Jsme zvyklí, že automatická pračka vypere, v kombinaci se sušičkou dokonce nemusíme prádlo ani žehlit. Moderní automatky ale umějí spoustu dalších věcí. Vlastně si je můžeme vybrat takřka na míru potřebám rodiny.
03.09.2018 Lucie Pilátová, Foto: archiv redakce
Základním kritériem výběru pračky je její velikost, nebo spíš velikost místa, kde bude stát. Dalším rozhodujícím parametrem jsou pak vlastnosti, které od pračky očekáváme.
BOJ S MÍSTEM
Pračka patří do koupelny, prádelny či jiné technické místnosti. S ohledem na velikost prostoru se ale někdy může objevit i v kuchyni, kde bude nejlepší variantou vestavěný přístroj. Do menší koupelny se hodí pračky široké od 45–50 cm a hluboké 50 cm s vrchním plněním. Pravdou ovšem je, že řada lidí dává přednost pračkám s předním plněním.
Pokud bojujete s místem, ideálním řešením by mohla být takzvaná slim verze s předním plněním, která může být až o 15 cm mělčí než klasické pračky.
MÉNĚ NENÍ VÍCE
I když úsloví méně je více má něco do sebe, rozhodně to neplatí v případě velikosti bubnu. Vždy vybírejte raději pračku s větší kapacitou. Pro rodinu se dvěma a více dětmi bude vhodná pračka na 8 kg prádla, pro dva lidi postačí obsah na 5–6 kg prádla. Platí, že buben by neměl být přecpaný, ale měl by v něm zbýt určitý prostor, aby se prádlo během otáčení mohlo pohybovat.
VŠÍMEJTE SI VLASTNOSTÍ
Pračky s označením A++ nebo A+++ nabízejí nejmenší spotřebu elektrické energie. Pokud jde o spotřebu vody, měla by činit maximálně 40 l na jeden cyklus praní. Důležitou vlastností je počet otáček při odstřeďování, alespoň 1 000 otáček/min.
Moderní pračky jsou opatřené programy, které usnadňují praní. Nejenom že by měly zohledňovat materiál, z něhož je oblečení ušité, ale obvykle rozlišují také slabě a hodně zašpiněné prádlo, hodit se bude i program na ruční praní. Jelikož při běžném praní mohou v prádle zůstávat zbytky pracího prášku, lidé s citlivou pokožkou ocení speciál ní program pro alergiky.
DO SUCHA
Majitelé balkonu, terasy či zahrady nejspíš nebudou spatřovat důvod k zakoupení sušičky, případně pračky kombinované se sušičkou, protože prádlo přece venku proschne a voní. Jenže co v nevlídném počasí, když prší a je vlhko nebo zima. Ostatně, ani když je krásně, nemusí být situace tak úplně růžová, a to zejména pro alergiky, protože se na prádlo chytá pyl a prach. Anebo další důvod pro sušičku, který by mnohé nejspíš ani nenapadl: prádlo ze sušičky totiž není třeba žehlit. Tedy v případě, že máte sušičku s parní funkcí, která „vyžehlí“ veškeré pře hy by vzniklé na oblečení během ždímání. V zásadě existují dva typy sušiček, ventilační a kondenzační.
Ventilační sušičky jsou sice levnější, ale pára z prádla musí být odvedena trubicí ven mimo místnost, buď otvorem ve zdi, nebo v okně. Proto vyžadují stabilní umístění a odbornou montáž. Kondenzační sušičky se dělí na dva druhy: s topným tělesem a tepelným čerpadlem. Sušičky s topným tělesem mají vyšší spotřebu elektřiny, pro tože nevyužívají zbytkové teplo z vlhkého vzduchu, ale s pomocí topení vzduch znovu ohřívají. Na druhou stranu se v nich prádlo suší kratší dobu. Předností varianty s topným čerpadlem je úspora energie. I kondenzační sušičky by měly být umístěné v dobře větratelném prostoru.
NEZÁVISLE NA ČASE A PROSTORU
Domácí práce nepatří k právě populárním činnostem, praní a žehlení prádla nevyjímaje. Pračky a sušičky vybavené speciální technologií si ovšem poradí i s takovou věcí, jako je úspora času, který během doby strávené u „škopku“ obvykle považujeme za ztracený. Takové přístroje jsou součástí internetu věcí, což znamená, že je můžete ovládat s pomocí počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Kromě toho, že se dají na dálku vypnout a zapnout, lze s pomocí aplikací vybírat správné programy, případně kontrolovat, zda přístroj běží, jak má.
Úplně nejlepší na tom ovšem je, že spotřebiče umějí podle zadaných informací vybrat nejvhodnější pra cí program, anebo vám připomenou, že je čas vyndat prádlo z pračky. V případě, že jsou opatřené technologií automatického dávkování tekutého pracího prostředku, prostřednictvím zprávy na telefon nebo tablet upozorní, že je čas doplnit prášek.
Víte, že moderní pračky mají kromě pracích programů na sto způsobů také funkce opravné? Přesněji řečeno, upozorní vás, kdy vyčistit filtr, buben nebo provedou kontrolu dalších komponentů.
Perete nejenom v pračce, ale často také přepíráte ručně prádlo z jemných materiálů? Pak je možná na čase uvažovat o řešení 2 v 1, tedy klasické pračce doplněné mini pračkou, která umí prát i odděleně. Ušetříte si práci a čas.
K moderním domácím pomocníkům se rozhodně řadí sušička. Nejenom že usuší za všech okolností, ale oblečení vyrobené z určitých typů materiálů navíc nebudete muset žehlit.