Všimli jste si, že starší lidé neradi usedají do měkkých, velmi pohodlně se tvářících křesel? Preferují křesílka s vyšším sedem, která připomínají spíš židle s područkami.
24.12.2018 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
Tak jako se stolička časem proměnila v židli, která už poskytovala víc pohodlí, stejně tak došlo k posunu ke komfortnějšímu křeslu s područkami, třeba i čalouněnému. Taková křesla oceníte především u jídelního stolu, kde setrváte nejen při stolování, ale trávíte zde mnoho času například i při společenských hrách.
Až si budete křesla ke stolu vybírat, pamatujte na jejich soulad se stolem i prostředím. Záleží na celkovém stylu a charakteru prostoru, zda budou v kuchyni, v jídelně, či v obývacím pokoji. Jestliže už ale stůl máte, pamatujte na slučitelnost s jeho tvarem, velikostí, materiálem i barevností. Mohlo by se zdát, že jedině čalouněné křeslo bude pohodlné, ale není to tak jednoznačné. Neznamená to, že ergonomicky znamenitě modelovaná a elegantní křesla z ohýbané překližky nebo ta z moderních plastů, budící dojem křehkosti, nejsou vhodná a pohodlná.
Proč se tedy bránit umělé hmotě a nevyužít její skvělé vlastnosti. Výhodou plastových křesel bývá nízká hmotnost i efektní design, který díky příjemně zaobleným tvarům poskytuje mnohdy až překvapivě pohodlné sezení.
Pohodlné sezení
Výška sedáku by se měla pohybovat od 42 do 48 cm. Jeho hloubka by měla končit tak, aby ohnutá noha nebyla zespodu stlačována okrajem sedáku. Sedacímu nábytku určenému starším osobám nebo lidem s nemocnýma nohama by neměly chybět područky s pevnou přední částí pro opření ruky při usedání a vstávání.