01.01.2020
připravila: Jana Polomová
V případě omezeného prostoru není žádný trik příliš laciný. Kouzlit lze s barvami, materiály, dekory i dispozicemi. Originalita tentokrát hraje až druhé housle, sólo patří velkorysosti, byť jen té zdánlivé.
Podlaha by měla být jednolitá a bez pomyslných hranic v podobě prahů, které prostor zbytečně tříští. Optimální je vybírat mezi světlými odstíny a u dřevěných podlah zvolit barevně sjednocenou variantu bez výrazné kresby.
Foto: redakce
Do prostoru musí pronikat dostatek denního světla, takže místo těžkých závěsů zvolte pouze rolety nebo žaluzie, popř. lehké průsvitné záclony. Důležité je kvalitní umělé nasvícení jednotlivých funkčních zón, centrální svítidlo doplňte nástěnnými svítidly a lampami. Vhodné je mít možnost přepínání mezi intenzivním osvětlením, vhodným pro práci, a odpočinkovým nasvícením pro klidnější večerní atmosféru.
Foto: redakce Velkými pomocníky jsou v této souvislosti také zrcadla a sklo obecně – nábytek ze skla působí subtilněji a propouští světlo, stejně jako drátěné konstrukce. Přednost dejte světlým barvám, popř. jemným pastelovým odstínům. Zbytečné příčky odstraňte a tam, kde je to nutné, je nahraďte příčkami ze skla nebo jen paravány, které oddělí funkční zóny, a přitom ponechají prostoru vzdušnost.