Umělé osvětlení většinou využíváme z ryze praktických důvodů. Umožňuje projít tmavou chodbou bez zakopnutí a nad jídelním stolem odhalí všechny chutě ještě před prvním soustem. Jeho vedlejším efektem je přitom vždy vytvoření specifické nálady. Existují však svítidla, pro které je formování atmosféry tím hlavním posláním.
02.04.2018 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce
ROZPTYLUJTE INTENZITU
Takzvané náladové osvětlení tvoří v první řadě stínidlo. Mléčné nebo barvené sklo, textil, papír, ale i některé druhy plastu jsou dokonalým filtrem pro zdroj světla, které přirozeně rozptýlí. Jindy ostré paprsky tak získají příjemnou měkkost a také omezený dosah, což je žádoucí, protože osvětlením příliš velké části prostoru ztratíme stíny.
A pouze světlo plynule přecházející ve stín vytvoří útulnou až tajuplnou atmosféru. Kompletně osvětlená místnost působí naopak spíš jako otevřený kancelářský prostor znemožňující rozvíjení jakýchkoli fantazií. Intenzitu světla lze regulovat samozřejmě také přímo u zdroje. V případě, že postrádáte vestavěné stmívače, vybírejte mezi tzv. inteligentními žárovkami. Někteří prodejci je nabízejí rovnou s dálkovými ovladači nebo příslušnými mobilními aplikacemi.
DOBRÝM SMĚREM
Směřování toku světla je podstatné nejen na pracovním stole. V případě, že pro náladové osvětlení zvolíte papírovou lampu, umístěním dále ode zdi na podlahu nebo komodu vytvoříte dojem nasvíceného uměleckého objektu.
Pokud vyberete lampu s částečně otevřeným stínidlem nebo nástěnné osvětlení a zdroj nasměrujete podél zdi libovolným směrem, vytvoříte dramatickou scénu a zároveň získáte dostatek světla pro bezpečnou orientaci v prostoru. Samostatnou kapitolou jsou efekty tvořené stínidly s různými perforacemi a laserem vyřezávanými dekory.
Stejně tak stínidla z drátů různé tloušťky, obalená peřím nebo jinými aplikacemi, které propouštějí světlo nerovnoměrně, dokážou rozehrát stínové divadlo, které nikdy neomrzí.