30.08.2022
Komerční sdělení
Tma, v níž se rozespalé oči snaží zorientovat a ruce tápají po vybavení místnosti… asi každý z nás se už někdy snažil bez újmy projít domovem zahaleným do závoje noci. A ačkoliv máme pocit, že dokonale známe každý jeho kout, proč si noční průchod bytem trošku neulehčit?
Sami sobě lokátorem
Asi nejčastějšími interiérovými prvky, které se ve tmě snažíme nahmatat, jsou vypínače na stěně a kliky na dveřích… víte, že právě vypínače nám dnes umí dokonce samy prozradit svoji polohu? Jak? Přeci světlem! „Vypínače můžeme ve tmě snadno odhalit díky jemnému podsvícení v průzoru krytu, pod kterým je nainstalovaná plynem plněná výbojka, tak zvaná doutnavka. Tím se z vypínače stává jasný orientační bod jeho umístění na stěně, a nám už se tak nestane, že bychom při nočním tápání po zdi například shodili obraz,“ říká Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace. Doutnavkou jsou vybaveny například vypínače kolekcí ELEGANT a DECENTE, přičemž u vypínačů ELEGANT je průzor ve svislém směru, u DECENTE je naopak vodorovný, aby designově korespondoval s liniemi obdélníkového rámečku.
Foto: archiv redakce
Pokud byste se však rádi bez rozsvícení interiérového osvětlení protápali až do vedlejší místnosti, jistě oceníte kliku, kterou ve tmě uvidíte přes celý pokoj. „Svítící klika MINIMAL k provozu nepotřebuje žádné baterie ani napájecí kabely, a nejedná se ani o luminiscenční světlo, které se dobíjí přes den a večer vydrží svítit pouze po určitou dobu… přesto vás tmavou místností povede přímo k sobě, a to díky drobné mikrotrubičcce zabudované v čelní ploše. Ta vydává jemné světlo, které není ve dne téměř patrné, ale v noci se vždy naplno rozjasní,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér M&T, českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Svítící kliku uvidíte i ze vzdálenosti až 20 metrů a svým světlem vám bude pomáhat 20 let.
Foto: archiv redakce
TIP: Aby vás světlo neoslnilo
A když vás kliky v noci spolehlivě dovedou do koupelny, nastává ta chvíle, kdy budete muset naplno rozsvítit… Vyhněte se nepříjemnému oslnění jasným světlem zářivek a pořiďte si šikovného pomocníka v podobě zrcadla, které vám pomůže pomalu se rozkoukat. „V současné nabídce moderních koupelnových zrcadel je možné objevit i taková, která mají zabudované LED osvětlení s regulátory stmívání – večer a uprostřed noci je žádoucí tlumené osvětlení, ráno je vhodné zvolit naopak intenzivnější světlo, které pomůže přirozeně nabudit organismus,“ popisuje Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku, a pokračuje: „Mezi taková patří například zrcadla NIGHT, STRIPE a VITTA, nebo novinková zrcadla ALIVA a MORETO, která kromě integrovaného osvětlení včetně regulátoru stmívání nabízí bonus v podobě zabudované topné fólie, díky které se nezamlžují.“
Foto: archiv redakce
Nevstávejte do tmy!
A jaké jsou další způsoby, jak ušetřit své oči před nepříjemným, ostrým přechodem mezi tmou a světlem? Pokud je váš dům vybavený venkovními žaluziemi nebo roletami, které přes noc kvůli ochraně před nočním světleným smogem zatahujete, ale ráno byste rádi vstávali za příjemného svítání, poohlédněte se po systémech inteligentní domácnosti. „Díky inteligentním systémům si můžete vytvořit různé scénáře podle svých individuálních potřeb. Pokud byste například v noci ocenili orientační světlo z pouličních lamp, nechte žaluzie zcela zatažené třeba do půlnoci, a když už všichni spí, nastavte si jejich automatické pootevření, aby umožňovaly decentní průnik osvětlení zvenčí do interiéru,“ popisuje David Šejvl, manažer divize stínění VEKRA, a pokračuje: „A pokud ráno rádi vstáváte do plného světla, není nic jednoduššího, než si nastavit, aby se žaluzie v době vašeho budíčku zcela vysunuly. Tyto scénáře je navíc možné upravit na každý den zvlášť, takže se plně přizpůsobí vašemu rozdílnému režimu pracovního týdne a víkendu.“
Foto: archiv redakce
Tip na závěr: Odraz měsíčního svitu
Ač to dnes může znít úsměvně, v dávné historii řešili naši předci noční osvětlení použitím správného stavebního materiálu. Jakého? Hojně využívali například bílý mramor, který v noci odrážel měsíční světlo, a tím v interiéru sloužil jako orientační prvek. Pokud byste si chtěli vypomoci ve své domácnosti po jejich vzoru, sáhněte po nábytkovém vybavení v bílé barvě a lesklém provedení. „Světlo je více odráženo lesklými povrchy, u nichž najdete vedle pomoci s noční orientací především další praktické vlastnosti, jako tomu je například v případě lesklých akrylátových dvířek T.acrylic,“ radí Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek, a dodává: „Totální prim samozřejmě hraje odlesk od bílého skla, a to na nábytek nebo také obklady stěn zase dostanete díky skleněnému prachu v povrchu materiálu GLAKS.“
Foto: archiv redakce
A čím se necháte v noci vést vy?
Materiál byl připraven ve spolupráci se společnostmi Dřevojas, www.drevojas.cz, M&T, www.kliky-mt.cz, OBZOR Zlín, www.obzor.cz, Trachea, www.trachea.cz, a značkou VEKRA, www.vekra.cz.