybavená integrovanými poličkami či jiným úložným a odkládacím prostorem.
Monstrózní nábytkové stěny jsou už rozhodně mimo hru. Obývací pokoje spíš dusily a v interiérech zpravidla suplovaly nedostatek dalších úložných prostor. Ve skutečnosti v obývací místnosti potřebujete jen minimum skříněk, tak to s množstvím nábytku nepřehánějte. Eleganci celku umocní například zajímavé členění japonskou stěnou nebo předěl tvořený decentní knihovnou či jiným osobitým nábytkem. Zónu lze vymezit také květinami či barevnými efekty na stěnách. Tedy originální výmalbou či tapetami. Členění však může naznačit i koberec či kožešina na podlaze.