Ať už nahlížíte na umyvadlo jako na škopík, v němž se jen tak ošplouchnete, nebo jako na designový artefakt, vždy zvolte to, které nejlépe vyhoví individuálním požadavkům na funkčnost i design, a s ohledem na prostorové možnosti daného prostředí.
18.07.2018 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
Pamatujte na dostatek místa kolem umyvadla, aby bylo zachováno pohodlí při mytí a nekomplikované užívání sousedícího vybavení. Není nutné použít všechny prvky sanitární keramiky z jedné kolekce, ovšem pak máte jistotu sladěných tvarů, použitého materiálu a shodné bělosti keramiky.
To však neznamená, že byste koupelnu nemohli oživit nápadným akcentem v odlišné barvě. Právě umyvadlo se k tomu přímo nabízí. Může se stát extravagantním bodem koupelny, který na sebe poutá pozornost.
SÁZKA NA MATERIÁL
Při výběru umyvadla by se měly vaše úvahy ubírat i směrem k materiálům. Můžete vsadit na tradiční keramiku, smaltovanou ocel, beton, kámen, dřevo, nerez ocel, sklo, akrylát i umělé kompozitní materiály jako corian, hi-macs, ale i moderní směsi přírodních surovin obohacené korundem či oxidem titaničitým, které zpevňují keramiku.
Díky nim je nyní možné vtisknout odolnější keramice nové sofistikovanější tvary a mycí nádoby tak učinit velmi subtilní, což bylo donedávna zhola nemožné.
ZPŮSOB ŘEŠENÍ
Postavíte umyvadlo na desku, skříňku, kovovou konzoli, nebo ho zapustíte dovnitř? Může být ukotveno ve zdi, nebo jako efektní monolit stát přímo na podlaze. Každé řešení má své přednosti, estetické zvláštnosti i omezení a hodí se do jiného konceptu koupelny.
Například propojení umyvadla s nábytkem nabízí nejen osobitý design, ale běžně také úložné prostory. Umyvadla zasazená do nábytku zase umožní skvělé využití daného prostoru.
***
LUKÁŠ JÍLEK, majitel firmy Design Bath
Jaká umyvadla osobně preferujete?
Preferuji keramická umyvadla, která mají jemný a nikterak výstřední tvar. Podle mého názoru by měly jednotlivé prvky v koupelně působit jako jeden souznící celek a navzájem se doplňovat. Proto nejsem zastánce designových výstřelků. Keramiku volím z hlediska údržby. Prozatím jde o nepřekonaný materiál.
Líbí se vám v moderních koupelnách spíš umyvadla klasická, nebo ta, která je možné z hlediska atraktivity považovat za šperk či umělecký artefakt?
Jak jsem zmínil, preferuji umyvadla klasická. Alespoň co se týká domácího využití. Veřejný prostor je něco jiného. Toaleta v restauraci, ve spa nebo v klubu si dominantní prvek může určitě dovolit. Naopak, tam je žádoucí.
Jaké umyvadlo jste si pořídil domů?
Doma jsem se držel nadčasové klasiky. Koupelny mám osazené kolekcí Zero a Green. Obojí od firmy Catalano.
***
JAK TO VIDÍ...
LENKA SAULICHOVÁ, redaktorka
S rostoucím trendem otevírání prostorů a propojování nejen ložnic s koupelnami umyvadla zkrásněla. Získávají líbivou tvář coby samostatné umělecké artefakty i atraktivnější vzhled v kontextu s nábytkem. Podle tvaru je možné rozdělit je do tří skupin na archaické, organické a geometrické. Archaické jsou inspirovány minulostí – velké mísy, vědra, džbery... Organické vycházejí z napodobování přírody – zaoblené kameny, mělké laguny, vodou vymletá koryta, tvary listů...
Geometrické zdůrazňují linie konkrétních geometrických obrazců. Díky moderním materiálům a technologiím zpracování mají designéři zelenou. Umyvadla tak mají rok od roku tenčí stěny a jejich krásu se daří cizelovat k dokonalosti až do nejjemnějších detailů. Na jejich žádoucí vizáži se však významně podílejí i módní barvy a speciální povrchové efekty. Stranou nezůstal ani experiment s textilií... Quo vadis, umyvadlo?