11.02.2019
Ve funkční koupelně se rozhodně neobejdete bez kvalitních baterií a sprchových hlavic. Moderní varianty toho umějí hodně. Dopřejí vám pohodlí, zajistí bezpečné ovládání, ale také například úsporu vody. Víte, jak se v nich vyznat?
Stejnou pozornost, s jakou vybíráte koupelnový nábytek, vanu, sprchový kout nebo třeba obklady, byste měli věnovat i výběru koupelnových baterií a sprchových hlavic. Každý typ baterií totiž umí něco jiného a každý se hodí k jiným účelům...
Kam s ní
Vodovodní baterie se dají instalovat přímo na umyvadlo nebo vanu, v tom případě mluvíme o takzvaných stojánkových bateriích. Existují nástěnné baterie, které se umísťují na zeď na omítku. Další možnost představují podomítkové varianty, jejichž technická část se ukrývá pod obklad. Nejčastěji se objevují v prostorově úsporných sprchových koutech.
Foto: archiv redakce
S pákou
Klasický kohoutek je dnes brán jako retro kousek a s tímto úmyslem si ho také lidé pořizují. Daleko praktičtější jsou totiž pákové baterie, které eliminují velkou spotřebu vody vznikající například při míchání teplé a studené. Pákovou baterii si můžete pořídit s funkcí tzv. ekotlačítka, které omezuje průtok vody na množství dostatečné pro základní umytí rukou a další hygienu. S ohledem na úsporu vody poptávejte perlátor, jehož podstatou je míchání vzduchu s vodou, které zajišťuje plynulý vodní proud, ovšem s menším průtokem vody. Při výběru je třeba myslet na to, že malý průtok vody sice možná postačí na mytí rukou, ale u vanové baterie bude tohle vybavení nejspíš tak trochu za trest. Některé typy perlátorů v sobě mají zabudované tlačítko pro spuštění a zastavení vody.
Foto: archiv redakce
V bezpečí...
... budete vždy s termostatickou baterií. Má totiž na rozdíl od standardní baterie kvalitní bezpečnostní systém. Ten spočívá v trvalém nastavení teploty vody, které změníte pouze s pomocí bezpečnostního tlačítka, jež po stisknutí uvolní možnost regulace teplé a studené. Po novém nastavení pak stačí tlačítko opět zmáčknout a bezpečnostní prvek se spustí. Je dobré vědět, že termostatická baterie vyrovnává změny tlaku nebo teploty v potrubí. Takže pokud dojde například k výpadku studené vody, baterie se uzavře, a tím zamezí možnému opaření. Až budete hledat vhodnou baterii, zajímejte se o reakční rychlost, což je doba, po které termostat zareaguje na výkyv. S tím souvisí i informace o kolísání teploty při její nově nastavované hodnotě.
Foto: archiv redakce
Nesahat!
Bezdotykové baterie se nejprve uplatnily v kuchyni, kde je velká pravděpodobnost pořádně špinavých rukou. Časem si ale našly cestu i do koupelen, kde si lépe umyjí ruce i malé děti, které ještě pořádně nedosáhnou na kohoutek. Bezdotykové baterie fungují na principu senzoru, který získává energii z baterky a aktivuje se pohybem ruky před anebo pod kohoutkem. Buď mohou mít teplotu nastavenou již od výrobce, anebo jsou vybavené páčkou či kohoutkem, s jejichž pomocí můžete vodu regulovat. Některé baterie mají zabudovaný termostat a naopak součástí termostatických baterií může být i senzor.
Relaxace ve sprše
Tón sprchování udává sprchová hlavice. Uživatelům dopřeje relaxaci v podobě tropického deště, po ránu probere k životu s pomocí integrovaného masážního proudu, který rovněž ocení po sportovním výkonu anebo při potížích s pohybovým aparátem. Základ tvoří ruční sprcha. Moderní varianty nabízejí různé sprchovací programy, obvykle 3 až pět různých proudů vody s přepínáním pootočením sprchové hlavice. Najdete v nich již zmíněnou masáž, buď jako koncentrovaný proud vody, anebo pulzační proud, déšť či mlhu, kdy se voda doslova rozptyluje, a také perličku, při které vám pokožku masírují drobné vodní kuličky. Patří sem i program na úsporu vody, ten se řeší buď omezením průtoku, nebo napěněním vody pomocí přisávání vzduchu.
Foto: archiv redakce
Špetka designu
Vzhledem k široké nabídce baterií na trhu dnes seženete i typy, které budou s vaší koupelnou barevně ladit. Nezapomeňte, že velikost baterie by měla odpovídat prostoru, ve kterém je umístěná. Věnujte pozornost i geometrii koupelny a podle ní vybírejte tvar baterie.