Malý kus nábytku a tak důležitý! To je konferenční stolek, který k sobě v poslední době přibral ještě menšího parťáka, jemuž se říká odkládací stolek. Z historických pramenů se ví, že konferenční stolky se používaly již v 19. století.
02.12.2016 Připravila: Lucie Martínková, Foto: archiv redakce
Podoby se měnily, ale funkce zůstala stejná, tedy nám slouží k odkládání sklenic a šálků s nápoji, nádobí s občerstvením, knih, časopisů a pochopitelně nově i laptopů, tabletů a jiných technických vymožeností, bez nichž už se dneska neobejdeme.
Vybrat si ten správný stolek není zase až tak složitou záležitostí jako třeba najít ideální nábytek nebo křeslo. Je to přece jen malý kus nábytku, který bude limitován pouze naším vkusem a stylem zařízení obývacího pokoje, s nímž by se mělo shodovat.
KLASIKA I UFO
Ještě před dvaceti lety bylo celkem jasné z čeho vybírat. Nabízel se tvar obdélníku nebo čtverce se čtyřmi nohami, občas se narazilo na kruh. S výběrem materiálů to bylo obdobné, tedy žádná sláva, potkali jste dřevo buď v přírodní, nebo lakované podobě a při troše štěstí jste mohli v exkluzivnějších prodejnách narazit na kombinaci kovu a skla.
Dneska je materiálů a jekombinací opravdu široká škála, a co se týká originálních tvarů, některé kousky vás mohou dostat do pochyb, zda se vůbec ještě jedná o stolek.
Konferenční stolky jsou na dosah...
Díky novým moderním materiálům a technologiím používaným při jejich zpracovávání a také díky stále častějšímu zásahu designérů vznikají stolky, které se klidně dají považovat za umělecké dílo.
Když jste ochotni si připlatit, můžete si takový artefakt dopřát, ale stále mějte na paměti, že by měl plnit především funkci praktického odkládacího stolku.
S MATERIÁLEM ZA HRANICE
Co se týká materiálů, stále se hodně používá dřevo, a to v podobě masivu a dýhy s originální kresbou nejlépe nějaké exotické dřeviny. Moderní je dřevo s povrchovou patinou či dřevo plavené. Oblíbené je tvrzené sklo, které se nabízí v neuvěřitelných tvarech a někdy i barjich vách, hojně ho najdete v kombinaci s kovem.
Kov najdete v chromované podobě, ale stále častěji v surovém stavu, který je jako stvořený pro industriální interiéry. Kreativitu v designérech probouzí různé kompozitní materiály, které jsou dostupné v široké škále barev a díky možnosti tvarování za tepla i v mnoha tvarech. Výčet materiálů pokračuje korkem, laminátem, kovovým drátem, plastem a mnoha dalšími.