Houpání je přitažlivé nejen pro děti, ale i dospělé. Houpání totiž uklidňuje, ale zrovna tak i aktivuje mozek, čímž zlepšuje vnímavost a zvyšuje inteligenci.
19.12.2018 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
Houpačky zpravidla milujeme. Proč? Protože vestibulární systém vnitřního ucha je hlavním smyslovým orgánem vnímajícím pohyb našeho těla a rytmické houpání vyvolává u většiny lidí příjemné pocity. Pokud jste ospalí, mírně houpavý pohyb vám dokáže během velmi krátké doby zavřít víčka.
Pokud však ospalí nejste, začnete se brzy nudit a vyhledáte situaci, která vás bude víc stimulovat. Houpání tedy může konejšit, ale i povzbuzovat mysl – záleží jen na vás, zda se budete mírně pohupovat, nebo si z houpačky uděláte horskou dráhu.
Zatímco houpání ze strany na stranu, tedy kolébání uspává a uklidňuje, houpání vpřed a vzad na houpačce, houpacím koni či v křesle způsobuje aktivaci mozku a tělesných funkcí. Bylo vypozorováno, že při houpání dochází k prokrvování a k okysličování mozku, což je provázeno zvýšením tělesné teploty a aktivací libých pocitů v limbickém systému.