Práce z domova vyžaduje přesný denní plán a vysokou míru sebekázně. Abychom se nezapomněli kdesi mezi ranní sprchou a snídaní v poledne, musíme se na práci těšit a důsledně ji oddělovat od volné zábavy. Optimálním nástrojem je dobře promyšlená pracovna.
EFEKTIVNÍ POHODLÍ
Sednout si s notebookem do křesla nestačí, z důvodu pohodlí i lepšího soustředění je vhodné určit si místo výhradně na práci. Nemáme-li k dispozici samostatnou místnost, a musíme proto vytvořit pracovní kout v rámci hlavního obytného prostoru, měli bychom ho opticky sjednotit s interiérem alespoň co se materiálů a barev týče.
Přestože pro dlouhé sezení je nejvhodnější ergonomická pracovní židle, pokud většinu času trávíme v kanceláři a doma pracujeme maximálně dva dny v týdnu, můžeme vybírat více s ohledem na estetiku. I v takovém případě však musí židle mít měkčí sedák, dostatečnou oporu zad a područky ve výšce desky stolu – ta by měla odpovídat výšce postavy, standardem je 70 až 80 cm. Pokud pracujeme s velkým monitorem, potřebujeme rozměrnější pracovní desku – odstup od monitoru musí být alespoň 50 cm.
NEPOSTRADATELNÉ DOPLŇKY
Nebezpečně tenká hranice mezi soukromými aktivitami a pracovními povinnostmi se v případě práce z domova snadno stírá a nezřídka vede k bohapusté prokrastinaci. Na stole by proto měly být především doplňky s jasným účelem. Naštěstí mnoho výrobců nabízí i kancelářské pomůcky navržené věhlasnými designéry, které nebudou vypadat nepatřičně ani vedle pečlivě vybírané vázy.
Kromě mnoha multifunkčních pomůcek a chytře ukrytých řešení zaujmou také nápadité grafické vzory nebo využití příjemných materiálů, jako je plst, textil a dřevo. Navíc zajímavě výtvarně zpracované motivační ci táty v důstojném rámu pobídnou k práci a zároveň ozdobí i obývací pokoj.
CITLIVÉ UKLÁDÁNÍ
Stále více dat v současné době ukládáme především virtuálně. Pokud potřebujeme mít jakékoliv podklady také ve fyzické podobě a nejlépe vždy po ruce, je třeba počítat s dostatkem místa na úložné prostory. Optimální je řešení na míru, které dovolí využít každý centimetr, ale praktické jsou také nejrůznější modulové úložné systémy od malých pořadačů na dokumenty až po rozměrnější knihovny.
Otevřené police jsou výhodné hlavně z toho důvodu, že v nich není nutné dlouho hledat, hodí se však většinou do samostatné pracovny. Využíváme-li multifunkční prostor, pohled od jídelního stolu na hromadu dokumentů by nám nejspíš zkazil chuť. Vhodnější jsou proto komody se zásuvkami nebo police a skříňky opatřené dvířky, které neruší chvíle volna svou „pracovní náplní“.
PRAKTICKÉ OSVĚTLENÍ
Nejlepší světlo je to přirozené. Ne vždy ale máme možnost umístit pracovní stůl k oknu, a pokud ano, stejně se po setmění neobejdeme bez kvalitní lampy rovnoměrně osvětlující celou plochu stolu. Zdroj musí být zapuštěný do stínítka, aby neoslňoval. Praktická je konstrukce vybavená otočnými klouby, které umožní nastavení vzdálenosti a směru světla a důležitá je dostatečně stabilní základna. V případě, že na stole nemáme místo, může být adekvátní náhradou stolní lampa s uchycením k desce stolu nebo nástěnná a dokonce i stojací lampa, která později poslouží třeba při čtení v křesle. Není důvod se bát příliš technického vzhledu, stačí zaměřit se na lampy, jejichž klasický vzhled, barevnost nebo materiálové zpracování zjemní celkový dojem tohoto původně ryze praktického prvku.