Zajímalo nás, jak s tématem světla v prostoru pracují designéři, kteří jsou stále ještě na začátku své tvůrčí cesty. Objevili jsme jejich zdroje inspirace v podobě staré Asie i nekonečného vesmíru a s radostí si nechali vyrazit dech.
09.05.2018 Připravila: Jana Polomová
LUXIOM
Svítidlo Luxiom je stavebnicí s doširoka otevřenými možnostmi. Projekt inspirovaný rozmanitostí vesmíru je založený na sestavování plochých plastových dílů mnoha barev a velikostí do různých trojrozměrných objektů. Fantazii se přitom meze nekladou – každé svítidlo Luxiom v sobě ukrývá mnoho dalších variant, stačí ho jen rozebrat a začít znovu.
Snadno si ho zamilujete, protože jako u ostatních stavebnic i zde platí, že žádné řešení není špatně! Pokud vás ani tato skutečnost nepřiměje „postavit“ si své světlo vlastnoručně, můžete si ho koupit už sestavené. Tomáš Hovorka v rámci projektu spolupracuje s chráněnými dílnami a Luxiom tak zaměstná šikovné ruce někoho ze sociálně potřebných. Fandíme!
TOMÁŠ HOVORKA
Po absolvování UMPRUM studoval na Vysoké škole umění v nizozemském Utrechtu. Právě holandský design, specifický svým experimentálním přístupem a neustálým pokoušením hranic všech dostupných materiálů, ho ovlivňuje především.
Vychází také z domácích tradic a pracovních zkušeností jinde ve světě (Tokio, Hongkong, Singapur, Londýn). V minulosti mimo jiné navrhoval skleněné lustry pro český Lasvit, WWW. LUXIOM. CZ
GONG
Série osvětlení zahrnující tři různé varianty nijak neskrývá zdroj inspirace v podobě prastarého asijského nástroje. Vyniká jednoduchou konstrukcí se silným geometrickým výrazem. Ohýbané trubky jsou oporou světelné plochy tvořené LED panelem a speciálním difuzním plexisklem, kterou lze otáčet kolem její osy bez jakéhokoli omezení.
Matěj Coufal a Eduard Herrmann již během studia stihli získat několik ocenění včetně proslulé Red Dot Design Award, svítidlo Gong jim loni přineslo nominaci na cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii Objev roku.
HERRMANN & COUFAL
Matěj Coufal a Eduard Herrmann se potkali na pražské Umprum v ateliéru produktového designu vedeného Michalem Froňkem a Janem Němečkem. Jejich první nápady vznikaly v hospodě nedaleko školy, a když společně vyhráli jednu ateliérovou soutěž, rozhodli se založit vlastní studio.
Zabývají se produktovým a interiérovým designem, stejně jako návrhy instalací a designem ve veřejném prostoru, WWW. HERRMANNCOUFAL. COM