08.10.2021
připravila: Libuše Lhotská
Podlaha v kuchyni by měla být odolná a nenáročná na údržbu.
Dříve se proto využívala hlavně keramická dlažba. Díky moderním povrchovým úpravám tu ale dnes můžeme bez obav použít například dřevo či další přírodní materiály a také novodobé krytiny z kvalitního laminátu nebo PVC.
Dřevo a korek
Podlaha ze dřeva nebo korku je příjemná na dotek a svými přirozenými odstíny dokáže každý interiér opticky zateplit. I když tyto materiály vyžadují ohleduplnější zacházení, dají se dobře ochránit speciálními úpravami. Zatímco mnohým hmotám ubírají léta na kráse, vzhledu dřeva naopak často prospívají.
Foto: archiv redakce
NADČASOVÁ JISTOTA
Dřevo nabízí řadu tvarových variací a odstínů, díky kterým je každá podlaha originální. K největším přednostem dřevěných podlah patří přirozený vzhled, dlouhá životnost, schopnost vyrovnávat v místnosti vlhkost a dobrá zvuková i tepelná izolace.
Foto: archiv redakce
Na výsledném dojmu se podílí i povrchová úprava, která má za úkol dřevo chránit, usnadnit údržbu a prodloužit životnost. Vhodné je napuštění olejem, který vytvoří prodyšnou a do hloubky působící impregnaci.
Foto: archiv redakce
Lamino a PVC
Cenově dostupnější alternativu dřevěných podlah s přesvědčivými imitacemi různých dekorů včetně strukturovaných povrchů představují krytiny z laminátu nebo PVC. Tyto materiály jsou odolné, vhodné pro podlahové vytápění a nenáročné na údržbu. Odolnost zvyšuje speciální horní vrstva.
Foto: archiv redakce
INOVOVANÁ KLASIKA
Nevýhodou původních laminátových podlah byla náchylnost k poškození vodou. To už ale u nových kvalitních typů neplatí. Při konečné úpravě se totiž opatřují vodoodpudivou vrstvou, která dokonale chrání povrch i spoje. Věrohodnosti napodobenin umocňuje strukturovaný povrch.
Foto: archiv redakce
Krytiny z PVC jsou vyrobené ze stejného materiálu jako moderní vinyl -pevného měkčeného plastu. PVC ale neobsahuje skleněné vlákno, takže je měkčí a prodává se v metráži.
Obnovitelné materiály
Mnoho lidí dává při výběru zařízení interiéru přednost přírodním materiálům nebo takovým, které se dají po opotřebování znovu použít, takže nezatěžují životní prostředí. Těmto nárokům vyhovují kromě dřeva a korku také tradiční keramika, klasické linoleum nebo nově vyráběné kompozitní krytiny.
Foto: archiv redakce
LINO A KOMPOZIT
Klasické linoleum, které je u nás nyní známé hlavně pod obchodní značkou marmoleum, se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřice, dřevité moučky, juty, vápence a přírodních barviv. Má příjemnou strukturu, dlouhou životnost (až 50 let) a snadno se udržuje.
Foto: archiv redakce
Novodobé kompozitní krytiny SPC (stone polymer composite) se vyrábějí z drceného kamene spojeného polymery, které zajišťují měkkost a ohebnost. SPC krytiny s minerálním jádrem jsou plně recyklovatelné.
Foto: archiv redakce
Vinyl
Velkému zájmu se už několik let těší vinylové krytiny, které nabízejí širokou škálu dekorů a umožňují všechny běžně používané způsoby pokládky. Když se tento materiál začal koncem minulého století prosazovat na českém trhu, musel svou kvalitou nejprve rehabilitovat pověst původního PVC.
Foto: archiv redakce
PEVNÝ POLYVINYLCHLORID
Novodobý vinyl se od klasického PVC liší tím, že obsahuje skelné vlákno, které mění jeho vlastnosti. Jak z názvu vyplývá, jde o umělý materiál, který však dokonale kombinuje dobré vlastnosti přírodních a syntetických hmot.
Foto: archiv redakce
Podlahy z vinylu mohou být lepené, plovoucí, volně pokládané, homogenní, heterogenní, vrstvené na HDF s korkovou podložkou, strukturované, hladké, lesklé i matné. Dobře odolávají náročným podmínkám a mají dlouhou životnost. Díky paměťovému efektu udržují původní podobu.