03.01.2024
připravila: Lenka Saulichová
Abychom se nezahltili zbytečnostmi a neskladovali staré, nefunkční či nenošené svršky, musíme uplatnit racionální přístup k ukládání. Nápomocni nám mohou být odborníci, ale většině postačí selský rozum a kvalitní šatny či skříně s rafinovaným vybavením.
Foto: Archiv
Lenka Saulichová, redaktorka
Většina lidí, kteří se při získání prostoru k bydlení obrátí na architekta či interiérového designéra, ho žádá především o jeho optimalizaci. Potřebují interiér doslova ušít na míru vlastním potřebám a svému způsobu života. A jedním z prvních konkrétních požadavků, které běžně zdůrazňují, je vytvoření dostatku úložných prostor bez ohledu na to, zda jde o skromnou, či velkorysou výměru interiéru. Z toho je zjevné, jak důležitou roli v životě lidí hrají právě úložné prostory. Dobře řešené jsou nepochybně základem každého kvalitního interiéru. Bez nich skončí postupem času i ten největší byt zahlcený věcmi, které více či méně potřebujete nebo třeba jen chcete. Zatímco některé předměty můžete v interiéru vystavit a oživit ho tím, oděvy k nim nepatří. Své místo mají za dveřmi šatní skříně či v šatně. Do mnohých je radost nahlédnout! Pohled si jistě zaslouží zvlášť ty, které ctí pořádek a optimální ukládání s ohledem na osobitost majitelů. Ukládání usnadní speciální věšáky, výklopné tyče, výsuvné koše, zásuvky, praktické přehledné organizéry a třeba i pohodlné schůdky. Jistě oceníte také dostatečné osvětlení, dobrou cirkulaci vzduchu a v šatně, která to svým prostorem umožní, i nějaké to místo k usednutí, stačí pohodlný puf či taburet.
Foto: Archiv
Do prostoru mezi výškou očí a pasu, zhruba v rozmezí 70 až 150 cm, ukládejte oblečení pro denní potřebu a drobné doplňky.
Foto: Archiv
U šatních skříní s posuvnými dveřmi je optimální hloubka 65 až 70 cm. Od celkové hloubky je totiž nutno odečíst 8 až 10 cm na posuvné dveře.
Foto: Archiv