Přestože slavnostní stolování nepatří ke každodenní rutině, je dobré umět si poradit v každé situaci a také doma stolovat s grácií. Takt, elegance, ohleduplnost jsou na místě stejně jako chutné pokrmy a stylově prostřený stůl.
17.09.2018 Připravila: Lenka Saulichová
Stolování je souhrn společenských pravidel, která se týkají hygieny, prostírání stolu, správného chování při jídle i obsluhy. Stolování označuje také přípravu a úpravu stolu, a to nejen při slavnostní příležitosti.
Foto: archiv redakce
STYLOVÝ SOULAD
Stylově můžete posnídat i zakousnout se do svačiny. Krásně upravený a naservírovaný pokrm či nápoj potěší každého. I z něčeho malého na zub můžete vytvořit radostnou událost. Vnímavější jedinci si jistě nenechají uniknout možnost prostírat stylově i doma. Při každém jídle nemusíte používat vzácný porcelánový servis po babičce. Naopak, příjemné atmosféry a harmonického stolování dosáhnete optimálním souladem zcela obyčejných předmětů.
Foto: archiv redakce
Nezbytná není ani drahá květinová výzdoba či luxusní ubrusy a prostírání. Většího efektu často dosáhnete i maličkostmi. Mnohdy postačí zelená snítka rostlinky či kousek větvičky v zajímavé váze, nápaditě složený ubrousek nebo působivá struktura použitých materiálů. Jde totiž o celkově zdařilé a stylové propojení interiéru s místem bezprostřední konzumace jídla. Jinak budete stolovat například na zahradní party, na pikniku u vody, na větší rodinné sešlosti či ve dvou u večeře při svíčkách. Vždy se ale snažte o dokonalé propojení prostřené tabule a interiéru a v potaz vezměte i samotný pokrm a způsob jeho podávání.
Foto: archiv redakce
Samozřejmě že pro dosažení kýženého efektu hrají významnou roli nádobí a příbory, ale samotné, byť sebekrásnější, nezmohou mnoho. Není rozhodující, zda servírujete na keramice či porcelánu, zda použijete zlatý, černý či nerezový příbor, ale jejich zdařilé začlenění do stylové kompozice s ostatními prvky. Vždy lépe vyniknou přírodní květiny či doplňky z přírodních materiálů než cokoli umělého. Pokud se ne postaráte o působivý dojem celkového stylového ladění, vynaložené úsilí nezúročíte. A pamatujte, že výzdoba stolu by neměla přebíjet jídlo, které budete podávat, ani vůní rušit aroma pokrmů.
ETIKETA STOLOVÁNÍ
Pravidla správného stolování už nejsou tak striktní, jako tomu bývalo dříve, nicméně jejich znalost a praktikování ukazuje naši společenskou způsobilost a zdvořilost. Příjemná atmosféra a pohoda pospolitosti mají přednost před formalitami. Přesto je dobré vědět o zásadách, které mají svůj smysl. Nejvíc zmatků se zpravidla odehrává kolem příborů. Až budete servírovat jídlo o více chodech, připomeňte si, jak na to. Talíř postavte asi dva centimetry od okraje stolu, vpravo od něj a ostřím k němu položte nůž a vpravo od nože lžíci. Vlevo od talíře umístěte vidličku a vlevo od ní malý talířek.
Foto: archiv redakce
Kompotovou misku postavte nad talíř mírně vpravo. Kompotovou lžičku položte nad talíř, rukojetí vpravo, pod ní buď moučníkový nůž střenkou vpravo, nebo moučníkovou vidličku rukojetí vlevo, nebo obojí. Ubrousek, zpravidla 45 x 45 cm, složte na talíř nebo vlevo od něj. Správně připravená slavnostní tabule by už při samotném prvním pohledu měla napovědět, který příbor vzít do rukou jako první. Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo, které praví, že příbor položený nejdál od talíře, používáme jako první!