Abyste se ve své ložnici cítili opravdu dobře – spokojeně a uvolněně, buďte pečliví a přistupte k její tvorbě zcela individuálně a se vší zodpovědností. Tělo se vám odmění.
23.07.2018 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
Matrace a rošt
Správné lůžko musí páteř člověka, který leží na boku, držet v podobě přímky s vyrovnanou pánví. Tak se celé pohybové ústrojí i vnitřní orgány dokonale uvolní.
Lehací plocha musí být s ohledem na hmotnost, výšku i rozložení hmotnosti v těle tak nosná, aby při ležení na boku byla zachována přímka páteře a při ležení na zádech byla páteř ve svém fyziologickém tvaru (přirozeném zakřivení). Měkkost lehací plochy musí být taková, aby nedocházelo ke stlačování podkoží a omezování krevního oběhu, a tím nebylo tělo nuceno k častému obracení. Pružnost lehací plochy nesmí být trampolínou, ale musí být taková, aby usnadňovala pohyby ležícího. I při zatížení by měla mít rezervu pružení pro pružnost potřebnou k otáčení a obracení těla.
Zatímco páteř a velké klouby matrace podpírá, vystouplé části by se do ní měly pohodlně zabořit. Její výběr souvisí se zdravotním stavem a věkem člověka. Kvalitní matrace by měla být elastická, mít zvýšenou odrazovou pružnost a sníženou tlakovou deformaci, proto si ji dobře vyzkoušejte. Stejně důležitá je hygiena lůžka. Každý spáč předá lůžku přibližně 1 litr tělesné vlhkosti za noc, proto musí být postel dostatečně prodyšná a zaručovat odvětrávání. To je úkol vhodného roštu. Lamelové rošty podporují ležícího člověka tam, kde vyvíjí nejmenší tlak, a zároveň ustupují v místech s největší zátěží.
Lůžko a okolí
Podle tradičního čínského učení feng-šuej se ideální místo pro postel nachází diagonálně naproti dveřím do ložnice. Je ale příjemné vidět ven. V okamžiku, když ráno otevřete oči, je příjemné mít kontakt s přírodou – pohlédnout na strom, vidět nebe, slunce... Lůžko by mělo směřovat pokud možno záhlavím nebo pelestí ke stěně, což spáči zajistí silný a ochranně působící tok energie, zároveň by nemělo být v těsné blízkosti okna a vždy byste měli pamatovat také na to, aby bylo přístupné z obou stran. Po obou stranách by neměla chybět nějaká odkládací plocha.
Pokud to není možné, myslete na ni aspoň v záhlaví lůžka, kde je možné vytvořit niku s odkládacím prostorem. Pak si budete mít kam postavit skleničku s vodou, položit brýle či rozečtenou knihu. Atraktivní vzhled jí ale může vtisknout i osobité sestavení nábytku v eklektickém stylu. Klasický noční stolek se zásuvkou mohou nahradit různé malé stolky, které by jinak sloužily spíš jako přídavné nebo konferenční někde v obývacím pokoji. V malých místnostech užijete především solitéry bez soklů a zavěšené skříňky kotvené do zdi bez podpůrných konstrukcí, případně využijte jen velmi subtilní podnože. Zavěšený nábytek usnadňuje úklid a zároveň odkrytím podlahové plochy místnost i pohledově zvětšuje.