Aplikováním pruhů můžeme uplatnit základní pravidla optických klamů, které mohou interiéru pomoci, jsou-li použita správně. Pruhy na stěnách patří mezi trendy bytového designu, záleží jen na vás, zda pruhy na stěnu namalujete nebo využijete módní tapety a jiné interiérové doplňky.
15.02.2019 Připravila: redakce
Jakýkoli dekor na stěně má zásadní vliv na vzhled pokoje, musíme proto pamatovat na několik základních pravidel - vodorovné pruhy místnost opticky rozšíří a uberou na výšce, svislé pruhy naopak pokoj zúží, ale strop bude na první pohled o poznání výš.
Chcete-li pokoj opticky rozšířit a zároveň potlačit vedlejší efekt nízkého stropu, aplikujte na stěnu pruhy asymetricky - šířku pruhů směrem ke stropu postupně zmenšujte, případně volte odstupy mezi pruhy zcela nahodile. Místnost tak získá na dynamičnosti.
Pruhy na pohovce
S proužky a jinými dekory je v tomto případě potřeba nakládat opatrně. Nejen proto, že by mohla sedací souprava vypadat větší nebo menší. I s tímto efektem lze dobře pracovat a platí zde stejné zákonitosti jako v předchozím případě - vodorovné pruhy rozšiřují, svislé zužují a zvyšují. Použitý vzor může za nějaký čas zevšednět. Výmalbu nebo tapety lehce obměníte, ale pohovku...
U čalounění je důležité dbát na barvy. Široké pruhy tón v tónu budou působit elegantním a nenásilným dojmem. Naopak úzké proužky kombinující několik výrazných barev se stanou dominantním vzorem obývacího pokoje a potlačí vše ostatní. Pestrobarevné pruhování je vhodnější pro menší sedací nábytek, křesla, vaky, taburety, který jen doladí design interiéru.
Pruhované doplňky
Bytové doplňky jsou tou nejschůdnější cestou, jak vnést trochu života a osobitosti do neutrálně laděného interiéru. Zde fungují proužky jako kladivo na strnulý výraz pokoje a umí jej opticky rozdělit na jednotlivé zóny. Pruhovanými polštáři lze zvýraznit místo k sezení, pruhovaný koberec přitáhne pozornost do společenského prostoru kolem sedací soupravy.
Pomocí pruhovaných závěsů a záclon je možné pracovat i s velikostí oken. Pro tyto účely jsou vždy vhodnější pruhy široké, působící uvolněným a vzdušným dojmem. Textilie se svislými pruhy okna opticky protáhnou, vodorovné pruhy je naopak rozšíří. Zakrývají-li závěsy pouze samotné okno, odráží se optický klam jen v této oblasti. Jsou-li však vysoko zavěšené s dosahem až na podlahu, projeví se zde efekt nízkého nebo vysokého stropu.
Pruhy na stěně
- pruhovaného efektu můžeme docílit s pomocí samotných pásů tapety - střídavým kombinováním dvou různých dekorů vzniknou na stěně svislé pruhy s originálním dekorem
- barevnost a sytost by měla zohledňovat světelné podmínky a velikost místnosti
- pro malé a nedostatečně osvětlené místnosti jsou vhodné jemné a světlé odstíny barevné palety
- v dobře osvětleném prostoru si můžeme dovolit výraznější barvy
Kam se pruhy nehodí
- strop - jakkoli dekorovaný strop se stává nižším
- nábytková sestava - výrazný dekor se časem omrzí, vhodný je jen solitérní nábytek
- podlaha - výrazné vzory opticky zmenšují rozměry podlahy
- pozor na orientaci pruhů položení plovoucí podlahy - sledují-li spáry delší stěnu, pokoj se opticky protáhne a zúží