Uspořádání kuchyňské sestavy závisí na dispozici a velikosti prostoru. Může mít jednoduchý lineární tvar, půdorys ve tvaru různých písmen nebo být kombinovaná s ostrůvkem. Každé řešení má své výhody. Aby nemělo i nevýhody, bylo praktické a ergonomické, je třeba dodržet několik zásad.
20.07.2018 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: archiv redakce
LINKA A ELKO
Hlavní výhodou lineárních sestav a kuchyní ve tvaru písmene L je volný manipulační prostor. Takzvané linky jsou ideálním řešením do jedno nebo dvougarsoniér, kde není místa nazbyt. Dají se umístit i do různě velkých nik, takže nevystupují do prostoru a opticky jej tak nezmenšují. Elka jsou praktická, protože poskytují větší a snadno dostupnou pracovní plochu a integrovanému obývacímu prostoru ponechávají větší vzdušnost.
PRAKTICKÁ NÁVAZNOST
Nejčastější podoba lineárního uspořádání představuje sestavu spodních a horních skříněk s varnou deskou, troubou a dřezem. Podlezásad ergonomického členění je na jednom konci umístěná část s chladničkou a potravinovou skříní. Následuje „mokrá“ zóna se dřezem, kterou od varné části na druhém konci dělí pracovní plocha. Sestava ve tvaru písmene L poskytuje více možností, základní návaznost je ale stejná. U linky i u elka se doporučuje umístit jednotlivé zóny pro praváky ve směru zleva doprava v pořadí: ukládání – mytí – příprava – vaření. Pro leváky je šikovnější opačné uspořádání. I při nedodržení této zásady je vhodné zajistit, aby byl z přípravné části na dosah dřez a nádoby na odpad.
MNOHOTVÁRNÉ OSTRŮVKY
Ve větších kuchyních a kuchyních integrovaných do obývací části se stále více uplatňují ostrůvky. Většinou jsou umístěné volně v prostoru. Za ostrůvek lze ale považovat i typ, který jedním bokem přiléhá ke stěně a odděluje kuchyň od jídelny nebo obývacího prostoru.
Tyto praktické kusy nábytku mají mnoho podob a využívají se k různým účelům jako varné, přípravné, mycí nebo multifunkční.
PRAKTICKÉ SOLITÉRY
Z ergonomického hlediska se za hlavní výhodu ostrůvku považuje rychlá dostupnost jednotlivých zón. Z hlediska stavebních úprav poskytují nejjednodušší možnost ostrůvky vybavené pouze pracovní plochou, u kterých odpadá nutnost instalace vody, odpadů, elektřiny nebo plynu. Pokud je na ostrůvku varná zóna, je nad něj třeba umístit odsavač par nebo použít digestoř zapuštěnou do pracovní desky či nákladnější typ varné desky vybavené odsavačem. Také v kuchyni s ostrůvkem je vhodné dodržet návaznost. Ta má ale podle typu ostrůvku a jeho umístění více řešení. Zajímavou možnost nabízejí plně osazené typy, které svým vybavením dokážou nahradit celou kuchyňskou sestavu.
ÚSPORNÉ ÚČKO A GÉČKO
Sestavy ve tvaru písmene U nebo G umožňují začlenění kuchyně do obytné části tak, že působí samostatně, ale celý prostor se opticky nezmenší.
Toto řešení je praktické, protože poskytuje na relativně malém místě dostatek pracovní plochy i úložných prostor. Větší úložné části tu vznikají zejména sestavením nábytkových prvků ve dvou až třech rozích. Jejich dostupnost umožní výsuvné a otočné systémy.
MÉNĚ KROKŮ
Kuchyň v tomto provedení může mít mnoho podob. Lze pro ni vyčlenit samostatnou místnost, rohovou část obytného prostoru, která se na straně bez stěny uzavře nábytkem, nebo kout vymezený třemi stěnami. Oproti „elkovým“ kuchyním je tento typ praktičtější, protože poskytuje snazší dostupnost zón, které mohou být díky rozložení do tří stran prostornější.
Také zde je ale třeba dodržet praktickou návaznost. Pokud je kuchyň na jedné straně oddělená pouze nábytkem, může vzniklý poloostrůvek posloužit jako alternativa jídelního stolu nebo k příležitostnému posezení barového typu. K optickému uzavření kuchyně v horních partiích může posloužit polička nebo rampa s osvětlením.
Zdroj: Bydlení